Banky i energetické firmy kritizují mimořádnou daň. Služby ale nezdražíme, slibují

7 minut
Události: Firmy prý kvůli mimořádným daním služby nezdraží
Zdroj: ČT24

Až 120 miliard korun by mohl stát příští rok vybrat díky novým speciálním odvodům. České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Z nadměrných příjmů budou energetické firmy platit 90 procent. Plus ještě 60 procent formou daně z mimořádných zisků. Ta se vztahuje i na banky, rafinérie a těžařské společnosti. Původně Stanjura odhadoval o 20 miliard nižší výnos. Válečná daň začne platit od ledna, dodatečný odvod se pak týká elektřiny vyrobené už od letošního prosince.

„Mohlo by to být až 120 miliard. Ta část, která se týká částky z těch odvodů, je mnohem lépe odhadnutelná, u té druhé je vyšší míra nejistoty. Tyhle peníze použijeme pouze na zastropování cen elektrické energie a plynu,“ avizuje Stanjura.

V pátek 18. listopadu poslanci schválili největší nový příjem státního rozpočtu v novodobé historii. Stanjura plánuje, že jen díky mimořádnému odvodu energetických firem stát vybere příští rok do státního rozpočtu 80 miliard korun. Další desítky miliard má státu přinést nová daň z mimořádných zisků.

Při jejím výpočtu vláda nejdřív bankám či energetickým firmám ponechá stejné zisky, jako měly v letech 2018 až 2021 a ještě tuto částku navýší o pětinu. Vše nad to zdaní 60 procenty.

Příjem kolem 120 miliard

Původně chtěl stát díky dani z mimořádných zisků vybrat až 85 miliard, v polovině listopadu ale její výnos přehodnotil na polovinu. Naopak odhad příjmů z mimořádného odvodu ve stejnou dobu výrazně zvýšil – z 15 na 80 miliard. Celkem by mohl stát získat podle oficiálních propočtů až 125 miliard, ministr financí teď připustil 120 miliard.

Sněmovní opozice nový odvod ani daň nepodpořila. Obojí považuje za zbytečné. „Kdyby se přijal návrh SPD, aby se zastropovaly ceny přímo u výrobců, tak občané i firmy budou mít nízké ceny energií. A není třeba ani tu daň z mimořádných zisků zavádět,“ má jasno šéf hnutí Tomio Okamura.

„My od února 2022 říkáme: Zastropujte ceny energií u výrobců, tím pádem by nemuseli lidé platit tolik peněz,“ připojuje se exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zároveň opozice varovala, že by firmy kvůli nové dani mohly zvýšit ceny. Třeba šéf největší české energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš to ale odmítá.

„V cenách elektřiny se to neprojeví určitě, protože windfall tax je čistě o tom, jak se ze zisků před zdaněním stává zisk po zdanění. A co si mezitím vezme stát,“ vysvětluje generální ředitel energetického gigantu.

Nezdražíme, shodují se velké banky

Zdražení kvůli vyšším daním zatím odmítají i šéfové velkých českých bank. „My dnes výši zdanění do našeho pricingu (naceňování – pozn. red.) nepromítáme. A nechystáme se to udělat ani v budoucnu,“ uklidňuje generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

„Tady v České republice je velmi brzo o tom zatím hovořit, je tady velká konkurence mezi bankami,“ přizvukuje šéf Komerční banky Jan Juchelka.

Devadesátiprocentní odvod mají energetické firmy platit do konce příštího roku, daň z mimořádných zisků pak bude stát vybírat tři roky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 14 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 15 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánovčera v 19:58

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...