Stát i nadále odmítá, že by se měl omluvit za výroky prezidenta Zemana o Peroutkovi

Ministerstvo financí navrhuje zamítnout žalobu vnučky Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslové, která se soudí kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího dědečka. ČT to sdělila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

Podle ministerstva není možné domáhat se ochrany osobnosti po její smrti na základě zákona o odpovědnosti státu za škodu. Stát tak i nadále odmítá, že by se měl omlouvat za výroky prezidenta o prvorepublikovém novináři a spisovateli.

Resort financí zastupuje stát v soudním procesu nově, a to poté, co Nejvyšší soud vrátil celou kauzu na úplný začátek a naznačil, že namísto hradní kanceláře má soud jednat právě s ministerstvem.

„Ministerstvo financí jako žalovaná organizační složka státu navrhuje žalobu zamítnout,“ uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná na dotaz České televize, co je obsahem vyjádření úřadu k žalobě Terezie Kaslové.

Resort financí nechtěl k případu nic bližšího sdělovat. Jeho mluvčí Jakub Vintrlík pouze uvedl, že „v zájmu zachování spravedlivého procesu a rovnosti účastníků řízení nebude ministerstvo financí informace o procesní taktice ani obsah úkonů v řízení sdělovat přes média.“

Advokát Terezie Kaslové František Vyskočil České televizi sdělil, že ministerstvo ve svém vyjádření k žalobě argumentuje jednak tím, že „nárok paní Kaslové na ochranu osobnosti svého dědečka nebyl předjednán s ministerstvem financí, ale s kanceláří prezidenta republiky.“ To ale není podle Vyskočila nijak na překážku, ale jde o „odstranitelnou vadu“. Druhá námitka se váže k tomu, že dle ministerstva zvláštní zákon o odpovědnosti státu za škodu neumožňuje domáhat se náhrady nemajetkové újmy a ochrany osobnosti i po její smrti.

„V tomto případě se ale domnívám, že si ministerstvo financí ne příliš dbale přečetlo rozhodnutí dovolacího soudu, kde Nejvyšší soud přímo uvádí, že se zadostiučinění za nemajetkovou újmu je možné domáhat i v případě, kdy byla způsobena již zemřelé osobě. Čili závěr je takový, že postmortální ochrana je i podle tohoto zvláštního zákona, ke kterému soud odkazuje,“ uvedl pro Českou televizi advokát Kaslové. Ten nyní chystá reakci na stanovisko ministerstva, které odešle v nebližších dnech soudu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí zastupuje stát v soudním sporu o výroky prezidenta Miloše Zemana na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten přitom vycházel z květnového rozsudku Nejvyššího soudu, podle kterého je stát za výroky prezidenta republiky odpovědný. Českou republiku ale neměla zastupovat Kancelář prezidenta republiky, nýbrž jedno z ministerstev.

Vzhledem k tomu, že se nepodařilo určit jiné příslušné ministerstvo, „zbylo“ jednání za stát na resort financí. Současně podle Nejvyššího soudu měla být žaloba podána podle jiného zákona než občanského zákoníku. A tím je speciální zákon o odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. Vedle státního úřadu se do sporu zapojil i Miloš Zeman, který se přihlásil jako vedlejší účastník řízení.

Nejvyšší soud zrušením původního rozsudku vrátil celý spor na začátek, Obvodní soud pro Prahu 1 se tak případem bude zabývat znovu. Kauzu dostala nově na starosti soudkyně Iveta Nedozrálová. Soudkyně Kateřina Sedláková, která tento případ u obvodního soudu rozhodla v roce 2016, totiž nyní působí u Městského soudu v Praze. 

Kaslová podala žalobu už před více než třemi roky

Terezie Kaslová podala žalobu u Obvodního soudu pro Prahu 1 v dubnu 2015. Po prezidentské kanceláři se domáhala omluvy za výroky, které na adresu jejího děděčka, prvorepublikového spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky, pronesl v lednu 2015 prezident republiky Miloš Zeman.

Ten v projevu na pražském fóru k holocaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ale ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.

Článek z Přítomnosti Pražský hrad ani přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman se omluvil pouze za to, že článek nebyl nalezen. Fascinaci Peroutky nacismem se ale snažil mluvčí Ovčáček dokázat dalšími texty, které uznávaný novinář napsal. V souvislosti s květnovým rozhodnutím Nejvyššího soudu Miloš Zeman řekl, že považuje za chybu, že citoval článek Ferdinanda Peroutky, který se nemůže najít. Podle Zemana byl Peroutka bezesporu velký novinář, který ale v určité fázi podlehl nacistické ideologii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Návrh změn televizních a rozhlasových poplatků není hotový, řekl Nacher

