Prezident Miloš Zeman po jednání se svým polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě ocenil postoj sousední země v rámci ukrajinské krize. Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině, řekl. Vyjádřil zemi plnou podporu v problematice zastavení dodávek ruského plynu. Duda se odpoledne sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS). Shodli se, že prioritou je zajištění energetické bezpečnosti. Potvrdili odhodlání pokračovat v podpoře Ukrajiny.
Zeman po setkání s Dudou vyjádřil podporu Polsku při postupu v ukrajinské krizi
Válka na Ukrajině (duben 2022)
„Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí,“ uvedl Zeman. Podle něj se totiž Polsko stalo hlavním obráncem evropských hodnot. EU vede s Varšavou a Budapeští několik sporů o porušování unijních hodnot.
Duda poděkoval Zemanovi za to, že nazval ruské jednání jako agresi proti Ukrajině a že Česká republika zaujala k věci jednoznačné stanovisko. „V době svobody České republiky a Polska po roce 1989 nedošlo k vojenské agresi v takovém měřítku a aby tu agresi způsobila země, která je navíc nukleární mocností. Je to agrese na svobodnou nezávislou zemi. Bez důvodu a příčiny, kterou bychom mohli objektivně uznat,“ řekl.
Ruský plyn
Sdělil, že Polsko chce do konce roku přestat nakupovat naftu z Ruska. Doufá, že se podaří co nejdříve zajistit dodávky plynu z Norska tak, aby země přestala být na Rusku závislá.
Ruská plynárenská společnost Gazprom ve středu zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly platit v rublech, jak Moskva požaduje. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy. S tím souhlasí také Zeman, který v této problematice vyjádřil Varšavě plnou podporu. Podle něj Rusové porušili existující smlouvy jak z hlediska termínu, tak z hlediska formy placení.
Duda uvedl, že odběratelé v Polsku zastavení dodávek plynu z Ruska nepocítí. S problémem si země poradí i v rámci spolupráce v Evropě. „Mohu ujistit mé krajany, kteří využívají plyn na topení, vaření nebo na ohřívání vody, že nenastane taková situace, že nebudou mít plyn,“ řekl.
Spolupráce v rámci NATO a EU
Duda poznamenal, že Polsko, Česko i další země přijímající uprchlíky z Ukrajiny by měly obdržet finanční podporu z Evropské unie. „Je pro mě nepochopitelné, že našim zemím není poskytována pomoc evropskými institucemi,“ kritizoval. Se Zemanem hovořili i o blížícím se summitu NATO v Madridu. Podle Dudy by měla být posílena alianční vojenská přítomnost v Polsku. Ocenil Česko za to, že se více angažuje v rámci východního křídla NATO. Konkrétně zmínil chystanou misi na Slovensku, které by mělo české vojsko velet.
Prezidenti mluvili také o kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje, zatímco vláda SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se STAN avizovala zastavení prací na projektu. Podle Dudy by propojení vodních toků umožňovalo především dopravování zboží.
Zeman nazval bilaterální vztahy Česka s Polskem za skvělé. „Myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou. A chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná,“ uvedl český prezident.
Duda navštívil Zemana na Hradě naposledy předloni v prosinci. V prvním roce epidemie covidu-19 v Česku šlo o jednu z mála návštěv zahraničních představitelů v Praze. Jednání se týkalo především evropských záležitostí, ale také tehdejší pandemické situace a bilaterálních vztahů.
Energetická bezpečnost
Před odpoledním zasedáním kabinetu přijal Dudu také v Kramářově vile premiér Fiala. Ten po jednání s polským prezidentem uvedl, že si potvrdili odhodlání obou zemí pokračovat v podpoře Ukrajině po ruské vojenské invazi.
„Shodli jsme se na nutnosti reagovat na dopady války, se kterými se potýká celá Evropa. Naší prioritou je zajištění energetické bezpečnosti. V tomto ohledu existuje řada projektů, které mají šanci posunout česko-polské vztahy na ještě vyšší úroveň a zároveň zajistit bezpečné dodávky energie pro Českou republiku,“ napsal Fiala na Twitteru.
Politici probírali aktuální ruské rozhodnutí zastavit dodávky plynu do Polska a Bulharska. Fiala v úterý krok označil za vyhrocování situace a porušení smluv ze strany Ruska. Kabinet podle něj nyní nemá signály, že by hrozilo zastavení dodávek ruského plynu i v Česku.
Fiala se s představiteli Polska setká i v pátek, kdy se ve Varšavě sejde se svým protějškem Mateuszem Morawieckým. Jednat budou o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, o uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva, počátkem února v Praze spolu uzavřeli smlouvu o podmínkách pokračování těžby v Dole Turów poblíž českých hranic.