Vnitro zatrhlo TOP 09 hlubší propojení se starosty

Praha – Kubiceho ministerstvo nepovolilo TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých (STAN), aby se více personálně propojily. Píše to deník Právo. Vedení TOP 09 požádalo ministerstvo vnitra o svolení, aby se zástupce hnutí starostů mohl stát jedním ze čtyř místopředsedů. Ministerstvo žádost zamítlo. Vedení obou stran se už na jaře domluvilo na výměně místopředsedů. Zatímco starostům to jejich stanovy umožňují, TOP 09 teď musí vymyslet jiný způsob, jak dohodu dodržet. Schwarzenbergovu stranu čeká 23. října sjezd spojený s volbou vedení. Obsazení nejdůležitějších postů zřejmě zůstane stejné.

„Podle zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích může být občan členem pouze jedné politické strany nebo politického hnutí,“ řekla Právu Denisa Čermáková z tiskového odboru vnitra. Již na jaře vznikla mezi starosty a TOP 09 dohoda o vzájemné výměně místopředsedů. Na sněmu starostů se také stal členem vedení starostů první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. S tím vnitro problém nemělo, protože podle stanov STAN se členem předsednictva může stát i registrovaný příznivec, který je zároveň členem jiné strany.

Gazdík má zatím pouze poradní hlas 

Na oplátku se měl do vedení TOP 09 na říjnovém sjezdu v Hradci Králové dostat předseda STAN a zároveň šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Ten již na jednání předsednictva TOP 09 sice dochází, ale má jen poradní hlas. To, že vnitro nevyhovělo žádosti TOP 09, mu nevadí. „Můj poradní hlas předsedy poslaneckého klubu je respektován,“ uvedl Gazdík. Generální sekretář TOP 09 Pavel Severa ale Právu sdělil, že hledají jiný zákonný způsob, jak dodržet dohodu s hnutím STAN.

TOP 09 bude mít 23. října druhý sjezd, na kterém si zvolí vedení. Podle informací Práva nelze očekávat velké změny. Předseda Karel Schwarzenberg a první místopředseda Miroslav Kalousek nebudou mít konkurenty. O posty místopředsedů se, jak Právu potvrdili, utkají současní místopředsedové – ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, poslanec Pavol Lukša a náměstek ministra spravedlnosti Marek Ženíšek.