Studentů stravujících se v menzách ubylo někde až o čtvrtinu. Za obědy zaplatí i přes sto korun

Univerzitní menzy musely meziročně zvednout cenu jídel. Zájem o studentské jídlo tak například v menze Univerzity Palackého v Olomouci klesl až o čtvrtinu. Cena za porci se tam blíží částce, kterou by člověk zaplatil za polední menu v restauraci. Studenti si tak často raději vaří na kolejích nebo sahají po cenově dostupnějším jídle z automatu.

„Ke zdražení došlo od začátku letošního února, jednalo se o nárůst cen stravného v průměru o dvacet korun na jedno jídlo. V předchozím období došlo k poslední úpravě cen v lednu loňského roku,“ řekl České televizi mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant. „Od únorového zdražení klesla návštěvnost menz zhruba o čtvrtinu,“ dodává Havrlant. Po zdražení ceny dosahují až 115 korun za porci.

„Do menzy jsem chodil pravidelně. Po tomto zdražení se mi vyplatí, abych si radši vařil sám na kolejích. Co jsem se bavil s přáteli, tak nejsem jediný, kdo to tak má,“ říká jeden ze studentů Univerzity Palackého. Mnoho studentů se uchyluje k cenově přijatelnějšímu vaření na svém ubytování. Někteří to ale mají ze školy daleko, a tak využívají výhodné studentské nabídky přilehlých restaurací nebo bister.

V Olomouci zlevní obědy na vlastní náklady

Od května proto plánuje Správa kolejí a menz v Olomouci (SKM) snížit ceny asi o šestnáct korun na jednu porci. Rozdíl v ceně pokryje z vlastních nákladů. „Věříme, že zlevnění vylepší návštěvnost menz,“ domnívá se Havrlant. V jejich nabídce studenti najdou také každý den jedno výrazně levnější jídlo v ceně kolem šedesáti korun.

Obědy kolem stokoruny v menze koupí studenti i v dalších městech. „Z důvodu neustále se zvyšujících vstupních nákladů, které v menzách představují zejména vysoké náklady na elektrickou energii, plyn a potraviny, Koleje a Menzy Univerzity Karlovy musely přistoupit ke změně výpočtu ceny jídel vydávaných v menzách,“ uvádí mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Cena za jídlo v menzách Univerzity Karlovy v Praze se momentálně pohybuje mezi 60 a 100 korunami.

Také na Univerzitě Pardubice došlo v posledních měsících ke zdražení. Zde se ceny pohybují mezi 90 a 105 korunami.

Na jedno studentské jídlo denně se vztahuje příspěvek ministerstva školství. „Dotace samozřejmě nepokrývá celý náklad na stravování a konečnou cenu jídla pro studenty stanovují samotné vysoké školy a jejich menzy,“ sdělila České televizi mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Například na Univerzitě Karlově je tato dotace pro jednoho studenta necelých osmnáct korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
před 3 hhodinami

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 10 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 16 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
24. 12. 2025Aktualizováno24. 12. 2025
Načítání...