Statisíce lidí v Česku nemají zubaře, podle stomatologické komory je ale dentistů dost

7 minut
Události: Chybí zubaři, pediatři i praktičtí lékaři
Zdroj: ČT24

Zubaře nemá v Česku 600 tisíc lidí. Přesto stomatologická komora tvrdí, že zubních lékařů je dost – bezmála sedm tisíc. Část z nich ale nemá smlouvu s pojišťovnou a pacienti by si u nich museli celou péči hradit. Navíc do některých, hlavně příhraničních regionů, se stomatologům nechce. Podle komory by pomohlo, kdyby se do hledání zubařů víc zapojily samotné kraje. V některých regionech je málo také pediatrů a praktiků pro dospělé.

Třeba v Moravskoslezském kraji je zubní noční pohotovost jen jedna. Nejvíc pacientů tam odbavují kolem šesté hodiny, tedy hned po otevření. Například Kateřina Benčová zubaře nemá půl roku, i když ho sháněla v několika městech. Dentista, ke kterému docházela předtím, odešel za lepším do ciziny. Nyní tak na ošetření musela na pohotovosti čekat déle než dvě hodiny. 

Že často zubaři odcházejí do zahraničí, potvrzují i lékaři sdružení v poradní skupině ministerstva zdravotnictví. Podle nich je to jeden z důvodů, proč jich třeba v severomoravském regionu není dost. Navíc zdaleka ne všichni zubaři mají smlouvy s pojišťovnami – podle stomatologické komory je to asi tisícovka z celkového počtu 6800 zubních lékařů.

„Ti, co mají smlouvu s pojišťovnami, jsou absolutně plní. Severní Morava je na tom ekonomicky trošku jinak, pro lidi opravdu není únosné nechat se ošetřovat bez pojišťovny,“ má jasno opavský dentista Miroslav Kozelský.

Problém je i s pohotovostmi

Člen poradní skupiny ministerstva zdravotnictví Lubomír Beran navíc upozorňuje, že ne všichni zubaři pracují na plný úvazek. Například mladé lékařky kvůli mateřství podle něj často několik let nepracují vůbec, následně na malé úvazky.

Problém je také se zajišťováním zubní pohotovosti. S provozem té dětské skončila na začátku roku třeba motolská nemocnice, která jako jediná zajišťovala tuto službu v Praze. Nemá totiž dostatek lékařů, kteří by tam byli ochotní sloužit.

Lokality s nedostatkem zubařů
Zdroj: ČT24/VZP

Prezident stomatologické komory Roman Šmucler nicméně trvá na tom, že zubařů je v Česku dost. Podle komory se mají při shánění zubařů více angažovat kraje. Prý by také pomohlo, kdyby si lidé mohli doplatit lepší péči, kterou si dnes musí hradit celou sami.

Kromě zubařů v některých částech Česka chybí také pediatři a praktici. Nedostatek dětských lékařů hlásí mimo jiné Praha. Praktičtí lékaři pro dospělé často nejsou rovněž v příhraničí, navíc jsou v Česku okresy, kde chybí obě skupiny lékařů.

Lokality, kde chybí pediatři a praktičtí lékaři
Zdroj: ČT24/VZP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 16 mminutami

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 4 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 4 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 5 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 14 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 16 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 16 hhodinami

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...