Veterináři často řeší nedostatek krve. Vhodné zvířecí dárce hledají i na sociálních sítích

Nedostatek krve na veterinárních klinikách může být pro zvířata fatální. Některé mají krevní banky. Najít vhodného psího či kočičího dárce ale není pro veterináře jednoduché. Někdy musí oslovovat i své známé, klienty nebo vypsat výzvu na sociálních sítích. České televizi to potvrdily oslovené veterinární ordinace. V některých případech si majitelé zvířat musejí shánět vhodného dárce sami.

„Nemáme dostatek krvinek. Doufáme, že to na víkend naplníme, pak budeme hledat znovu,“ uvedl Jiří Čáp z Veterinární nemocnice Stodůlky. Právě na jejich klinice mají krevní banku, ze které v případě potřeby čerpají pražské i mimopražské nemocnice. I tam se ale potýkají s nedostatkem dárců. „Je to dlouhodobý boj. Vydáme výzvu na Facebook, přihlásí se nám třicet lidí, ale já jsem schopný jich nabrat najednou jen deset. Ostatní se pak už ale neozývají vůbec,“ vysvětlil nestabilitu dárců Čáp.

Krev kliniky pro zvířata potřebují nejen při větších zákrocích, jako jsou operace po zraněních, kdy ji zvíře ztratilo, ale také například při chudokrevnosti. „K nám chodí často zvířata, psi a kočky, která krev potřebují, protože jsou velmi anemická,“ vysvětlila Klára Kunčická z Veterinární kliniky Nusle. Tam vlastní banku nemají. V případě potřeby se obrací buď na zmíněnou Veterinární nemocnici ve Stodůlkách, nebo oslovují vlastní dárce. „Máme i vlastní seznam dárců od majitelů, kteří k nám chodí. Seznam je to krátký, asi třicet klientů,“ uvedla Kunčická.

Ne vždy se také podaří sehnat krev v potřebné krevní skupině. U psů je možné některé nahradit jinými, u koček se ale krevní skupina nedá nahradit nikdy. Oslovené kliniky proto mají s nedostatkem krve problém především u koček, které mají krevní skupinu B nebo AB, to jsou například britské kočky. „Žádného takového dárce nemám. Problém je v tom, že to jsou často chované skupiny, s průkazy původu, chovatelé je k darování nedají,“ uvedl Čáp.

Pomoci může i psí registr

Možností je psí registr dárců, kam mohou majitelé svého psa registrovat. Ten, kdo pro své zvíře pak potřebuje krev, může majitele oslovit napřímo. Pokud ani tam vhodného dárce pro svého psa nenajde, často musí hledat ve svém okolí. „Snažíme se jim s tím pomáhat – nabídneme vlastní zvířata nebo sháníme přes záchranné spolky, které k nám chodí, či přes sociální sítě,“ doplnila Kunčická.

V případě potřeby takto musí řešit darování krve i ve Veterinární klinice Zodiacus v Plzni. „Poskytneme svá zvířata, každý z nás má kočku nebo psa, nebo projíždíme své klienty, protože je známe a víme, kdo tu může být rychle a kdo je ochotný darovat,“ uvedla za kliniku Kateřina Lorencová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koordinátorem k bitcoinové kauze je bývalý ústavní soudce Uhlíř

Advokát a bývalý ústavní soudce David Uhlíř se stal koordinátorem k bitcoinové kauze. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) to řekla po schůzce se zástupci koaličních stran a opozičních Pirátů. Na ni zvala zástupce všech sněmovních stran, ANO a SPD odmítly. Uhlíř bude působit jako externí poradce ministerstva. Nejprve se chce seznámit s časovou osou kauzy a věnovat se zadání auditu k postupům ministerstva.
11:01Aktualizovánopřed 16 mminutami

Většina kontrolovaných e-shopů porušila zákon, zjistila inspekce

U většiny e-shopů kontrolovaných v prvním čtvrtletí letošního roku zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI) porušení zákona. Ze 174 kontrol jich s pochybením bylo 87 procent, v loňském prvním čtvrtletí šlo o 79 procent kontrol z 223, informovala inspekce.
12:00Aktualizovánopřed 53 mminutami

Armáda stahuje až patnáct set balistických vest. Jdou prostřelit

Armáda stahuje balistické vesty z roku 2020, protože při pravidelných zkouškách odolnosti vesta nevydržela a byla prostřelena, píše deník Právo. Stažení do výstrojních skladů nařídil šéf armádní výstrojní služby Robert Bielený, týkat se to může až 1500 kusů. Vesty přitom měly mít životnost deset let. Armáda přitom vesty stále na základě smluv nakupuje, další dodávky budou realizovány letos a příští rok.
před 3 hhodinami

V prestižních grantech se Česku nedaří, do Prahy putuje jediný

Jen jediný ERC Advanced Grant se letos podařilo získat Česku. Srovnatelně velká Belgie jich má sedmnáct, Rakousko dvanáct, Dánsko osm. Českým vědcům se nedaří soutěž o tyto finance dlouhodobě.
před 5 hhodinami

Zájem o studium ruštiny upadá, roste naopak obliba španělštiny

Jazykové školy ruší kurzy ruštiny, není o ně zájem, vyplývá z informací škol, které oslovila Česká televize. Hlavním důvodem je podle nich válka na Ukrajině. Od začátku konfliktu totiž studentů strmě ubylo. Naopak roste zájem o španělštinu. Podle oslovených jazykových škol je oblíbená díky kultuře a popularitě dovolených ve španělsky mluvících zemích.
před 6 hhodinami

Na rušnou zastávku praží slunce, na zastínění lidé čekají roky

Horké dny zažívají lidé v rozpálených ulicích Českých Budějovic. Zatímco na některá místa radnice umísťuje mlžítka pro ochlazení vzduchu, u jedné z nejrušnějších zastávek MHD veškeré zastínění odstranila. Prosklená zastávka na vybetonované ploše provizorně stojí už pět let. Dočasně nahradila téměř čtvrt kilometru dlouhé zastínění. Radnice ho navzdory slibům dodnes nijak nenahradila. Podle náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) je reálné začít s výstavbou příští rok.
před 7 hhodinami

Vláda ustála hlasování o vyslovení nedůvěry

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve středu ve sněmovně i čtvrtému opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Tentokrát byla podnětem bitcoinová aféra. Výsledek se očekával. Svržení kabinetu podpořili jen přítomní zákonodárci opozičních hnutí ANO a SPD a tentokrát i Pirátů, kteří opustili vládní tábor loni na podzim. Pro svržení kabinetu je nutných nejméně 101 hlasů. Vláda ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 tak bude dál vládnout s důvěrou dolní komory.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Situace při výběru ředitele byla patová, řekl k přerušení volby šéf Rady ČT

Radní České televize ve třech volebních kolech ve středu nevybrali nového generálního ředitele. Finalisty jsou Hynek Chudárek a Milan Fridrich. Volbu radní na týden přerušili. Šéf Rady ČT Karel Novák v Událostech, komentářích přiznal, že situace při hlasování byla patová. Podle šéfredaktora portálu Mediář.cz Ondřeje Austa se za posledních dvacet let nestalo, že by se v prvním dni hlasování nerozhodlo. Pokud by k výběru ředitele nedošlo ani v příštím týdnu, podle mediálního analytika Filipa Rožánka by nejčistším řešením bylo volbu zrušit a vypsat ji znovu.
před 13 hhodinami
Načítání...