Kaufland zvedne v prodejnách mzdy o čtvrtinu. Pokladní budou mít minimálně 24 tisíc

Obchodní řetězec Kaufland zvýší od června mzdy zaměstnancům na provozních pozicích v prodejnách o 26 procent. Minimální nástupní plat na nejnižší pozici asistenta prodeje, který může působit na pokladně i doplňovat zboží, bude v případě plného úvazku činit 24 tisíc korun hrubého. Ještě vyšší pak bude minimální výdělek v Praze, tam dostanou zaměstnanci na plný úvazek po zkušební době 26 tisíc. Kaufland tak jde ve stopách dalších  řetězců, které v poslední době oznámily navýšení mezd.

Mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé i vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků či snaha udržet si ty stávající. V celém Česku loni průměrná mzda stoupla o sedm procent na 29 504 korun.

„Chceme být i nadále atraktivním zaměstnavatelem. Nabízíme celou škálu pracovních úvazků od celodenních, osmihodinových přes různé formy kratších úvazků až po brigádnické dohody. Tuto flexibilitu považujeme za velmi důležitou, zvláště v současné složité situaci na trhu práce,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. 

Lidl zvedl mzdy o pětinu, jejich výše ale překonává Kaufland

V poslední době oznámila navýšení mezd řada řetězců. Diskonty Lidl, které jsou také součástí německé obchodní skupiny Schwarz, zvýšily od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 tisíc korun, v Praze pak na 29 tisíc. Stejným tempem se zvýší platy současných zaměstnanců.

Také diskonty Penny Market zvýšily od 1. března mzdy. Pokladní, zaměstnanci centrály a další pracovníci si polepšili v průměru o sedm procent. Nástupní mzda na pozici pokladní - prodavač na plný úvazek se pohybuje mezi 18 tisíci a 21 tisíci podle regionu. Albert za uplynulý rok navýšil mzdy provozním zaměstnancům v prodejnách o 32,5 procenta. Naposledy v lednu o 19 procent.

V českém maloobchodu je v odborech pět až sedm procent zaměstnanců. Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR 180 tisíc lidí. Podle údajů portálu Platy.cz se průměrný plat prodavače letos zvýšil na 17 262 korun.