Topolánek v knize píše o korupci při volbě prezidenta v roce 2008

Prezidentskou volbu v roce 2008 poznamenala podle tvrzení bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka korupce. Expremiér to naznačil ve své nové knize. Mezi senátory a poslanci se mělo uplácet penězi. Ve volbě tehdy těsně zvítězil Václav Klaus. Žalobce Jan Lelek nechá tvrzení prověřit. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Podezření na korupci policie šetřila už před osmi lety, ale pro nedostatek důkazů případ odložila. Promlčecí lhůta vypršela před měsícem. Nyní píše Topolánek ve své nové knize znovu o kupčení s hlasy: „Neodpustím si zlou větičku na závěr: 'A Milane, budeš ty peníze vracet?'“

Podle Hospodářských novin může jít o lobbistu Milana Velka – přítele Václava Klause. Zmiňují ale i politika Milana Urbana (ČSSD). Oba to odmítají. „Hloupé výklady nelze komentovat,“ reagoval Velek. „Je to úplná hloupost. O volbě Klause jsem nikdy ani neuvažoval,“ dodává Urban.

Nahrávám video

Žalobce musí nejprve znovu pročíst spis

Žalobce Lelek chce ale nechat Topolánkovo tvrzení prověřit. České televizi řekl, že ho kontaktoval novinář z Hospodářských novin. „Sdělil mi, že se Topolánek v knize, kterou měl vydat, zmiňuje o okolnostech, které byly prověřovány. Požádal jsem ho, aby mi inkriminovanou stránku elektronicky zaslal a na základě toho si vyžádám spis, který máme uložený mimo Prahu,“ uvedl.

Po prostudování spisu žalobce rozhodne, zda dá policii pokyn k doplnění prověřování. „Bude tam ale problém s časovým odstupem,“ dodal.

Vyhrožování, úplatky a kulky v obálce

Z korupce a vydírání se při prezidentské volbě v roce 2008 obviňovali politici ze všech stran. Senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková z klubu SNK například tehdy dostaly do Senátu zásilku, která obsahovala kulky ze střelné zbraně. Obě jako jediné ze svého klubu volily v prvním kole Klause. Juřenčákové někdo vyhrožoval i prostřednictvím sms.

obrázek
Zdroj: ČT24

Lidovecký senátor Josef Kalbáč, který také volil Klause, zase dostal obálku se střelným prachem a výhružný dopis. Náboje dostali i poslanci Evžen Snítilý (tehdy ČSSD) a dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Všichni tři hlasovali také pro Klause. ČSSD pak po volbě tvrdila, že za změnou Snítilových názorů byla korupce. Poslance kvůli tomu nejprve vyloučila z klubu a nakonec i ze strany. Snítilý i ODS jakékoliv úvahy o podplácení rezolutně odmítli.

O tom, že volbu prezidenta provázela korupce, promluvil v únoru 2008 i tehdejší předseda senátorského klubu SNK ED Josef Novotný. V trestním oznámení uvedl, že mu senátor za ODS nabízel dva miliony korun za hlas pro Klause, druhý senátor mu měl vyhrožovat. Novotný zvedl v první prezidentské volbě ve všech třech kolech ruku pro Jana Švejnara.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoOdborníci debatovali v 90' ČT24 o sudetoněmeckém sjezdu v Brně

Sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Brně vyvolává emotivní diskusi v české společnosti. „Ty emoce jsou přiživovány politiky,“ upozorňuje historik z Univerzity Karlovy Petr Koura v pořadu 90' ČT24 moderovaném Nikolou Reindlovou a Danielem Takáčem. Spolu s ním o tématu mluvili Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd UK a spolupředsedové Česko-německého diskusního fóra, bývalý poslanec německého Spolkového sněmu Jörg Nürnberger a velvyslanec České republiky na Slovensku Rudolf Jindrák.
před 6 hhodinami

Pavel potvrdil, že podá kompetenční žalobu, pokud mu vláda zamezí v účasti na summitu NATO

