Turistická sezona začíná, silnice jsou uzavřeny

Tábor – Kvůli opravám a uzavírkám připomíná jízda po některých silnicích spíše cestu labyrintem. V bludiště se proměnil Tábor, jehož ulice jsou rozkopané kvůli rekonstrukci kanalizace. Podobné je to hned v několika městech v Libereckém kraji, v Turnově je uzavřena téměř polovina silnic. Omezen je provoz také na většině dálnic, kde se opravují mosty nebo vozovka.

Tábor, město uzavírek

Kanalizace se v Táboře opravuje současně na dvanácti místech. Kromě řady méně důležitých ulic jsou rozkopané i dvě hlavní dopravní tepny. Stavební práce začaly už na podzim loňského roku. Někde se už provoz daří postupně obnovit, další objížďky ale ještě na řidiče čekají.

Silnice jsou uzavřené, opravují se po zimě (zdroj: ČT24)

Nejdelší kolony se tvoří přes den v ulicích Na Parkánech a Budějovická, kde se teď od rána tvoří dlouhé kolony. Ulice Na Parkánech je teď jediná, kterou se do centra dostanou auta přijíždějící od Bechyně. Problémy s uzavírkami mají i záchranáři, kdy se zpáteční cesta na základnu prodloužila i o dvacet minut.

Uzavírky občas neplatí

V kraji Vysočina se ke konci dubna opravuje deset silnic, další přibudou v květnu. Občas ale není jednoduché zjistit, kudy se nedá projet. Například šestikilometrový úsek z Jaroměřic nad Rokytnou do Myslibořic na Třebíčsku je podle informací jihlavské správy silnic zcela uzavřen. Ve skutečnosti se tudy jezdí, za provozu se opravuje jeden mostek. Uzavírka se týká pouze nákladních automobilů.

Opravdu uzavřena je silnice z Jihlavy na Třebíč u Brtnice. Objížďka je sice vyznačena, auta jsou ale vedena na hrbatou silnici, kde se stěží vyhnou dvě vozidla.

Odškodnění nebudou

Uzavírky působí problémy také některým podnikatelům. Kromě autobusových či kamionových dopravců, kterým trvá cesta déle, jsou to majitelé benzinových čerpacích stanic nebo motelů. Někteří se během dlouhodobých odklonů dožadují i odškodnění. „Máme ztráty. Vyčíslujeme jejich výši, která v řádu statisíců. Budeme požadovat kompenzaci,“ uvedl Jan Durný, jehož Transmotel Sokolov leží u silnice I/6, která je kvůli přestavbě na rychlostní silnici uzavřena a auta se na ni vrátí až za rok.

Úřady ale žádná odškodnění neplánují. „Vlastníkům dotčených nemovitostí je po dobu výstavby zajištěn přístup, avšak podle zákona o pozemních komunikacích nemají nárok na náhradu ušlého zisku,“ řekl Lukáš Hnízdil z karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

  • Aktuální uzavírky v Táboře autor: ČT24, zdroj: Google.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1608/160704.jpg
  • Frézování silnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1609/160853.jpg
  • Největší uzavírky na Vysočině zdroj: KÚ Vysočiny, ŘSD ČR http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1609/160851.jpg
  • Uzavřená benzinka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1609/160852.jpg