V Praze se demonstrovalo proti zásahu v growshopech

Praha - Asi 200 lidí demonstrovalo na Staroměstském náměstí proti zásahu policie v takzvaných growshopech. Akci svolalo sdružení Legalizace.cz v reakci na pondělní policejní razii v padesátce těchto obchodů. Policie ji provedla na základě paragrafu o šíření toxikomanie a loňského výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé jednoho květinářství. Growshop je obchod zaměřený na prodej a distribuci zboží a produktů pro pěstování rostlin pod umělým osvětlením, tedy mimo jiné i konopí.

Účastníci přišli vyjádřit podporu stíhaným majitelům growshopů i myšlence legalizace konopí. Odmítavý postoj k zásahu policie dali najevo hlasitým pískotem. Na transparentech měli například nápisy: Pěstování není zločin. Mezi projevy hrálo reggae, mladí lidé s dredy zpívali a kouřili marihuanu.

„Krok policie vnímáme jako zásadní útok na svobodu podnikání, na svobodu projevu. Říká, že legální zboží, které je volně dostupné po celé Evropě nebo na internetu, zrovna v těchto obchodech může sloužit k páchání trestné činnosti,“ řekl předseda sdružení Robert Veverka. Podle něj je na zákaznících, jak se zbožím naloží, nelze stíhat podnikatele.

Policie zatím při zátahu na growshopy obvinila nejméně 22 lidí, nejvíc - devět - jich je zatím v Moravskoslezském kraji. Kriminalisté zabavovali peníze i věci potřebné k pěstování konopí a některé obchody zavřeli. Další obvinění asi přibudou, protože akce má v dalších dnech pokračovat.

Policie prověřuje ve více než 50 případech podezření na drogové delikty. Jde zejména o nabízení a veřejnou prezentaci materiálů, které propagují pěstování a užívání marihuany. Policie zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

Občanské sdružení svolává demonstrace pod heslem Svobodu pěstovat - Ne policejnímu státu na středu odpoledne v Ostravě, Havlíčkově Brodu, České Třebové, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Liberci a Karlových Varech.

Podle Veverky ale většina growshopů už začátkem léta omezila či zrušila nabídku zboží, jehož prodej by mohl naplňovat skutkovou podstatu trestného šíření toxikomanie, tedy souběžný prodej semínek konopí, pěstební techniky, kuřáckých potřeb a tiskovin s informacemi o pěstování. Orgány činné v trestním řízení na tuto skutečnost nebraly zřetel a rozhodly se growshopy plošně zlikvidovat, prohlásil.

Konopí pomáhá třeba lidem s rakovinou

Občanské sdružení zastává názor, že činnost klasických growshopů nenaplňuje skutkovou podstatu paragrafu šíření toxikomanie. „Každý jejich zákazník je sám zodpovědný za to, jak se zakoupeným zbožím naloží, a growshopy prodejem květináčů a hnojiv rozhodně nikoho k pěstování či užívání ilegálních drog nesvádějí ani nepodněcují,“ řekl Veverka.

Protest proti zásahu policie v growshopech
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Policejní razie podle sdružení jen nahrála velkým prodejcům na černém trhu s marihuanou i státem licencovaným firmám, které budou legálně prodávat léčebné konopí. Firmy podle platného zákona zatím budou moci konopí jen dovážet, nikoli pěstovat. Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma, od níž by se léčebné konopí dováželo, nabízí gram za 200 korun, pacient za 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun.

S užíváním konopí na chronické bolesti či nechutenství souhlasí řada lékařů. Pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou či rakovinou. V ČR bude na lékařský recept asi už koncem roku. Zatím si ho pacienti pěstují nebo ho nakupují na černém trhu. V konopných lékárnách jsou k dostání konopné masti.

Vydáno pod