Historicky první kompetenční žaloba prezidenta na vládu ohledně ústavního výkladu pravomocí je čím dál pravděpodobnější. Petr Pavel potvrdil, že podnět k Ústavnímu soudu podá, pokud mu vláda zamezí v možnosti reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Ankaře. Vláda bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodovat o složení delegace 8. června. Předseda kabinetu už dva měsíce trvá na tom, že postoj Česka k obranným výdajům má na summitu vysvětlovat on a členové vlády a nikoliv prezident.
před 7 hhodinami

Sudetští Němci s Wintonovými dětmi uctili oběti holocaustu

Zástupci sudetských Němců i dvě z Wintonových dětí ve čtvrtek v Brně společně uctili památku obětí holocaustu. Akce u pátého nástupiště hlavního nádraží, odkud za války odjížděly židovské transporty, zahájila festival Meeting Brno a také sjezd Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), který se poprvé koná v Česku. Na místě bylo zhruba pět set lidí, z toho stovka protestujících, uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Podstata transatlantického vztahu se mění, řekl Pavel na Globsecu

Prezident Petr Pavel při čtvrtečním zahájení konference Globsec zmínil tři úzce propojená témata. Silnější evropský pilíř v rámci NATO, bližší spolupráci NATO a EU a strategický význam podpory Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) na fóru varoval, že Unie kvůli regulacím ztrácí konkurenceschopnost. Řešením podle něho však není federalizace. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že v případě nedodržení aliančních závazků nebude Česko spolehlivým partnerem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Němečtí poslanci schválili stavbu vysokorychlostní trati Drážďany–Praha

Němečtí poslanci jednomyslně schválili záměr na výstavbu vysokorychlostní trati mezi Drážďany a Prahou včetně takzvaného Krušnohorského tunelu. Německé ministerstvo dopravy předložilo Spolkovému sněmu plány letos v únoru. Uvedlo tehdy, že po schválení nebude nic bránit podpisu smlouvy s Českem.
před 7 hhodinami

VideoHospodářství táhne spotřeba domácností a nově i investice firem, řekl ekonom Marek

K rychlejšímu budoucímu růstu hospodářství jsou potřeba bilionové investice, a to zejména do lidského kapitálu, tedy do vysokých škol, vědy a výzkumu, řekl v Interview ČT24 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dalšími oblastmi jsou pak dostavba dopravní infrastruktury a příprava odolnější energetiky, uvedl v rozhovoru, který vedl Daniel Takáč. Pokud jde o současnost, ekonomický růst stál do loňského roku na spotřebě domácností, ale v posledních čtvrtletích se jeho dalším pilířem staly i investice firem. S rychlejším rozvojem spotřeby domácností lze podle ekonoma počítat nadále, protože bude pokračovat relativně rychlý růst mezd (nyní přes šest procent meziročně), i vzhledem k jejich dřívějšímu silnému reálnému propadu. Nyní jsou podle Marka na úrovni roku 2021. Spotřebu domácností bude podporovat též snižování vysoké míry úspor, jež vznikla při několika minulých krizích. Za největší brzdu pro české hospodářství považuje potíže Německa, až pak dění na Blízkém východě.
před 7 hhodinami

Po napadení u školy v Pardubicích zemřela studentka. Podezřelého policie zadržela

U Střední průmyslové školy chemické v Poděbradské ulici v Pardubicích došlo podle policie ke konfliktu mezi dvěma mladými lidmi. Jedna z osob byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, druhá byla zadržena. Policejní mluvčí Markéta Janovská později ČT sdělila, že napadená osoba svým zraněním podlehla. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK) je obětí studentka, důvodem byly osobní problémy ve vztahu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Resort spravedlnosti podal podnět k prověření ministryně Mrázové

Resort spravedlnosti podal podnět k prověření ministryně pro místní rozvoj (MMR) Zuzany Mrázové (ANO). Přestupkový úřad má přezkoumat nesrovnalosti v jejím majetkovém přiznání. Ona je považuje za administrativní pochybení a s úřady chce spolupracovat. Opozice hodlá ve sněmovně řešit taky nedávné výroky ministryně.
před 7 hhodinami
Načítání...