ČEZ nehodlá prodávat svůj podíl v Turecku

Praha - Turecká elektrárenská společnost Akenerji dnes popřela zprávy o tom, že česká energetická skupina ČEZ prodává podíl, který v Akenerji vlastní. Zprávy o plánech ČEZ na odchod z Turecka se v médiích objevily minulý týden. ČEZ ve společnosti Akenerji vlastní spolu s firmou Akkök Group zhruba tříčtvrtinový podíl. Každý z partnerů má shodnou účast 37,4 procenta, ostatní akcie se volně obchodují. ČEZ za podíl zaplatil asi 303 milionů dolarů (zhruba 5,3 miliardy korun).

Akenerji je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku. Se stejným partnerem má ČEZ v Turecku také společný podnik Akcez, který od státu koupil distribuční společnost Sedas. Ta dodává elektřinu 1,3 milionu zákazníků v průmyslové oblasti na severozápadě Turecka.

Na dokončení privatizace této firmy má být použit úvěr v objemu 325 milionů dolarů. Smlouvu o něm podepsaly turecká divize ČEZ a Sedas s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, Mezinárodní finanční korporací ze skupiny Světové banky a italskou bankou UniCredit na konci loňského roku.

ČEZ
Zdroj: ČT24
Vydáno pod