Evropská komise smetla Babišův návrh na reverse charge ze stolu

Žádné přenášení daňové povinnosti z dodavatele na odběratele nebude. Evropská komise žádost ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zavedení takzvaného reverse charge odmítla. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Se stejným požadavkem přišli také Rakušané, Bulhaři a Slováci – i ty komisaři odmítli. Ministerstvo financí rozhodnutí sice respektuje, ale o reverse charge bude usilovat dál.

Aby si mohly evropské státy samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti, prosazuje český ministr už delší čas. Babiš je totiž toho názoru, že jde o jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. Problém je v tom, že DPH spadá v rámci EU mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

„Již více než šestnáct měsíců usiluji o to, aby tomuto problému byla věnována odpovídající pozornost. Jsem přesvědčen, že členské státy a Evropská komise by se v blízké budoucnosti měly věnovat boji proti daňovým únikům v oblasti DPH alespoň se stejným důrazem, jaký kladou na boj proti agresívnímu daňovému plánování v oblasti korporátní daně,“ uvedl Babiš.

Ekonomika nemůže být postavena na reverse charge

Komisaři zdůrazňují, že pokud chce nějaká země žádat o výjimku v systému DPH, musí prokázat, že je určitý sektor podvody skutečně vážně zasažen. Česko po EK žádalo, aby mohlo zavést reverse charge u všech služeb v hodnotě nad 10 tisíc eur (přibližně 270 tisíc korun).

Podle Evropské komise je ale podle pravidel „vyloučené, aby bylo takové opatření aplikováno na velké části nebo dokonce celou ekonomiku“, uvedl Radiožurnál s odkazem na dokument, který má k dispozici.

Postoj Evropské komise považujeme za neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností, a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici.
ministerstvo financí

Ministerstvo financí ale přesto věří, že právě reverse charge je funkčním nástrojem proti takzvaným karuselovým podvodům, při kterých se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu.

„Je stále více evidentní, že rozšíření možnosti uplatnit metody přenesení daňové povinnosti by alespoň vůči karuselovému podvodu fungovalo. Tuto alternativu Evropská komise neustále odmítá,“ uvedlo Babišovo ministerstvo. 

Že by reverse charge mohl skutečně pomoci v případě karuselových podvodů, připouští také hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. „Na druhou stranu si nemyslím, že se jedná o jeden z nejvážnějších ekonomických a politických problémů celého středoevropského regionu. To je poněkud přehnané. Možná si ministerstvo financí připravuje půdu pro to, aby mohlo případný nedostatečný daňový výběr v příštích letech hodit na nynější rozhodnutí Evropské unie,“ dodává Kovanda.

  • Přenesená daňová povinnost, tzv. reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel.
  • Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.
  • Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u tzv. karuselových podvodů.
  • Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
před 20 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
22. 12. 2025

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...