Hospodaření státu skončí výrazně lépe, než jaký byl plán, věští rozpočtová rada

Státní rozpočet za letošní rok zřejmě skončí podle Národní rozpočtové rady s nižším než naplánovaným padesátimiliardovýcm schodkem. Důvodem jsou zejména vyšší příjmy z pojistného na sociální zabezpečení díky vysokému růstu mezd.

Rada o tom ve středu informovala v pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí. Ty jsou podle ní v současnosti v dobrém stavu. Rada také ocenila emisi dluhopisů pro občany, kterou ministerstvo financí začalo tento týden prodávat.

„Státní rozpočet pravděpodobně ukončí rok 2018 s významně lepším saldem než plánovaných minus 50 miliard korun,“ uvedla rada. Letošní rozpočet podle jejích propočtů získal dodatečných 20 miliard daňových příjmů díky tomu, že ekonomika nyní roste nad svými možnostmi.

I ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že výsledek hospodaření na konci roku bude výrazně lepší než plánovaný deficit. „Předpokládáme, že výsledek bude blízko vyrovnané bilanci,“ uvedl v pondělí úřad.

Rada: Schodek 40 miliard pro příští rok je příliš

Rada ve středu zopakovala, že předložení rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun nepovažuje z makroekonomického pohledu za vhodné.

Za příznivé naopak rada označila, že se na rozdíl od loňského roku daří rychleji čerpat ze státního rozpočtu kapitálové výdaje. „Rada nicméně upozorňuje, že celková úroveň investic sektoru veřejných institucí se i přes předpokládaný nárůst na 3,8 procenta HDP v roce 2018 pohybuje pod dlouhodobým průměrem, který za období 2008 až 2017 činil 4,5 procenta HDP,“ uvedla.

Rada také považuje za pozitivní kvůli dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí vydání dluhopisů pro občany, tzv. Dluhopisu Republiky, které tento týden začalo nabízet ministerstvo financí. Nabídka státních dluhopisů občanům podle rady mimo jiné snižuje pravděpodobnost jejich přeprodeje zahraničním investorům.

„Rovněž nabízí českým občanům vyšší zhodnocení jejich úspor ve srovnání s většinou konzervativních domácích bankovních produktů. V neposlední řadě by emise dluhopisů pro občany mohla vést i k vyššímu povědomí a celkovému zájmu veřejnosti o hospodaření sektoru veřejných institucí,“ uvedla rada.

Ministerstvo financí navrhuje na příští rok rozpočet s deficitem 40 miliard korun. Letos je schválen schodek 50 miliard, ke konci listopadu vykázala státní pokladna deficit 21,6 miliardy korun. 

  • O vzniku Národní rozpočtové rady rozhodl zákon o rozpočtové odpovědnosti schválený v roce 2017. V čele rady stanula bývalá členka bankovní rady České národní banky Eva Zamrazilová.
  • Předsedu volí Poslanecká sněmovna na návrh vlády, další dva členy volí rovněž Poslanecká sněmovna, po jednom na návrh Senátu a České národní banky. Úkolem rady je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.
  • Zdroj: ČTK