Poslanci ukončili ve čtvrtek v podvečer obecnou rozpravu nad vládním konsolidačním balíčkem, kterou zahájili ve středu odpoledne. Trvala šestnáct a čtvrt hodiny, opozice v ní ohlásila desítky úprav, některé změny předložili i vládní poslanci. Krátce nato bylo druhé čtení konsolidačního balíčku ukončeno, soubor úsporných opatření se tak blíží ke schvalování, které by mělo proběhnout koncem září. Opoziční ANO a SPD nicméně navrhují například snížení daňového zatížení nákladů na bydlení, stejně jako nižší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na balenou kojeneckou vodu, menstruační pomůcky a řezané květiny. Prosazovali také vyšší podporu stavebního spoření, kterou chce vláda naopak snížit.
Vládní balíček prošel ve sněmovně druhým čtením, poslanci v něm navrhli desítky změn
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve čtvrtek opět ujistil, že koalice se bude všemi pozměňovacími návrhy zabývat. Balíček podle něj jen v příštím roce sníží schodek státního rozpočtu o 97 miliard korun.
V závěrečném slově uvedl, že české veřejné finance nejsou v dobrém stavu, je proto nutné něco dělat. Možné jsou podle něho dvě sady opatření k poklesu schodků státního rozpočtu – zvýšení některých daní a snížení některých výdajů, nebo jejich kombinace, přičemž nic z toho není populární.
Odpoledne vyzkoušel koaliční pozornost opoziční poslanec Hubert Lang (ANO) a navrhl přerušení jednání o balíčku do 31. října. Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek se nejprve podivil, proč chce Lang přerušení právě do Halloweenu, ale pak vznesl společně s ministrem Stanjurou několik protinávrhů na přerušení v rozmezí od pěti do 14 minut. Ani jeden z nich nebyl přijat.
„Balík zákonů není ničím jiným než masivním plošným zvýšením všech existujících daní a odvodů a negativně dopadne na všechny skupiny občanů – zaměstnance, živnostníky, seniory, rodiny s dětmi, ale i na české firmy a zaměstnavatele,“ prohlásil šéf opozičních poslanců SPD Radim Fiala.
Navrhovaná vládní opatření podle něho mohou přispět k růstu inflace a ke snížení poptávky domácností i konkurenceschopnosti firem. Jediným správným postupem konsolidace by bylo podle Fialy výrazné snížení nepovinných rozpočtových výdajů, které se podle něho utrhly z řetězu. „Vláda nemá žádnou koncepci a potácí se od jedné pseudoreformy ke druhé,“ dodal Fiala.
Obdobně se ráno vyjádřil i lídr ANO Andrej Babiš, který díky právu přednostního vystoupení obsadil zhruba na hodinu řečniště ještě před hlasováním o návrhu programu schůze, který ale nebylo možné měnit ani upravovat. Nikdo další po něm už tohoto práva využít nechtěl.
Babiš: Brutálně navýšíte daně
„Žádný daňový balíček nepotřebujeme. Brutálně navýšíte daně,“ prohlásil šéf hnutí ANO, byť souhlasil s tím, že veřejné finance je potřeba konsolidovat. Mělo by se podle něho postupovat prostřednictvím investic, které by vedly k růstu hrubého domácího produktu, a tím i daňových příjmů, čerpání evropských peněz a úspor. „Mluvíte o úsporách, ale chcete, aby lidi přišli o peníze,“ vzkázal Babiš vládě. Kritizoval zrušení elektronické evidence tržeb, kabinet podle něj tímto krokem posílil šedou ekonomiku.
Před poslance předstoupila i místopředsedkyně dolní komory za ANO Klára Dostálová, která kritizovala kabinet zejména kvůli bytové politice. Podle ní i v souvislosti s konsolidačním balíčkem hrozí, že vzroste počet lidí na pokraji bytové nouze. Upozornila také na to, že koalici vadí zřejmě i ženy. „Vládě vadí mladí, vládě vadí staří, a když budeme projednávat daňový balíček, tak to vypadá, že vládě vadí i ženy, což už si myslím, že je opravdu alarmující a možná by se na to měli i kolegové tady z poslaneckých lavic zaměřit,“ prohlásila. Nechápe, proč by měly být hygienické a menstruační pomůcky pro ženy ve vyšší sazbě daně než například pornočasopisy.
Po projevech poslanců s přednostním právem začali vystupovat řádně přihlášení poslanci v rozpravě. Vesměs to byli zástupci opozice, kteří přednášeli pozměňovací návrhy a kritizovali různé části vládního balíčku.
Berenika Peštová (ANO) vystoupila také s kritikou toho, jak vláda k projednání balíčku přistupuje. Ve tři čtvrtě na dvě odpoledne poukázala, že v jednacím sále není ministr financí Stanjura, který by podle ní měl odpovídat na dotazy opozičních politiků, protože jeho úřad návrh připravil. Poukázala, že vládu v sále reprezentoval pouze ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Na Peštovou navázal Patrik Nacher (ANO), který hovořil i o možnosti, že by se schůze přerušila, dokud Stanjura nepřijde, ale po ujištění, že by se měl brzy do sálu vrátit, to nenavrhl. „Neumím si představit, že by u předchozí vlády ve druhém čtení u tak robustní věci, která mění 63 zákonů, tady vystupovali poslanci opozice s pozměňovacími návrhy, a byl tady jenom ministr zdravotnictví. Kdybych se ho teď zeptal, o čem mám pozměňovací návrh, tak by mě zajímalo, jestli tu debatu vnímá, nebo je tady jenom z povinnosti a řeší nedostatek léků v lékárnách,“ prohlásil Nacher.
Opozice projednávání oddalovala
Opozice s balíčkem nesouhlasí, označuje jej za výhradně daňový, nebo dokonce „okrádací“. Zahájení dalšího sněmovního projednávání předlohy oddalovala hnutí ANO a SPD při projednávání změn programu schůze, která začala v úterý odpoledne. Ke schválení programu řádné zářijové schůze a následně k projednávání balíčku se poslanci dostali ve středu odpoledne.
V červencovém úvodním kole trvala debata o konsolidačním balíčku v podstatě tři jednací dny a zabrala poslancům více než 27 hodin čistého času.