Čerpání dotací má zjednodušit nový systém. Nefunguje, stěžují si úředníci

Praha – Do konce měsíce chtějí první ministerstva vyhlásit předběžné výzvy nových operačních programů. Za dalších několik týdnů se pak mají začít plnit žádostmi. Jenže podle samotných úředníků, kteří budou dotace spravovat, není dosud připraven monitorovací systém. ČT získala interní dokument ministerstva průmyslu, který na problémy upozorňuje.

Nahrávám video

Počítačový monitorovací systém má kontrolovat evropské dotace za stovky miliard korun. Bude stejný pro všechny operační programy, propojený se základními registry a plně elektronický (více zde). Kvůli miliardové pořizovací ceně si na něj ale vyžádala audit Evropská komise a celou věc vyšetřuje policie. Navíc zřejmě nefunguje tak, jak má.

Jak ukázal interní dokument, který minulý týden zamířil z CzechInvestu na ministerstvo průmyslu a obchodu, spuštění systému má zpoždění a úředníkům CzechInvestu se nedaří naplnit jej potřebnými daty. „V současnosti vnímáme proces administrace dotačních žádostí jako výrazně méně efektivní než v systému, který resort MPO používal dosud. V kombinaci se zpožděním ve schvalování operačních programů se může jednat o rozhodující faktory, ohrožující budoucí čerpání alokace pro období 2014 až 2020,“ píše se ve sdělení, které má Česká televize k dispozici.

Konkrétně to například znamená, že systém není přizpůsoben požadavkům jednotlivých operačních programů. A také stále není možné otestovat celý cyklus žádosti – od podání až po proplacení. O potížích nového softwaru mluví mimo kameru také úředníci dalších resortů.

Nový systém, který má administrovat žádosti o evropské dotace
Zdroj: ČT24

CzechInvest dokonce navrhuje nechat podnikatele provizorně žádat v dalším období přes dosavadní systém. „Varianta, že bychom využili stávající software, na kterém běží končící operační program, je opravdu naprosto krizová a záložní,“ říká ovšem náměstek ministra průmyslu pro fondy EU Tomáš Novotný.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je teď na tahu ministerstvu pro místní rozvoj, které musí zajistit, že v čerpání evropských dotací nedojde k dalším zpožděním. „Paní ministryně se tím intenzivně zabývá, předpokládám, že ministerstvo pro místní rozvoj bude garantovat funkčnost systému v termínech, které potřebujeme,“ vzkázal Sobotka.

Kalousek mluví o neschopnosti

Šéfka resortu Karla Šlechtová (nestr. za ANO) slibuje, že systém bude včas a řádně fungovat. Schválení čtyř z osmi operačních programů, které Česká republika připravila pro nové dotační období, je totiž na spadnutí. Evropskou komisí by měly projít do konce dubna. Zbylé programy by pak měly dostat zelenou do konce pololetí (více zde).

Opozice stav přípravy nového systému kritizuje. „Ten systém byl schválen v roce 2011. Jestli do dnešního dne nefunguje, tak je k tomu těžké mít jiné hodnocení než naprostá neschopnost,“ myslí si místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Česko nabralo ve vyjednávání nových operačních programů výrazný skluz. Z nového programovacího období už uplynul rok a čtvrt a jako jediný stát osmadvacítky stále nemáme Evropskou komisí schválený ani jeden operační program. Důvodem byl dlouho chybějící služební zákon a špatně nastavená legislativa týkající se hodnocení vlivu staveb na životní prostředí (tzv. EIA).

V programovém období 2014 až 2020 má Česká republika přiděleno 23,85 miliardy eur (asi 660 miliard korun). V předešlém dotačním období 2007 až 2013 mohlo Česko z evropských fondů získat zhruba 26,7 miliardy eur (735 miliard korun). Příjemcům bylo z této částky dosud vyplaceno 514 miliard korun (asi 70 procent). S čerpáním měla ale země problémy – byla nejhorší v celé Unii. Předloni nedočerpala deset miliard korun, loni devět. Nejčernější scénář pro letošek předpovídá ztrátu 85 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
před 4 hhodinami

Velké podniky už v EU nesmí likvidovat neprodané oblečení a obuv

V Evropské unii v neděli vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu, píše server německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. V EU se podle něj každoročně zlikvidují stovky tun oblečení, které se dlouho nedařilo prodat, mělo vadu nebo jej po zakoupení na internetu zákazníci vrátili.
před 5 hhodinami

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
18. 7. 2026

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
17. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Výroba aut v Česku vzrostla, více než třetinu tvoří elektromobily či hybridy

Tuzemské automobilky vyrobily v prvním pololetí 780 378 osobních aut, což je meziročně o 4,4 procenta více. V červnu produkce vzrostla o 3,3 procenta. Celkem čtyřicet procent vyrobených aut byly elektromobily nebo hybridy, z toho bylo 130 356 elektromobilů, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
17. 7. 2026

Banky v červnu poskytly hypotéky za 48,9 miliardy korun, o třetinu víc než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 48,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem to znamená nárůst o 32 procent, proti květnu se objem hypoték snížil o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o čtyři procenta na 36,5 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,79 procenta z květnových 4,67 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
17. 7. 2026

U mimounijních levných zásilek se v Česku za dva týdny vyměřilo clo ve výši 117 milionů

Celní správa České republiky eviduje za první dva týdny od zavedení nového cla téměř 470 tisíc levných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Vyměřila na ně clo ve výši skoro 117 milionů korun. Nové clo na tyto zásilky nízké hodnoty zavedla EU od 1. července. Chce tak narovnat podmínky trhu, posílit kontrolu dováženého zboží a snížit objem zboží doručovaný do EU v malých zásilkách.
16. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.