Návrh na výjimky u rozhlasových a televizních poplatků pro lidi nad 75 let či firmy ještě není hotový, koaliční poslanci ho v úterý nepředloží, řekl před jednáním dolní komory její místopředseda Patrik Nacher (ANO). Autoři chystané koaliční novely podle něj vyčíslují dopady různých variant tak, aby výpadek příjmů České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) nebyl vyšší, než kolik médiím přidala poslední novela. O plánu na částečné zrušení poplatků chce opozice v úterý jednat na plénu. ČT a ČRo by zrušením části poplatků přišly zhruba o třetinu příjmů.
14:59Aktualizovánopřed 4 mminutami

Vyšetřování korupce ve fotbale se týká i Karviné a jejích dvou hráčů

Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zahájila v souvislosti s vyšetřováním korupce v českém fotbale čtyřicet sedm řízení. Mimo jiné i s prvoligovou Karvinou, jejími hráči Samuelem Šigutem a Matějem Hýblem, kterým zastavila činnost, nebo primátorem slezského města Janem Wolfem (nestr.). Informovala o tom prostřednictvím úřední desky. Karviná je jediným klubem z nejvyšší soutěže, který v kauze figuruje. Předseda FAČR David Trunda uvedl, že fotbalová asociace byla iniciátorem zásahu policie kvůli korupci ve fotbalových utkáních v souvislosti se sázkami.
09:36Aktualizovánopřed 21 mminutami

Policie obvinila podezřelé z požáru v Pardubicích z terorismu

Policie v souvislosti s pátečním žhářským útokem v průmyslové hale společnosti LPP Holding v Pardubicích zadržela tři podezřelé osoby, které obvinila z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Jeden z lidí byl zadržen na Slovensku, další dvě osoby policie dopadla v tuzemsku. Mezi zadrženými jsou státní příslušníci České republiky a Spojených států amerických. Údajná skupina, která se k útoku hlásí, hrozí LPP Holding zveřejněním ukradených dokumentů.
12:28Aktualizovánopřed 29 mminutami

Nejdřív k Turkovi, pak za ministrem, popsali Reportéři ČT situaci na životním prostředí

Ministerstvo životního prostředí si zvyká na nový režim. Podle informací Reportérů ČT dvojvládí oficiálního ministra Igora Červeného (Motoristé) a vládního zmocněnce Filipa Turka (za Motoristy) komplikuje práci resortu. Nejasno panuje i kolem prvních kroků nového vedení, konkrétně kolem odvolání ředitele Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Ministr to nezdůvodnil, odmítá ale, že by za tím byly tlaky některých podnikatelů.
před 37 mminutami

ŽivěSněmovna zahájila další schůzi, Nerušil složil poslanecký slib

Poslanecká sněmovna v úterý zahájila svou 13. schůzi. Zákonodárci by mohli projednat koaliční novelu, podle níž by část důchodců mohla ukončit bez sankce penzijní spoření a další dostat náhradu ztrát. Pro nadbytečnost by měli poslanci zamítnout předlohu ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO), jež odkládá změny v částkách životního minima z května na červenec. V úvodu schůze složil slib nový poslanec SPD Josef Nerušil.
14:01Aktualizovánopřed 51 mminutami

Babiš trvá na zákonu o neziskových organizacích, ty potřebné podle něj určí ministři

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nerezignuje na přípravu zákona o „transparentnosti neziskových organizací,“ který by podle něj poskytl ucelený přehled o tom, kolik peněz proudí ze zahraničí organizacím lobbujícím za změny zákonů. Neziskové organizace ale už nyní své financování včetně zahraničních zdrojů zveřejňují a existuje také registr lobbistů. Babiš dále připustil, že schodek státního rozpočtu příští rok přesáhne ten letošní.
před 4 hhodinami

VideoVýborný žádá vládu o informace k řešení cen paliv. Šlachta vyzývá k obezřetnosti

Hosté Událostí, komentářů probrali nově schválený legislativní plán vlády Andreje Babiše (ANO), demonstraci na Letné a ekonomické dopady války na Blízkém východě. Pozvání přijali senátor Róbert Šlachta (Přísaha) a exministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Tato krize je dlouhodobá. Vláda by měla říct, co se stane, pokud ceny benzinu narostou až na 50 korun za litr. Veřejnost by měla vědět, co bude následovat,“ řekl Výborný. Šlachta zdůraznil, že kvůli současnému schodku státního rozpočtu je nutné, aby kabinet byl v přístupu ke snižování spotřební daně u pohonných hmot obezřetný. Hosté se shodli, že by měl stát zasáhnout například tím, že na státních čerpacích stanicích srazí z cen marži. Debatu moderoval Lukáš Dolanský.
před 6 hhodinami

VideoKonflikt na Blízkém východě může ovlivnit ceny nových bytů

Stavbaři avizují, že dlouhodobý konflikt na Blízkém východě a zvyšující se cena paliv se odrazí i v cenách stavebních prací. Podražit by mohly nejen nové silnice, ale i byty a kanceláře. „Stavebnictví je energeticky velmi náročné odvětví,“ varovala výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Váňová. Nedostatek ropy na světovém trhu se však může projevit i v poklesu produkce asfaltu, polystyrenu nebo některých izolačních hmot.
před 8 hhodinami
Načítání...