Konec Panelu má české stavebnictví připravit o 15 miliard

Praha - Ukončení státní podpory na opravu bytových domů připraví tuzemský stavební průmysl v příštím roce o investice ve výši 15 miliard korun, varují zástupci Centra regenerace panelových domů (CERPAD) a Svazu českých a moravských bytových družstev. Program Nový panel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) od srpna zastavil kvůli nedostatku peněz přijímání nových žádostí na úrokové dotace. Ty měly podporovat opravy panelových a dalších bytových domů. Vláda s penězi pro program nepočítá ani pro příští rok.

Zastavení podpory se podle centra regenerace negativně dotkne obyvatel 100 tisíc bytů v panelových domech, které dosud každoročně procházely regenerací pomocí programu Panel. Centrum upozornilo, že program Panel při dotaci jedné miliardy korun generuje investice ve výši pěti miliard korun. Další pozitivní efekt programu podle CERPAD spočívá také v tom, že přináší ročně 15 tisíc nových pracovních míst.

V případě, že stát nebude poskytovat dotace v dosavadní formě, žádá svaz družstev jiný způsob podpory a zavedení jasných a kontrolovatelných pravidel na komplexnost oprav. Jinak prý hrozí rozsáhlé chátrání oblastí s panelovou zástavbou.

V rámci Panelu bylo v roce 2010 podáno více než 700 žádostí o podporu. Loni úředníci v programu schválili úrokové dotace pro 2 203 vlastníků domů. Za posledních šest let se díky úrokovým dotacím z Panelu podařilo opravit zhruba 300 tisíc bytů v celkovém objemu za více než 50 miliard korun. Na podpoře bylo vyplaceno okolo 11 miliard korun. Na rekonstrukci v Česku podle údajů ministerstva pro místní rozvoj čeká stále ještě 1,3 milionu bytů.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se chce ještě pokusit získat dodatečné zdroje pro Nový panel při schvalování rozpočtu fondu ve sněmovně.

Dva muži a jedna žena ukončili v neděli svůj život skokem z patnáctého patra domu v Glasgowě ve Skotsku.
Zdroj: ČT24
Vydáno pod