Kanada propustila finanční ředitelku Huawei na kauci, musí mít však elektronický náramek

Kanadský soud v úterý propustil na kauci ve výši deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun) finanční ředitelku kanadské pobočky Huawei Meng Wan-čou. Informovala o tom agentura AP.

Žena byla zatčena na žádost Spojených států 1. prosince, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma severoamerickými státy a Čínou a také zkomplikovalo jednání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Po třídenním jednání soud přistoupil na kauci, ale Mengové nařídil nosit elektronický kotníkový náramek, odevzdat cestovní pasy a zůstat ve Vancouveru. Během noci se musí zdržovat v jednom ze svých dvou vancouverských bytů.

„Udělám cokoli, co je dobré pro tuto zemi,“ prohlásil americký prezident Donald Trump k případu manažerky Huawei. „Pokud se budu domnívat, že je to dobré pro obchodní dohodu, která bude vůbec ta největší, jaká kdy vznikla, a která je velmi důležitá, a že je to dobré pro národní bezpečnost, pak určitě zasáhnu, když to bude nezbytné,“ dodal.

Washington s Pekingem jedná o obchodní dohodě, která by ukončila současné spory a odvetné zvyšování cel.

Úterní rozhodnutí soudu se v zaplněné soudní síni setkalo s potleskem místní čínské komunity, jejíž příslušníci přišli vyjádřit Mengové podporu.

Kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost Ralph Goodale v úterý potvrdil zadržení kanadského občana v Číně. Podle médií je zadrženým bývalý diplomat Michael Kovrig a možná šlo o odvetu za zatčení Mengové.