Tibetský dalajlama navštíví Prahu

Praha - Tibetský duchovní vůdce přicestuje 29. listopadu do české metropole. Dalajlama přijal pozvání k návštěvě od bývalého prezidenta ČR  Václava Havla a Nadace Forum 2000. Do Prahy přijede znovu po dvou letech.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 měl do Česka přijet už na říjnovou konferenci Forum 2000. Cestu však musel zrušit kvůli operaci žlučníkových kamenů. „Jsme moc rádi, že Jeho Svatost se již těší dobrému zdraví, a můžeme ho tak v Praze přivítat ještě v tomto roce,“ uvedl ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý.

Třiasedmdesátiletý Dalajlama by měl vystoupit 30. listopadu v pražském Kongresovém centru na veřejné přednášce nazvané Porozumění: cesta ke štěstí. V plánu má také nezbytné setkání s Václavem Havlem a členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu.

Na svých cestách dalajlama mimo jiné upozorňuje na boj Tibeťanů za větší svobodu v jejich zemi. Sám odešel do exilu v roce 1959, kdy Čína v okupovaném Tibetu násilně potlačila povstání. Duchovní veřejně usiluje o větší míru autonomie Tibetu v rámci Číny, ta jej však opakovaně obviňuje ze separatistických snah.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
12:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zástupci resortů představovali návrh akceleračních zón. Jednání narušili kritici

Na veřejné projednání návrhu oblastí pro zóny k rychlejší výstavbě obnovitelných zdrojů energie v Česku přišlo v pátek několik stovek lidí. Kritici návrhu úvodní představování dokumentu několikrát přerušili, nelíbil se jim průběh akce, zejména pak čekání na dotazy. Projednání ale zatím pokračuje bez výraznějších excesů, trvá zatím zhruba pět hodin. Kromě odpůrců se účastní i několik podporovatelů větrné energetiky s transparenty.
13:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 4 hhodinami

Systém DiPSy hlásil výpadky. Ukazuje výsledky přijímacích zkoušek

Elektronický systém DiPSy, ve kterém se zobrazují od půlnoci výsledky přijímacích zkoušek na střední školy, měl od rána výpadky. Podle ředitelky Cermatu Barbory Rosůlkové šlo o krátkodobé omezení. V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni.
08:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna schválila novelu rozpočtových zákonů

Poslanecká sněmovna v pátek i přes kritiku opozice schválila novelu zákonů o veřejných rozpočtech. Vláda podle návrhu bude moci mimo jiné navyšovat výdaje na strategické stavby podle liniového zákona nad schválené výdajové rámce. Novelu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Opozice navíc avizovala, že se kvůli obsahu materiálu i zařazení pevného hlasování obrátí na Ústavní soud. Zákonodárci v pátek schválili rovněž dvě sociální předlohy.
03:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Přesnost a respekt. Odborníci debatovali o roli médií po masových tragédiích

Respektovat soukromí obětí i pozůstalých, nepublikovat obrazové detaily, nevyvíjet tlak na rozhovory, varovat před citlivým obsahem, vyvarovat se vytváření senzace. Taková jsou doporučení odborníků, kteří diskutovali v Senátu o úloze médií během a po masových vraždách. Při takových mimořádných situacích, jakou byla i střelba na filozofické fakultě v Praze na konci roku 2023, mohou podle nich sdělovací prostředky škodit i pomáhat. Policie v této souvislosti hovoří o rychlosti a přesných sděleních a apeluje na novináře a veřejnost, aby nešířili dezinformace.
před 5 hhodinami

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo více zájemců než vloni

V prvním kole přijímacích zkoušek na střední školy uspělo 93,3 procenta žáků, kteří se hlásili z devátých tříd základních škol. Je to podobně jako loni, kdy jich podle aktualizovaných dat bylo 92,9 procenta, informovala v pátek v tiskové zprávě státní organizace Cermat. Do čtyřletých a kratších oborů letos školy přijaly 89,8 procenta uchazečů. Je to více než v roce 2025, kdy bylo podle aktualizovaných dat Cermatu přijato 87,9 procenta uchazečů.
09:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Maturanti byli letos úspěšnější. Zkouškou prošlo devadesát procent

U státních maturit letos na jaře neuspělo 9,5 procenta zhruba z 80 600 studentů, kteří zkoušku konali poprvé. Loni neuspělo 12,3 procenta takzvaných prvomaturantů.
09:34Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...