Finanční úřady prověřují tisíce firem kvůli daňovým únikům

3 minuty
Tisíce firem v podezření kvůli daňovým únikům
Zdroj: ČT24

Deset tisíc firem prověřují finanční úřady, důvodem je podezření z možných daňových úniků. Odhalilo je podávání kontrolních hlášení. Jen za první čtyři měsíce letoška přitom finanční správa poslala přes 30 tisíc výzev k odstranění nesrovnalostí. Po téměř půl roce fungování systému vnímají podnikatelé a účetní hlášení jako administrativní zátěž.

Nejčastější chybou ve vyplňování kontrolních hlášení je špatné číslo dokladu. Některé společnosti ale zřejmě nechybovaly jen na papíře, což potvrdila i Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství České republiky. „Aktuálně se zaměřujeme na více než 10 tisíc plátců u kterých šetříme nepřiznaná plnění nebo neodvedenou daň,“ řekla.

Kontrolní hlášení znamená pro ty, kteří dělají účetnictví, mnohem více práce. Do počítače musí lidé zadávat stovky čísel z faktur. Potvrzuje to i Zuzana Pšeničková, místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních. „Musím vzít spousty papírů, ze kterých mi musí sednout na jeden papír všechna čísla do koruny, a to je docela problém,“ popsala. 

Při čtvrtletním vykazování vyplňují účetní formuláře i tři týdny. Za první čtyři měsíce podle odhadu hospodářské komory zabrala podnikatelům kontrolní hlášení dva a půl milionu pracovních hodin. Malé a střední podniky zaplatily za potřebné systémy obvykle do deseti tisíc, ty velké až sto tisíc. A to je jen základ.

  • celkem 2,5 milionů hodin
  • Zavedení agendy na kontrolní hlášení (v korunách)
    malé, střední firmy do 10 tisíc korun
    velké firmy až 100 tisíc korun

Podle předsedy Asociace malých a středních podniků České republiky Karla Havlíčka velmi často účetní firmy tlačí na živnostníky, že mají více práce a více si účtují. 

Velké obchody měly začátky s kontrolními hlášeními velmi krušné

Specializovaný e-shop s elektronikou jen loni prodal bezmála jeden milion osm set tisíc kusů zboží a vyřídil přes 900 tisíc objednávek. Kontrolní hlášení tady podávají každý měsíc. Ty první pro ně byly hodně složité, jak popsala finanční ředitelka Klára Mansfeldová. „Jedno z největších úskalí je, že jsou určité variabilní symboly na prvotních dokladech, které mohou být kombinací čísel a písmen, a ta písmena se musí dodržovat, jestli jsou malá nebo velká,“ řekla a dodává, že při jejich zadávání chybovali skoro pokaždé. Takže museli opravovat. „Ty první kontroly byly poměrně důsledné a těch hlášení ke kontrole bylo hodně,“ doplnila.

Kontrolní hlášení musí podávat každý měsíc zhruba 290 tisíc plátců daně z přidané hodnoty. Obvykle chybuje asi jedno procento z nich.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
17. 12. 2025

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
16. 12. 2025
Načítání...