Austrálie neprodá energetickou firmu Číňanům: „Jde o naši bezpečnost“

Austrálie nepovolí prodej státního podílu v tamním největším provozovateli elektrické sítě Ausgrid čínským investorům. Řekl to v pátek australský ministr financí Scott Morrison. Ten už minulý týden předběžně uvedl, že čínské firmě State Grid Corporation of China ani hongkongské Cheung Kong Infrastructure Holdings, které byly považovány za preferované zájemce, nebude dovoleno podíl 50,4 procenta koupit z obav o národní bezpečnost.

Rozhodnutí zřejmě zhorší vztahy mezi oběma zeměmi. Čína je přitom největším obchodním partnerem Austrálie a Peking již australskou vládu obvinil z ochranářství.

Čínští zájemci o Ausgrid patří mezi největší infrastrukturní společnosti na světě. Za státní podíl v Ausgrid nabízely tyto firmy 10 miliard australských dolarů (181,7 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí vlády podle Pekingu ukazuje, že investiční prostředí v Austrálii je nejisté a povede k tomu, že čínské firmy nebudou tak ochotné v Austrálii investovat.

Letos je to již podruhé, co bylo zájemcům z Číny zabráněno koupit majetek v Austrálii kvůli obavám o bezpečnost. Vláda zabránila čínské firmě Penxin koupit největšího australského soukromého majitele zemědělské půdy Kidnam & Co.

Rozhodnutí Austrálie odmítnout nabídky na podíl v Ausgrid podtrhuje změnu politického klimatu, která je patrná od minulého měsíce. Po volbách se totiž dostala k moci hrstka senátorů s protekcionistickými sklony, upozorňuje Reuters.

Ministr Morrison ale řekl, že privatizace Ausgrid zůstává hlavním plánem vlády Nového Jižního Walesu. Z výtěžku chce vláda financovat projekty v infrastruktuře, zatím ale není jasné, jak teď prodej bude vypadat.

  • Vlastní, udržuje a provozuje elektrickou distribuční síť v Novém Jižním Walesu. Má téměř 1,7 milionu zákazníků a majetek v hodnotě 15,3 miliardy australských dolarů.