U Horažďovic vyjely proti sobě dva rychlíky. Incident vyšetřuje Drážní inspekce

3 minuty
Události v regionech: Mimořádná událost u Horažďovic
Zdroj: ČT24

V neděli večer jely u Horažďovic proti sobě dva rychlíky. Poté, co strojvůdce spoje z Plzně do Českých Budějovic projel návěstidlo na červenou, a vjel tak do cesty rychlíku, který do Plzně mířil z Brna. Nakonec se nikomu nic nestalo, neboť duchapřítomný zaměstnanec Správy železnic okamžitě použil tlačítko „generální stop“, které oba vlaky na dálku zastavilo více než 600 metrů od sebe. Událost vyšetřuje Drážní inspekce.

Rychlík jedoucí z Plzně do Českých Budějovic projel návěstidlo a vjel tak do trasy rychlíku směřujícímu z Brna do Plzně. „Na tuto situaci okamžitě zareagoval výpravčí, který za použití funkce generální stop vlaky bezpečně zastavil,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Funkce „generální stop“ automaticky zastaví všechny vlaky, které se pohybují v určitém obvodu. Zůstaly tak stát od sebe zhruba půl kilometru. Za běžné situace by měl vlak, který odjížděl z Horažďovic, počkat na červené a nechat projekt vlak, který do Horažďovic přijížděl. K tomu ale nedošlo, proto hrozilo, že se soupravy srazí.

„Dohromady v obou vlacích bylo přibližně 75 cestujících. Nikomu se nic nestalo,“ prohlásil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Vlak ale kvůli vyšetřování musel zůstat stát na místě. „Hasiči ze stanice Horažďovice a hasiči Správy železnic evakuovali cestující do přistaveného výlukového autobusu,“ sdělil mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

Po vyšetřování nehody se zhruba v jednu hodinu vydala souprava směrem do Českých Budějovic. Vyšetřovatelé na této trati ale nepracují poprvé. V srpnu 2015 se tu srazily rychlíky. Zranilo se 50 cestujících. Podle soudu za nehodu mohli výpravčí a signalista.

Tragédie na železnici

Naopak tuto neděli výpravčí svou pohotovou reakcí podle Správy železnic zachránil zřejmě desítky lidských životů. Ne vždy ale tyto mimořádné události, přehmaty a přehlédnutí na železnici končí takto šťastně bez následků jako v neděli u Horažďovic.

Při srážce mnichovského expresu a osobního vlaku 4. srpna u vesnice Milavče u Domažlic přišli o život oba strojvůdci a jedna z cestujících.

Minulé léto se na českých tratích staly hned tři vážné nehody. 7. července se u Perninku na Karlovarsku čelně srazily dva regionální osobní vlaky také po projetí návěstidla jedním z nich. O život tam přišli dva lidé. Hned týden nato narazil na předměstí Českého Brodu osobní vlak do stojícího nákladního vlaku, což si vyžádalo smrt jednoho člověka. A před rokem 9. září se v Kdyni na Domažlicku osobní vlak srazil s technickým drážním vozidlem, což se obešlo bez obětí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 29 mminutami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 30 mminutami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 52 mminutami

Soud poslal zápasníka Vémolu do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Vémolův advokát Vlastimil Rampula serveru Novinky.cz sdělil, že proti tomu podal stížnost. V kauze čelí obvinění tři lidé, hrozí jim až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 54 mminutami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 6 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...