Rozsudek Nejvyššího soudu v kauze Peroutka: Žaloba musí směřovat na jedno z ministerstev

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová neměla v případu Peroutka žalovat prezidentskou kancelář, ale jedno z ministerstev. Obvodní soud pro Prahu 1 i Městský soud v Praze, které kauzu dříve řešily, to měly včas rozpoznat a rozhodnout, který resort je za jednání prezidenta odpovědný. Vyplývá to z odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu (NS), který má Česká televize k dispozici. NS případ vrátil obvodnímu soudu k novému projednání.

Odůvodnění rozsudku má skoro třicet stran. Důvod, proč se právní spor vrací tam, kde před třemi lety začal, je ale skryt jen v několika málo odstavcích odborného právnického textu v samém závěru: „I prezident republiky je státním orgánem. (…) Výkon jeho pravomoci, byť je zde představován jeho veřejným politickým projevem jako prezidenta republiky, je třeba posuzovat jako úřední postup, který může vést ke vzniku újmy a založení odpovědnosti podle zákona o odpovědnosti.“

Konkrétně v této kauze prezident Miloš Zeman pronesl výroky na adresu novináře Ferdinanda Peroutky při výkonu prezidentské pravomoci, tedy při projevu hlavy státu na konferenci. Takový projev nepokládá NS za vybočení z prezidentských pravomocí. Proto měly nižší soudy projednat žalobu Terezie Kaslové podle zákona o odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci z roku 1998, a ne podle občanského zákoníku.

Podle rozsudku Nejvyššího soudu by tak případ mohlo řešit ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo financí. Právě zákon o odpovědnosti státu totiž říká, že za újmu způsobenou úředníky jednajícími za některý konkrétní resort je odpovědné právě dané ministerstvo.

V případě kauzy novináře Ferdinanda Peroutky tedy bude muset Obvodní soud pro Prahu 1 nejprve zvážit, jestli případ patří pod ministerstvo spravedlnosti. Pokud ne, bude se muset s žalobou Terezie Kaslové vypořádat ministerstvo financí.

„Není-li možno příslušný úřad určit, jedná za stát ministerstvo financí. (…) Závěr soudů obou stupňů o tom, že v posuzované věci je povolána jednat za stát jako organizační složka Kancelář prezidenta republiky, tedy nelze, s ohledem na citovanou právní úpravu, pokládat za odůvodněnou a zákonu odpovídající,“ napsal předseda senátu Pavel Pavlík v odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu.

Odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu si můžete přečíst zde.

Terezie Kaslová podala žalobu u Obvodního soudu pro Prahu 1 v dubnu 2015. Po prezidentské kanceláři se domáhala omluvy za výroky, ktreré na adresu jejího děděčka, prvorepublikového spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky, pronesl v lednu 2015 prezident.

Miloš Zeman v projevu na pražském fóru k holocaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci tímto zrůdným učením. O Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ale ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský.

Zeman: Peroutka v určité fázi podlehl nacistické ideologii

Článek z Přítomnosti Pražský hrad ani přes snahu prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nedokázal v archivech objevit. Zeman se omluvil pouze za to, že článek nebyl nalezen. Fascinaci Peroutky nacismem se ale snažil mluvčí Ovčáček dokázat dalšími texty, které uznávaný novinář napsal.

V souvislosti se současným rozhodnutím Nejvyššího soudu Miloš Zeman ve středu na Žofínském fóru řekl, že považuje za chybu, že citoval článek Ferdinanda Peroutky, který se nemůže najít. Podle Zemana byl Peroutka bezesporu velký novinář, který ale v určité fázi podlehl nacistické ideologii. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Je povinností srovnávat nacistické lži s dnešními, řekl Fiala v Terezíně

Na Národním hřbitově v Terezíně na Litoměřicku se koná tradiční tryzna. Oběti nacistické perzekuce u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války uctí politici, diplomati či skauti. Hlavní projev za účasti prezidenta Petra Pavla přednesl premiér Petr Fiala (ODS). Za pamětníky promluvil přeživší terezínského ghetta Fedor Gál. Po pietním shromáždění se od 12:30 v předsálí kina Malé pevnosti uskuteční hudební matiné v podání akademiků Vídeňské filharmonie.
10:53Aktualizovánopřed 7 mminutami

Hygienici zrušili karanténu kontaktům pacienta Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 5 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 15 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 17 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 21 hhodinami
Načítání...