Na čínskou ekonomiku dopadla hypoteční krize i covid, centrální banka snižuje sazby

Čínská centrální banka překvapivě snížila některé důležité úrokové sazby, aby oživila poptávku, protože nejnovější statistické údaje ukázaly, že ekonomika v červenci překvapivě zpomalila. Aktivitu v továrnách a maloobchodě utlumila politika nulové tolerance nemoci covid-19 a realitní krize, uvedla agentura Reuters.

Sazba pro jednoleté půjčky (MLF) klesla na 2,75 procenta z 2,85 procenta. Centrální banka také snížila úrok u reverzní repo sazby, za kterou si půjčuje peníze od komerčních bank na sedm dní, o 0,1 procentního bodu na dvě procenta. Banka snížila obě sazby o 0,1 procentního bodu již v lednu. Čínská centrální banka tak nadále postupuje opačným směrem než centrální banka ve Spojených státech i centrální banky dalších velkých ekonomik, které bojují s vysokou inflací zpřísňováním měnové politiky.

Čínští politici se snaží vybalancovat potřebu podpořit křehké oživení a zbavit se nových ohnisek nemoci covid-19. Výsledkem toho je, že podle očekávání by čínská ekonomika letos poprvé od roku 2015 neměla dosáhnout růstového cíle, který je stanoven na zhruba 5,5 procenta. Řada nepříznivých statistických údajů naznačuje, že druhé největší ekonomice světa se nedaří zbavit problémů z druhého čtvrtletí, kdy ekonomiku zasáhla přísná koronavirová omezení.

Průmysl v červenci zpomalil růst

Nejnovější údaje čínského statistického úřadu (NBS) ukázaly, že tempo růstu průmyslové výroby v červenci zpomalilo na 3,8 procenta z 3,9 procenta v červnu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali růst až o 4,6 procenta.

Maloobchodní tržby stouply v červenci meziročně o 2,7 procenta. Analytici čekali růst až o pět procent, v červnu se zvýšily o 3,1 procenta.

V červenci se zhoršila i situace v realitním sektoru, kterým otřásl bojkot hypoték. Investice do nemovitostí se v červenci propadly o 12,3 procenta, nejrychleji v letošním roce. Pokles nových prodejů se prohloubil na 28,9 procenta.

Ekonom společnosti Capital Economics se specializací na Čínu Julian Evans-Pritchard uvedl, že červencové údaje naznačují, že oživení ekonomiky ztratilo na síle, protože jednorázový impuls po znovuotevření trhu vyprchal a bojkot hypoték vyvolal opětovné zhoršení v realitním sektoru. Centrální banka na tuto situaci reaguje zvýšením podpory, ukazuje se však, že růst úvěrů reaguje na uvolnění politiky méně než v minulosti. Nebude to tak pravděpodobně stačit k tomu, aby to zabránilo dalšímu oslabení ekonomiky.

Hospodářství sláblo, mohly za to i kroky proti covidu

Čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí jen těsně vyhnula poklesu, ke kterému přispělo uzavření důležitého ekonomického centra, Šanghaje, prohlubující se útlum na trhu nemovitostí a trvale nízké spotřebitelské výdaje. Rizika dále přetrvávají, protože mnoho čínských měst včetně výrobních center a oblíbených turistických destinací zavedlo v červenci koronavirová omezení, protože zde byla zjištěna nová ohniska varianty omikron.

Slabá zůstává i zaměstnanost. Celostátní míra nezaměstnanosti na základně průzkumů v červenci mírně klesla na 5,4 procenta z červnových 5,5 procenta. Mezi mladými ale zůstává vysoká a v červenci činila rekordních 19,9 procenta.

Snížení sazeb a slabé údaje z ekonomiky za červenec přicházejí poté, co oficiální údaje v pátek ukázaly, že nové úvěry v jüanech v červenci klesly více, než se čekalo, protože podniky a spotřebitelé zůstávají opatrní při zadlužování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
včera v 06:29

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
včeraAktualizovánovčera v 03:24

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
18. 1. 2026Aktualizováno18. 1. 2026

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
18. 1. 2026

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
18. 1. 2026

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026
Načítání...