V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec
Ministr Výborný uvedl, že tuzemsko je v ceně vajec na evropském průměru. „Česko není v situaci nijak výjimečné, ve srovnání s okolními státy jsou u nás naopak vejce levnější než v Německu nebo Polsku,“ řekl Výborný. Vejce však stále patří mezi ta nejdražší v Unii.
Dlouhá podotkla, že cena vajec v Česku se zvyšovala z „velice nízkého základu“. „My jsme byli dvacet let pod evropským průměrem, takže toto skokové zdražení před Velikonocemi se zdá být z tohoto důvodů větší,“ tvrdí.
Výborný nicméně fakt, že jsou vejce dražší, nepopřel. „Je to dané primárně nedostatkem v Evropě a také kvůli ptačí chřipce. Je potřeba říci, že nákazová situace je obecně, a to nemluvím jen o slintavce a kulhavce, nejhorší za několik desítek let,“ poznamenal Výborný s tím, že potenciální vybíjení slepic má dopad na cenu pro koncového zákazníka.
Ministr zmínil, že s ptačí chřipkou „dramaticky“ bojují například v Polsku, což „mimo jiné stlačuje celkovou produkci vajec v Evropě“.
Soběstačnost klesne
S dopadem ptačí chřipky na cenu vajec souhlasí i Balaštíková. Podle ní jsou však hlavním negativním faktorem zvyšující se náklady, konkrétně energie, které „vláda neřešila“. Zmínila také zvyšování ceny krmiv a požadavek na přestavbu klecí, kvůli čemuž se podle ní snížila česká soběstačnost.
Ta se podle Dlouhé v Česku pohybuje kolem osmdesáti procent, konkrétně se snížila ze „zhruba 88 na 83 procent“. Statistiky za minulý rok zatím zveřejněny nebyly, jedná se tedy o odhad. „Do budoucna může (soběstačnost) klesnout na sedmdesát procent a bude záležet na tom, jak rychle stihnou chovatelé nosnic své klecové chovy přestavět,“ upozornila Dlouhá. Za zdražením vajec podle ní stojí nákazová situace „podtržená v Česku přestavbami“ chovů.
S tím, že tuzemská soběstačnost klesne, Výborný souhlasí, mluvil nicméně o 75 či 73 procentech, v čemž nevidí „žádný dramatický problém“. Bude podle něho záležet také na přístupu obchodníků.
Stát podporuje volné chovy, namítá Výborný
Dlouhá „přestavbami“ narážela na to, že klecový chov slepic bude v Česku od roku 2027 zakázán. Sněmovna zákaz schválila poměrně těsně na konci roku 2020. Odpůrci zákazu poukazovali na to, že zákon poškodí české chovatele vůči zahraničním a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí – ostatní země totiž toto téma zatím příliš neřeší.
Výborný uvedl, že ministerstvo zemědělství pomáhá chovatelům v přebudování na volné chovy v rámci podpory investičních dotací. „Uspokojujeme sto procent žádostí,“ informoval s tím, že dotace jsou ve výši čtyřiceti procent. „V prvních dvou kolech jsme podpořili 45 projektů za celkem bezmála osm set milionů korun,“ dodal Výborný.
Podle Balaštíkové je však taková podpora nedostatečná, protože „přebudování velkého chovatelského zařízení jde do milionů“.
Co se týče nákladové ceny jednoho vejce z neklecového chovu, je podle ministra „vyšší asi o 20 až 40 haléřů“. „Varuji obchodníky, aby situaci nezneužívali ve svůj prospěch. Jsou tam vyšší náklady, protože na té ploše chováte o něco méně slepic, ale je to v řádu nižších jednotek desítek haléřů, ne korun,“ zmínil Výborný.
Na konkurenční nevýhodu upozorňují Balaštíková i Dlouhá
Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Balaštíková se domnívá, že se mělo s účinností zákona „počkat, až k tomu přistoupí jiné státy“, jelikož nyní je kvůli tomu produkce českých vajec „nekonkurenceschopná“.
„V Česku bylo také už hodně přebudovaných obohacených klecí a v jiných zemích s tím ještě ani nezačali. Jestliže sem teď supermarkety vozí vajíčka od slepic, které jsou v tradičních malých klecích, a mnohdy i z třetích zemí, kde se welfarem zvířat nezabývají, tak je to pro mě smutná ukázka toho, že se tady schválilo to, že jsme chovatelům ztížili situaci, ale nijak jsme na území EU nepomohli tomu, že se tento zákaz rozšířil i na jiné země,“ řekla.
Na podobný problém upozornila i Dlouhá. Podle ní jsou do Česka dovážena vejce „spíše z východní Evropy a tam žádný národní zákaz schválen nemají, takže v určité konkurenční nevýhodě čeští chovatelé budou“. „Do akcí zřejmě budou dále obchodní řetězce prodávat levnější klecová,“ upozornila. Zároveň dodala, že se snížením poptávky po Velikonocích by cena vajec mohla klesnout.