Poslanci v úvodním kole podpořili celkovou revizi systému sociálních podpor. Sněmovna projednala také pravidla pro zdravotně-sociální služby ve druhém čtení. Odpoledne probíhaly pravidelné ústní interpelace na premiéra a členy vlády. Dříve proběhly písemné interpelace, na které se nikdo z kabinetu nedostavil, což opozice zkritizovala.
Sněmovna podpořila nový systém sociálních dávek
„Návrh zákona je velice přelomovým momentem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ke změně systému sociálních podpor. Nový systém podpory by podle něj měl být více motivační, jednodušší, efektivnější a adresnější. „Chceme pomáhat tam, kde je to potřeba,“ uvedl ministr.
Podle propočtů ministerstva se dopady na rozpočet pohybují od snížení výdajů o asi 2,5 miliardy korun po jejich zvýšení zhruba o 7,4 miliardy korun. „Změna není motivovaná nějakou úsporou,“ zdůraznil Jurečka.
„Kdo má zdravé ruce, zdravé nohy, určitě by měl pracovat,“ řekl poslanec ANO Aleš Juchelka. Za problematické ale pokládá sjednocení dávek v hmotné nouzi s dávkami státní sociální podpory. „Míchají se chudinské dávky s dávkami prorodinnými,“ upozornil. Podle Lucie Šafránkové z SPD je důležité zasáhnout vůči lidem, kteří dávkový systém zneužívají. V návrhu podle ní chybí důsledné kontroly, výhrady má k majetkovému testu. Přídavky na děti by měly zůstat podle Šafránkové samostatnou podporou.
Poslanci z řad opozice poukazovali vedle připomínek resortů, odborů nebo samospráv například také na dopadovou studii, která podle nich doporučila úpravy například v normativech na bydlení, ve vymezení zranitelné domácnosti, v případech oddlužení a ošetření prolomení bankovního tajemství. Pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová uvedla, že Piráti ještě jako vládní strana vznesli šest desítek připomínek, některé přetrvávají a mělo by se o nich dál jednat.
Nová dávka se má skládat ze čtyř částí – z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí.
Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít každý dospělý v rodině. Úspory by mohly být do 200 tisíc až 400 tisíc korun podle počtu členů domácnosti.
Část na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. Podpora na bydlení by měla být dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes 30 procent příjmu, částka by vycházela z normativních nákladů a energetického paušálu. Na peníze na dítě by dosáhly rodiny s příjmem pod čtyřnásobek minima místo dosavadního 3,4násobku u přídavků na děti. Podmínkou by byla práce či její hledání a školní docházka dětí. Celkovou dávku by navýšil pracovní bonus.
Pravidla pro sociálně-zdravotní služby
Ve hře je opět zmírnění podmínek pro případné slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Úpravu by mohla sněmovna vložit pozměňovacím návrhem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) do novely o pravidlech pro sociálně-zdravotní služby, která je po čtvrtečním jednání ve druhém čtení před závěrečným hlasováním.
Slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven by bylo podle pozměňovacího návrhu v pravomoci správní rady. Posuzovalo by je ministerstvo zdravotnictví a schvalovala vláda. Ze zákona by vypadla podmínka, podle níž je slučování možné jen v případě, že jedna z pojišťoven nejméně půl roku neplní závazky vůči svým klientům a poskytovatelům péče. Stanjurova úprava, k níž se formálně přihlásila Jana Bačíková (ODS), se zabývá také Vojenskou zdravotní pojišťovnou, u které jsou ze zákona pojištění profesionální vojáci a žáci vojenských škol.
Písemné interpelace
Sněmovní schůze byla zahájena písemnými interpelacemi na členy vlády, avšak žádnou z nich neprojednala kvůli nepřítomnosti celého kabinetu. Opozice si na přístup členů kabinetu k pravidelným blokům písemných interpelací opět stěžovala.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že by chtěl předsedající Věru Kovářovou (STAN) „velmi zdvořile požádat“, zda by mohla členům vlády tlumočit zájem poslanců, aby na písemné interpelace chodili.
„Je to pohrdání touto sněmovnou. Bojíte se nás, bojíte se sem přijít, členové vlády, bojíte se odpovídat na naše otázky. Měli byste se stydět,“ vzkázala předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.
Poslanci také uctili minutou ticha památku předsedy senátního výboru pro zdravotnictví Romana Krause (ODS).
Ústní interpelace na premiéra
Premiér Petr Fiala při ústních interpelacích například hájil setrvání Jana Lipavského (nestraník, dříve Piráti) v čele české diplomacie i po odchodu pirátské strany z vlády.
Fiala dále v odpovědi na dotaz poslankyně SPD Lucie Šafránkové řekl, že v situaci, pokud by se vládě nepodařilo změnou zákona snížit potřebnou částku ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE), bude muset tyto peníze v příštím roce doplatit. Premiér také znovu podpořil přesun českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.