Jídlo opět zdražuje. Výborný viní potravináře a obchodníky, Balaštíková i vládu

Ceny potravin v Česku v posledních týdnech opět začínají růst. Podle odborníků se navíc situace může ještě zhoršit. Nejvýrazněji zdražují klíčové položky jako máslo, mléko nebo vejce. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) nejsou na vině zemědělci nebo chovatelé, ale spíše potravináři, zpracovatelé či obchodníci. Domnívá se, že někdo nejspíš zneužívá předvánočního období. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) míní, že problém je složitější, za vyšší ceny podle ní může třeba také dopad vládního konsolidačního balíčku.

„Devět měsíců po sobě, tedy až do srpna, ceny potravin jako celku klesaly. Byly to právě potraviny, které táhly inflaci v Česku dolů,“ podotkl Výborný. „Za září máme nárůst jejich průměrné ceny o 0,6 procenta, v říjnu to bylo 0,9 procenta. Neusuzuji z toho, že by u nás dramaticky narůstala cena potravin,“ řekl.

8 minut
Ministr Marek Výborný k předvánočnímu nárůstu cen potravin
Zdroj: ČT24

Nezpochybňuje ale, že řada konkrétních výrobků cenově meziměsíčně výrazně vzrostla. „To je věc, kde se i já ptám výrobců, potravinářů a obchodníků, jaké jsou důvody k tomu skokovému zdražení.“ Dodal, že třeba cena mléčných výrobků a tuku roste dlouhodobě v celé Evropě, ale ne tak výrazně jako v tuzemsku.

Na dotaz, zda se rýsuje nějaká varianta, proč například máslo zdražilo o tolik, Výborný uvedl, že problém určitě nevzniká u zemědělců a chovatelů dobytka. „Výkupní cena mléka roste, ale řádově o desítky haléřů,“ zmínil. Problém se tedy podle něj momentálně nachází někde mezi potravináři a obchodníky, kde dochází k navýšení ceny asi o 15 korun. „Kladu si otázku, kde těch 15 korun zůstalo a proč se tahají z peněženek spotřebitelů,“ prohlásil.

Dále podotkl, že cena másla v Česku pravidelně roste právě před Vánoci. „Myslím, že to skutečně je vůči spotřebitelům, vůči našim maminkám a babičkám, které pečou cukroví, hodně nefér. Prostě si tu někdo hraje jako kočka s myší se zákazníkem a je to něco, co se mi příčí,“ doplnil. Vláda již oznámila, že věc prošetří antimonopolní úřad, výsledky akce se ale čekají až na jaře.

Dopad poptávky, míní Balaštíková k cenám másla

Podle členky sněmovního zemědělského výboru Margity Balaštíkové (ANO) není možné ze zdražení obvinit jednu konkrétní stranu, problém je komplexnější a je třeba posuzovat každou potravinu zvlášť. „Musíme si uvědomit, že nás ovlivňují okolní trhy,“ upozornila.

10 minut
Poslankyně Balaštíková (ANO) k cenám potravin před Vánoci
Zdroj: ČT24

Třeba u másla se podle Balaštíkové projevila letošní vyšší poptávka po tučných sýrech. „Tuk z mléka byl potřeba více než dříve – tím, že byl v jiných výrobcích, třeba těch tučných sýrech, tak samozřejmě chyběl do másla. Pak vznikla velká evropská spotřeba, tím pádem toho byl nedostatek a začala se zvedat cena,“ popsala. „Ministr (Výborný) to hodně zevšeobecnil, což se mi nelíbí, protože potom může vzniknout dojem, že si potravináři zbytečně navyšují cenu,“ prohlásila také. Uznala ale, že před Vánoci obecně dochází v Česku ke zdražení sortimentu v obchodech, na což by se měl prý podívat kontrolní orgán.

„Začal se promítat i (vládní) konsolidační balíček,“ doplnila Balaštíková s tím, že část viny za zdražení podle ní míří právě i za kabinetem. „Firmy možná na začátku měly pocit, že se s tím srovnají, ale na konci roku už vidí, jak si stojí, jaké mají daňové základy a samozřejmě začínají navyšovat ceny, protože vidí, že tímto směrem už to neutáhnou,“ prohlásila poslankyně.

Podle ní by měla vláda nastavit dotace tak, aby se cena potravin snížila – (mířit by mohly) například na různá strojní zařízení nebo jejich modernizaci. Také dodala, že se sama přimlouvala za to, aby se u základních druhů potravin nastavily pevné marže, což ale poslanci ve sněmovně odmítli.

55 minut
90' ČT24: Ceny potravin
Zdroj: ČT24

Rostoucí ceny potravin se částečně podepisují i na jejich spotřebě. Loni klesla na 788 kilogramů na obyvatele za rok, meziročně to bylo zhruba o dvanáct kilogramů méně. Množství ale zároveň odpovídá průměrné spotřebě za posledních třicet let. Lidé méně konzumovali například mléko, vepřové maso, luštěniny nebo ovoce a zeleninu, naopak více jedli pečivo, těstoviny, hovězí či drůbeží maso.

„V roce 2021 byla meziroční inflace potravin 0,8 procenta, takže jejich ceny nerostly, v roce 2023 byla 11,5 procenta,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví Českého statistického úřadu Renata Vodičková. Podle ní se do údajů promítají také další faktory – třeba klesající příjmy domácností.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 8 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 9 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
29. 4. 2025Aktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...