Také Čunek podal stížnost proti zastavení stíhání Urbanové

Praha - Bývalý vicepremiér a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek podal stížnost proti zastavení trestního stíhání klíčové svědkyně v jeho kauze Marcely Urbanové. Informoval o tom dnes server Týden.cz, podle kterého Čunek trvá na potrestání své někdejší sekretářky. Ta podle státní zástupkyně proti Čunkovi křivě vypovídala, nebylo to však úmyslně. Urbanová, která se podle svých slov chce zcela očistit, již stížnost proti rozhodnutí státní zástupkyně podala.

Někdejší Čunkova sekretářka byla obviněna z křivého svědectví v případu údajné korupční aféry z doby, kdy byl Čunek vsetínským starostou. Podle policie lhala o tom, že Čunek přijal v roce 2002 částku půlmilionu korun, kterou policie považovala za úplatek. Státní zástupkyně stíhání Urbanové zastavila s tím, že vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně. Urbanové hrozily až tři roky vězení.

„Není možné připustit, aby v České republice fungovalo právo tímto způsobem. Někdo si něco vymyslí, a i když je částečně nemocný, tak jiného poškodí a navíc to vyvolá obrovské vyšetřování za 25 milionů korun,“ řekl Týdnu.cz senátor Čunek. Urbanové zase vadí, jak státní zástupkyně zastavení stíhání zdůvodnila. Uvedla, že v dané věci nikdy nelhala.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce Arif Salichov však stíhání Čunka znovu zastavil s odůvodněním, že se trestný čin nestal. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod.

Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob. Naposledy ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v Čunkově kauze Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Chce, aby soud přezkoumal okolnosti sledovaného případu.