STEM: Odborům počátkem měsíce důvěřovala polovina Čechů

Praha – Odborům na počátku června, tedy krátce před odborářskou stávkou v dopravě, důvěřoval každý druhý Čech. Naposledy měly tak vysokou důvěru v roce 1997. Jednoznačnou důvěru v odboráře má podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti STEM ale jen desetina populace. Důvěra v ně je ovlivněna i politickou a stranickou orientací, více jim věří příznivci KSČM a ČSSD. V porovnání s průzkumy z předchozích let se důvěryhodnost odborů dostala k nejvyšším číslům v letech 1995 a 1997. Poté klesala, například v červnu 2009 dosáhla úrovně 37 procent.

Analytici poprvé zjišťovali, nakolik lidé věří předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavu Zavadilovi. Důvěru mu vyjádřilo 46 procent dotázaných, 54 procent lidí mu nevěří. Více mu důvěřují členové odborů než nečlenové.

Šestapadesát procent lidí také uvedlo, že pochybuje o nadstranickosti odborů. Opak si myslí 44 procent lidí, častěji jsou to levicově smýšlející občané a členové odborů. Z průzkumu vyplynulo, že hodnocení nadstranickosti odborů a důvěra v ně souvisí. Mezi lidmi, kteří odborům věří, je většina považuje za nadstranické, zatímco většina těch, kteří důvěru v odbory nemají, si nemyslí, že stojí mimo politické strany. Relativně vysokou důvěru v odbory podle analytiků do jisté míry ovlivnil růst jejich významu v souvislosti s loňskými protesty proti vládním reformám a zejména pak v době konání průzkumu chystaná stávka v dopravě.

Odborům věří dvě třetiny levicových a třetina pravicových voličů

Mezi zaměstnanci i nezaměstnanými je ale podle STEMu úroveň důvěry v odbory průměrná. Více jim věří důchodci, a to 59 procent z nich. Podprůměrní jsou v tomto ohledu podnikatelé a živnostníci, z nich věří odborům 36 procent lidí. Častěji důvěřují odborům zaměstnanci ve státním než v soukromém sektoru.

Z hlediska politických i stranických preferencí věří odborům téměř dvě třetiny levicově zaměřených voličů. Mezi těmi, kteří se řadí do politického středu, je to polovina a mezi pravicově orientovanými třetina. Mezi příznivci ČSSD a KSČM deklaruje důvěru 63, respektive 58 procent lidí. Z voličů ODS se stejně vyjádřilo 34 procent lidí a u TOP 09 pak 29 procent.

ČMKOS
Zdroj: ČT24