Za provizi měl zakázku pandurů schválit Topolánek

Praha - Za provizi 18 milionů eur (asi půl miliardy korun), o kterou si podle bývalého zaměstnance rakouské zbrojovky Steyr řekl lobbista Marek Dalík, měl zakázku nákupu obrněných vozů Pandur schválit tehdejší premiér Mirek Topolánek. Píše o tom dnešní deník Mladá fronta Dnes (MfD) s odkazem na policejní protokol výpovědi Rakušana Stephana Szücse. Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že česká strana peníze dokonce přes prostředníka urgovala.

S upomínkou přijel do Vídně viceprezident izraelské zbrojovky Rafael Lova Drori, jehož firma dodávala pro pandury část výzbroje. Drori podle Szücse řekl, že přináší vzkaz od české strany. A upozornil, že 18 milionů eur, o které žádal v listopadu 2007 Marek Dalík, by mělo zajistit i souhlas českého premiéra Mirka Topolánka s nákupem pandurů.

„Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. listopadu 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra,“ stojí v záznamu sepsaném ze Szücsova výslechu.

Topolánek zatažen do kauzy pandurů (zdroj: ČT24)

Expremiér Topolánek na zveřejnění prvních informací reagoval prohlášením, že jde o snahu zakrýt skutečnou korupci při prvním pokusu koupit 119 nepotřebných transportérů Pandur, o kterém rozhodla vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Výpověď zástupce firmy Steyr má prý stejně malou váhu jako tvrzení někdejšího velvyslance v Česku Williama Cabanisse, že po něm žádal náměstek Barták miliony dolarů kvůli Tatře.

Zbrojař se chtěl setkat s premiérem

Szücs měl projekt pandurů na starosti a byl osobně u většiny klíčových jednání. Podle něj dokonce izraelský obchodník nabídl schůzku s českým premiérem, kde by svůj souhlas potvrdil. Kdo by měl navázat nebo zprostředkovat kontakt s premiérem, nebylo řečeno, vypověděl Szücs.

Drori se nyní ke kauze odmítl vyjádřit. MfD jen napsal, že „politika společnosti Rafael je nekomentovat komerční vztahy nebo jednání s našimi partnery jinak než tiskovými zprávami vydanými společností Rafael“.

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, jejíž resort pandury pořizoval, popírá, že by o čemkoli věděla. Informace od rakouských vyšetřovatelů ji podle jejích slov šokovaly. Od nových i starých aktérů kauzy se distancuje. „Netrpím žádnou iluzí, pokud jde o pana Topolánka. Pokud jde o pana Bartáka, to byl náměstek, kterého jsem zdědila a nikdy jsem žádnou blízkostí k němu netrpěla,“ prohlásila.

Podle zjištění novinářů vyšetřují údajnou korupci kolem nákupu pandurů nejen čeští a rakouští policisté, ale i američtí finanční inspektoři z Komise cenných papírů (Securities and Exchange Comission, SEC). Před dvěma týdny přijeli do Vídně, kde sídlí ústředí Steyru. Rakouská zbrojovka je totiž součástí amerického koncernu General Dynamics.

Americká společnost, která vyrábí například stíhačky F-16 nebo tanky M1 Abrams, je zřejmě v podezření, že případné korupční praktiky provozované dceřinou firmou kryla.

Vydáno pod