Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.

Za první týden prázdnin podle Smejkala napočítali vodní záchranáři více zásahů než za stejné období minulý rok. „Za první týden jsme měli téměř 250 zásahů, více než vloni,“ uvádí.

Na Slapech začala pro VZS ČČK sezona od června. A do 10. července už napočítali vodní záchranáři polovinu loňského počtu výjezdů. „Jsme hodně vytížení. S každým rokem přibývá počet případů asi o 18 procent. Loni jsme měli 180 výjezdů za celou sezonu, teď už jich máme osmdesát až devadesát,“ říká předseda spolku Vodní záchranné služby ČČK Praha 6 Daniel Vičan.

Podle údajů VZS ČČK přibývá i těch nejvážnějších případů. „Letošní zásahy souvisejí s těžkými případy, řešili jsme bezvědomí, traumata i pády. Bohužel máme už i dva případy utonutí, což je vzhledem k loňským třem za celou sezonu výrazně nadprůměrné,“ upozorňuje Vičan.

Desítky výjezdů už hlásí také Nové Mlýny i západočeské Hracholusky, kde loni evidovali rekordních 130 případů. Letos tu mají vodní záchranáři už třicet sedm výjezdů. „Jednalo se zejména o prekolapsové stavy, kdy je na vině dehydratace či vyšší tlak. Jednou jsme řešili i krvácení a zlomeninu,“ uvádí mluvčí plzeňské VZS ČČK Tomáš Kopáček.

Děti s paddleboardy

Zvláštní pozornost vodních záchranářů letos poutají děti s paddleboardy. „Děti často vyráží s paddleboardem na přehradu bez vest. Náhlá změna počasí je dokáže spolehlivě odvézt pryč, bez možnosti se vrátit. Při pádu dítěte, které nemá připevněný paddleboard k noze, nastává velmi vážný problém,“ varuje Smejkal.

Vodní záchranáři radí využívat prvek zvaný leash, neboli vodítko. „Má být přivázáno ke kotníku. Nejhorší je, když se náhle zvedne vítr, lovíme potom děti až někde u skal,“ popisuje prezident VZS ČČK.

Například na Slapech podle vodních záchranářů lidé často pádlují i v plaveckých zónách. „Problém s paddleboardy je letos takový, že jich je tolik, až hrozí nebezpečí i dalším osobám v zónách pro plavce. Tam přitom paddleboardy vůbec nepatří, jsou totiž považovány za plavidla. To ale dětem nevysvětlíte,“ uvedl Vičan.

Právě na děti míří i letošní kampaň Vodní záchranné služby Českého červeného kříže s názvem „Dávejte na ně pozor!“ v České televizi. „Cílem je ukázat, vyzvat a také edukovat veřejnost k tomu, jak se mají bezpečně chovat u vody při vodních radovánkách," potvrzuje vedoucí komunikace a korporátního partnerství České televize Jana Mrákotová.

Největší rizika u vody

Největší rizika u vody podle vodních záchranářů představuje přeceňování sil, například při náhlých změnách počasí. Smejkal upozorňuje také na nebezpečí spojené s nadměrnou konzumací alkoholu. Alkohol se podle něj podílí v Česku na 38 procentech všech případů utonutí, v Evropské unii průměrně na 20 procentech.

Záchranáři upozorňují také na množství úrazů po skocích do vody. „Každý rok skončí patnáct až dvacet lidí, převážně mladých, s vážným poraněním páteře a na vozíku. Týká se to jak přírodních koupališť, tak i domácích bazénů,“ uvádí prezident VZS ČČK.

Deset rad, jak nebezpečí úrazu předcházet, mají vodní záchranáři i na webu www.vzs.cz. „Učit děti plavat, vybavit je vhodnými sebezáchrannými prostředky. Zabezpečit bazény proti pádu, nebo aby do nich mohlo dítě samo vlézt,“ radí Smejkal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 39 mminutami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 1 hhodinou

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 1 hhodinou

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 10 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 12 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 13 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 14 hhodinami
Načítání...