Japoncům postačí k výběru z bankomatu dlaň

Tokio - Japonská regionální banka Ogaki Kyoritsu Bank oznámila, že zprovozní bankomaty, kde už klienti pro výběr hotovosti nebudou potřebovat kartu, bude jim stačit otisk dlaně. První stroje, které lidem vydají peníze poté, co zadají datum narození, PIN a protáhnou ruku skenerem, budou dostupné od září.

Ogaki Kyoritsu Bank bude vůbec první bankou, která bude k identifikaci klientů používat biometrické údaje. Systém snímání dlaní pro ni vyvinula firma Fujitsu. Klienti banky sice nebudou potřebovat k výběru hotovosti kartu, nicméně budou muset zadat PIN a datum narození.

Biometrické údaje využívají k ověření totožnosti klienta i další banky. Avšak u nich se při výběru z bankomatu klient neobejde bez klasické platební karty. Biometrické údaje slouží pouze pro větší ochranu klientů před zneužitím platební karty.

V Japonsku se banky nad změnou přístupu k bankomatům začaly zamýšlet po loňském ničivém úderu tsunami. Po něm totiž zůstaly desetitisíce lidí bez dokladů a kvůli ztraceným kartám neměli dlouho možnost získat hotovost.