Zemědělci v Česku opět s obavami sledují rozšiřující se sucho. Teplé dny situaci ještě zhorší

Čeští zemědělci po dvou poměrně dobrých letech znovu s obavami sledují nastupující sucho v době, kdy by potřebovali na polích a v sadech dostatek vláhy. Aktuálně jsou tři nejhorší stupně zemědělského sucha z šesti na 16 procentech území Česka. V dalších deseti dnech se neočekávají žádné významné deště, ale převážně slunečné a do pátku i velmi teplé počasí, které by mohlo situaci výrazně zhoršit. Tři nejhorší stupně by se mohly v polovině příštího týdne rozvinout až na 40 procentech území, vyplývá z informací projektu Intersucho.

Vědci určují míru sucha jako poměr aktuální zásoby vody v půdě do jednoho metru a průměrné zásoby v letech 1961 až 2010. Největší sucho je od začátku jara v poměrně rozsáhlé oblasti na pomezí středních Čech, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Velké sucho je také v Pomoraví severně od Olomouce. Jde tedy o zemědělsky významné oblasti. Menší suchou enklávou je Krnov a okolí a postupně se sucho rozšiřuje v dalších oblastech.

„V dalších deseti dnech je velké riziko prohloubení půdního sucha, které by postihlo prakticky celou republiku. Zásadní budou srážky ze čtvrtka na pátek, které přinese zvlněná studená fronta. Modely se zatím dost liší. Dlouhodobý výhled není příliš optimistický,“ uvedli vědci v komentáři k aktuální a budoucí situaci.

Sucho je kromě zmíněných oblastí také na jižní Moravě a v Poohří, a to podle mapy, která ukazuje relativní vlhkost půdy. V těchto oblastech je však míra sucha ve srovnání s průměrem normální. Rozšíření sucha odpovídají i jednotlivá hlášení zemědělců, kteří fungují jako zpravodajové projektu a doplňují informace získané dálkovým pozorováním přímo z místa.

Zásoby vody rychle mizí

Z okresů Louny, Most, Ústí nad Labem a Plzeň-jih už někteří nyní hlásí, že očekávají poškození úrody v míře 30 až 40 procent, na celé jižní Moravě s výjimkou Blanenska očekávají poškození mezi deseti a 30 procenty stejně jako v některých dalších okresech po republice.

Vegetace je teď ve fázi intenzivního růstu a velkého čerpání vody, takže dostupné zásoby bez dalšího doplnění rychle zmizí. Kromě toho, že rostliny rostou pomaleji, nedokážou z půdy přijímat dostatečné množství živin, i když jsou k dispozici.

Sucho není jen zemědělské, ale někde už i hydrologické, protože kvůli zimě slabé na sněžení se přes zimu nedoplnily podzemní zásoby vody a řada řek či potoků má méně vody, než je pro toto období obvyklé. Podle hlášení některých zemědělců už některé občasné potoky či potůčky zcela vyschly.

Kvůli suchu hrozí i požáry

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v úterý vydal výstrahu před vznikem požárů. Právě kvůli suchu bude riziko vyšší ve středu a čtvrtek. Výstraha platí pro Prahu a Ústecký kraj, většinu Středočeského kraje a také západní části Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. 

Nejvyšší riziko šíření požárů bude podle meteorologů ve čtvrtek během dne, kdy se mohou objevit silnější nárazy větru. ČHMÚ radí, aby lidé nezapalovali ohně a nepoužívali zdroje otevřeného ohně.

V poslední době museli hasiči zasahovat při několika rozsáhlých lesních požárech. Třeba v pondělí hořel u Jedlové na Děčínsku zhruba hektar lesa. Byl kvůli tomu vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř. Ve druhé polovině dubna hasili například požár louky a lesního porostu o ploše asi 15 hektarů pod vrcholem Slunečná na Bruntálsku nebo požár zhruba dvaceti hektarů trávy a mladého lesa u obce Slapsko na Táborsku.

Načítání...