Systém dávek potřebuje reformu, řekl Pavel ČT

46 minut
Prezident Petr Pavel v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Když už komunikace mezi vládou a opozicí probíhá, zjišťujeme, že pohledy nejsou zas tak odlišné, řekl v Otázkách Václava Moravce prezident Petr Pavel. Jako příklad uvedl ruskou invazi na Ukrajinu, o které hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfem ANO Andrejem Babišem. „Zjišťujeme, že tak daleko od sebe nejsme, jen je třeba si to lépe vysvětlit,“ podotkl. Prezident v diskusním pořadu také upozornil, že dávkový systém v Česku vyžaduje hlubokou revizi. Je podle něj demotivující a nedostatečně adresný.

Jednou z hlavních rolí prezidenta je podle Pavla tlumit rozdělenost společnosti. „Pokud má být prezident nadstranickým, měl by vyvíjet veškerou snahu, jak smířit protichůdné názory a dovést je k nějaké míře kompromisu,“ ujasnil.

Upozornil však, že odlišuje termíny „nadstranický“ a „nestranný“, jelikož i hlava státu má své hodnoty, za kterými by si měla stát. „Každý má nějaký pohled na věc, tudíž do určité míry nějakou stranu zastává,“ doplnil s tím, že on sám bude vždy stranit tomu, co považuje za správné pro Česko.

„Zapomněli jsme, jak spolu komunikovat, jak si navzájem naslouchat, zamyslet se nad tím, jestli na argumentech protistrany není něco, co bychom mohli přijmout,“ prohlásil také prezident.

Revize dávek je potřeba, míní Pavel

Pavel při svých cestách po krajích často upozorňuje na rozdíly mezi regiony. „Problémy se tady (v Karlovarském kraji, místu debaty, pozn. red.) opravdu koncentrují. (...) To, co pro mě z návštěv vyplynulo, je, že na problémy daného kraje se musíme dívat v komplexu – není možné se dívat zvlášť na exekuce, zvlášť na bydlení, vzdělávání,“ poznamenal.

Prezident dále upozornil, že konkrétně dávkový systém v Česku je nastaven tak, že je demotivující. „Roste nám tu několikátá generace, která si zvykla, že příjmem jsou dávky, nikoliv práce,“ uvedl. Systém podle něj není příliš adresný, je možná plošněji zaměřený, než by měl být. Jeho hluboká revize je tak dle Pavla potřebná.

Z jeho posledních návštěv krajů dle Pavla vyplynulo, že je v Česku také skupina lidí, kteří pracují, platí daně, přesto nejsou schopni uhradit ze svých příjmů běžné životní potřeby. „Tato skupina bohužel roste a dosahuje nějakých 1,6 milionu lidí,“ upozornil.

O sociálních dávkách bude prý Pavel jednat příští týden s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Zatím nechtěl hodnotit plán resortu na vznik jednotné dávky státní sociální podpory, která má sloučit příspěvek na bydlení, dětské přídavky, doplatky na bydlení a příspěvek na živobytí. „Zda je superdávka nejlepší cestou, to bych si rád s ministrem vyjasnil,“ podotkl.

Resort školství mohl udělat více, věří Pavel

Prezident hovořil také o českém školství. Podle něj chybí komplexní systém kontroly kvality. „Přehled o tom, jestli nemáme příliš mnoho oborů, jestli jsou obory navázané na potřeby, které chceme rozvíjet jako prioritní,“ uvedl jako příklad.

Ministerstvo školství mohlo podle něj v tomto volebním období pro reformu vzdělávacího systému udělat více. Strategie vzdělávání, kterou Česko má, je dle mnohých odborníků dobrá a obsahuje kroky, kterou by republika měla jít, bohužel ji ale nenaplňujeme, upozornil prezident. „Když říkáme, že od vzdělávání se odvíjí vše ostatní, tak bychom s reformou vzdělávacího systému měli postupovat mnohem rychleji,“ dodal.

Pavel se zúčastní jednání vlády, na kterém bude kabinet rozhodovat o návrhu státního rozpočtu na příští rok. „Mojí úlohou není stanovovat vládě rozpočtové priority, ale upozorňovat, aby se plnilo programové prohlášení a sliby občanům,“ zdůraznil.

Na zasedání kabinetu chce nezprostředkovaně získat informace, jak kabinet hodlá své priority naplňovat a jak bude vysvětlovat skladbu rozpočtu. „Nechci předstírat, že detaily tvorby státního rozpočtu a řízení ekonomiky jsou mi vlastní,“ podotkl s tím, že zaměřit se chce zejména na jeho principy. „Ty spočívají v transparentnosti a v naplňování priorit.“

Prezident si nepřeje změny v čele resortu obrany a armády

Média v poslední době opětovně hovoří o sporech mezi ministryní Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Pavel k tomu řekl, že je přesvědčený, že budou schopní se domluvit.

S oběma aktéry prý hovořil. „Shodli jsme se, že v aktuální bezpečnostní situaci si nemůžeme dovolit rozmíšky nad banalitami. Myslím, že jsou si toho vědomi oba představitelé. Ani já, ani premiér nechceme žádné personální změny. Jsem přesvědčen, že jsou (Černochová a Řehka) schopní se domluvit. V tomto jsme na jedné lodi, jde nám o to, aby naše země měla co nejlépe zajištěnou obranyschopnost,“ řekl. Není jediný důvod snižovat důvěryhodnost institucí, které se na tom podílejí, doplnil.

Problémy podle něj pramení z toho, jak předpisy definují působnost ministra a náčelníka generálního štábu. „Armáda je řízena politicky, to je nezpochybnitelné. Vláda dává armádě zadání a směr, náčelník generálního štábu armádě velí. To vytváří prostor pro to, aby se pravomoci trochu překrývaly,“ popsal.

Pavel podpořil nástup velvyslance v Rusku

Pavel také uvedl, že podepsal dokument, kterým se zahajuje proces nástupu nového českého velvyslance v Rusku. „Dokument, kterým se zahajuje proces udělení agrément našemu velvyslanci, jsem podepsal. Proces může začít,“ dodal. Nemyslí si, že bude dokončen v řádu týdnů či jednotek měsíců. „V případě Ruska to může trvat i rok,“ míní.

O tom, zda při nynější ruské vojenské agresi na Ukrajině mít velvyslance v Moskvě, debatovali klíčoví ústavní činitelé delší dobu. Prezidenta k podpoře rozhodnutí vedlo to, že podle něj začal proces směřující k míru na Ukrajině.

Spojuje ho s mírovou konferencí, které se zúčastnil před dvěma týdny ve Švýcarsku. Osmdesát zemí světa na ní společně vyzvalo, aby „územní celistvost“ Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese. „Je tu většina zemí na této planetě, která chce problémy řešit v souladu s Chartou OSN a platným mezinárodním řádem,“ řekl Pavel. Věří, že časem se do mírového jednání zapojí i Čína a Rusko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 3 mminutami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Roste počet lidí pobírajících náhradní výživné. Může za to větší informovanost

Počet příjemců náhradního výživného meziročně vzrostl o necelých patnáct procent, zvýšila se i průměrná vyplacená částka na dva tisíce korun měsíčně, potvrdil ČT Úřad práce. Podle odborníků se okruh osob rozšiřuje zejména díky širšímu povědomí o této dávce. Náhradní výživné stát vyplácí na nezaopatřené děti, kterým jeden z rodičů nehradí soudem stanovené výživné. Částka činí maximálně tři tisíce korun měsíčně.
před 3 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...