Google nabízí rivalům možnost získat u Androidu status výchozího vyhledávače. Chce se tak vyhnout sankcím EU

Americká společnost Google umožní svým rivalům koupit si možnost získat status výchozího vyhledávače u nových přístrojů s operačním systémem Android nabízených v Evropě. Provozovatel českého vyhledávače Seznam nicméně agentuře Reuters sdělil, že zatím není jasné, jaký dopad bude tato nabídka mít.

Návrh je další snahou Googlu odvrátit hrozbu nových sankcí od Evropské komise (EK) za monopolní chování. Nabídka Googlu přichází po loňské pokutě 4,34 miliardy eur (101 miliard korun), kterou firma dostala od Evropské komise za to, že blokuje konkurenci, protože do chytrých telefonů a notebooků s Androidem předinstalovává svůj prohlížeč Chrome a vyhledávací aplikace Googlu. EK uvedla, že bude celý proces pečlivě sledovat.

Nové chytré telefony a tablety s Androidem prodávané v Evropě od začátku roku 2020 umožní vybrat si výchozí vyhledávač ze čtyř nabídek, uvedl Google. Poskytovatelé vyhledávačů přitom budou moci v aukci Googlu soutěžit o místo na „obrazovce výběru“.

Před prvním použitím se uživatelům objeví obrazovka výběru s nabídkou čtyř vyhledávačů a spotřebitelé si sami zvolí, který z nich preferují. Jedním z nabízených vyhledávačů bude Google a na zbývajících třech místech se objeví vyhledávače těch, kteří pro danou zemi předloží nejvyšší nabídky.

„Rozhodnutí nabízí konkurenčním poskytovatelům vyhledávání možnost uzavřít exkluzivní předinstalační dohody s výrobci chytrých telefonů a tabletů. To nebylo dříve možné,“ řekl mluvčí EK. „Viděli jsme v minulosti, že obrazovka výběru může být účinným způsobem, jak podpořit možnost výběru pro uživatele.“

Bývalý ředitel Seznamu a nynější partner konzultační firmy poskytující mu poradenské služby Michal Feix uvedl, že je těžké komentovat něco na základě snímku obrazovky a několika vět. Google podle něj zatím Seznam nekontaktoval a předpokládá, že ani další firmy, takže je nutné počkat, až budou známy všechny důležité detaily.

Někteří další konkurenti ale už plán Googlu kritizují. Provozovatel německého vyhledávače Ecosia uvedl, že Google si vytváří nový zdroj příjmů. Nařízení EU tak sice podle Ecosie bude Google slovně plnit, podstata tohoto nařízení však splněna nebude.