Sobotkovi lidé končí ve Strakově akademii. Odchází Špidla i Ayrer

Se vznikem nového kabinetu prochází Úřad vlády rozsáhlou personální obměnou. V roli tiskového mluvčího střídá Martina Ayrera Barbora Peterová, Strakovu akademii opouštějí i vedoucí pracovníci z období vlády Bohuslava Sobotky, mimo jiné šéfporadce a expremiér Vladimír Špidla nebo náměstkyně pro vědu a výzkum Lucie Orgoníková.

„Na Úřadu vlády nebudou již od pondělí 18. prosince vedoucí pracovníci z kabinetů bývalého premiéra Sobotky, místopředsedy vlády (Pavla) Bělobrádka (KDU-ČSL) a ministra pro lidská práva (Jana) Chvojky (ČSSD),“ uvedl v tiskové zprávě nový vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin. Odchody byly podle něj korektní, ve většině případů formou oboustranné dohody o ukončení pracovního poměru.

Martin Ayrer
Zdroj: Michal Doležal/ČTK

Změny se týkají bývalého mluvčího vlády a ředitele odboru komunikace Martina Ayrera, šéfa oddělení sekretariátu premiéra Matěje Dědiny, náměstkyně pro řízení sekce kabinetu premiéra Běly Hejné, šéfa odboru analýz a informací Michala Pícla či oddělení komplexních analýz Ivana Brhlíka. Končí bývalí Chvojkovi náměstci David Beňák a Petr Krčál či ředitelka jeho kabinetu Jana Strunecká a vedoucí oddělení stanovisek a analýz Patrik Benda.

Změny v náměstkovských křeslech

Lucie Orgoníková
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Personálními změnami začala procházet už i některá ministerstva. Političtí náměstci končí na resortech vnitra, financí, školství i práce a sociálních věcí. Posledního zmíněného se minulou středu ujala Jaroslava Němcová (ANO), a třebaže po svém uvedení do úřadu prohlásila, že razantní personální změny nechystá, nevyloučila snižování stavů.

Nyní se novou politickou náměstkyní stala bývalá generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Ve funkci naopak skončili oba političtí náměstci někdejší ministryně Michaely Marksové (ČSSD): Gabriela Nekolová i Tomáš Petříček. Političtí náměstci mají končit i na ministerstvu zahraničí řízeném Martinem Stropnickým, a to bez náhrady.

Nahrávám video
Reportáž: Političtí náměstci mizí z úřadů, vláda je mnohdy nenahrazuje
Zdroj: ČT24

Přestavba na MPO

Rozsáhlou přestavbu svého týmu potom ohlásil ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (nestraník za ANO). „Bylo tady deset náměstků plus státní tajemník, což je z hlediska koordinace velmi těžko řiditelné a hlavně neefektivní, tak jsme přistoupili k návrhu, že by náměstků mělo být pouze sedm a tajemník,“ oznámil.

Ještě Sobotkova vláda schválila sedmdesát tisíc pracovních míst, která spadají pod služební zákon. Takzvanou systematizaci, čili úpravy počtů včetně náměstkovských křesel, může vláda provádět jednou ročně k 1. lednu. Definitivně by měli ministři úpravy systematizace schválit v pátek na posledním letošním jednání kabinetu.

Část opozice ovšem namítá, že kabinet bez důvěry nemá k personálním změnám mandát. „V demokratických zemích bývá zvykem, že vláda bez důvěry vykonává jen nezbytné kroky a to rušení sekcí odborným náměstkům rozhodně není,“ řekla místopředsedkyně klubu Starostů a nezávislých Věra Kovářová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V pardubické zbrojovce začalo ohledání místa požáru

Kriminalisté a hasiči v Pardubicích v sobotu začali s ohledáním v pátek shořelé haly firmy LPP Holding, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Na rozebírání trosek hasiči přivezli pásový bagr. Policie v pátek sdělila, že požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, ve všech podle policejního prezidenta Martina Vondráška s podezřením na úmyslné zavinění.
12:45Aktualizovánopřed 26 mminutami

Benzin v průměru stojí 40 korun, je nejdražší za skoro dva roky

Průměrná cena benzinu v tuzemsku vzrostla kvůli bojům na Blízkém východě na 40 korun za litr, což je nejvíce od května 2024. Nafta zdražila na průměrných 44,62 korun za litr, plyne z údajů společnosti CCS. Ceny paliv setrvale rostou v reakci na izraelsko-americké údery v Íránu, které začaly 28. února. Průměrná cena naturalu od té doby stoupla o 6,40 koruny a diesel, na jehož ceně se vývoj podepisuje výrazněji, zdražil o 11,50 koruny.
12:23Aktualizovánopřed 40 mminutami

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Čtrnáct států včetně Česka se v pátek připojilo ke společnému prohlášení, ve kterém evropské a další země vyjadřují ochotu přispět k zajištění bezpečné plavby Hormuzským průlivem. Píše o tom agentura Reuters. Státy v prohlášení také vyzývají k zastavení íránských vzdušných útoků i dalších pokusů tento průliv zablokovat. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani zdůraznil, že prohlášení má politický, nikoli vojenský charakter. Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Adam Čörgő sdělil, že Česko podpisem potvrdilo své pozice a solidaritu se spojenci.
05:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přes zimu se zloději vloupali do 213 chat. Případů je méně než v minulosti

Letošní zimu řešili policisté 213 případů vloupání do víkendových chat, o třicet méně než zimu loňskou. Vyplývá to z policejních statistik. Celková škoda letos vystoupala na více než čtyři a půl milionu korun. Nejvíce případů řešila policie ve Středočeském kraji. Počty vloupání do rekreačních objektů klesají už několik let. Například před pěti lety jich bylo téměř dvakrát víc než letos. Vliv na to podle policie i odborníků má lepší zabezpečení chat i fakt, že stále více lidí využívá objekty k trvalému pobytu.
před 4 hhodinami

Podmínky řidičáku na zkoušku porušilo přes tři tisíce řidičů

Podmínky takzvaného řidičáku na zkoušku během prvních dvou let od jeho zavedení porušilo 3260 začínajících řidičů, vyplývá z dat, která poskytl ČT mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Téměř šedesát procent případů souviselo s řízením pod vlivem návykových látek. Řidičák na zkoušku se vztahuje na nové řidiče po dobu dvou let od získání průkazu. Pokud se v tomto období dopustí závažného přestupku, musí absolvovat dva preventivní kurzy.
před 5 hhodinami

Babiš po incidentu v Pardubicích vyzval firmy k zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu vyzval v souvislosti s požárem v Pardubicích firmy vyrábějící vojenský materiál, aby si zabezpečily své areály na úrovni nejvyšších technologií. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zemědělci postupně pociťují dopady války na Blízkém východě

Konflikt na Blízkém východě postupně dopadá i na české zemědělce. Kvůli současné situaci totiž rychle zdražují vstupní náklady. Výrazně vzrostla nejen cena nafty, ale také průmyslových hnojiv. V dalších měsících proto zřejmě porostou i ceny zboží v obchodech.
před 16 hhodinami

Ministerstvo obrany obnovilo spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu

Ministerstvo obrany obnovilo spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS), uvedl pro Českou televizi náměstek ministra obrany Radovan Vích (SPD). Minulá vláda zdůvodňovala přerušení spolupráce mimo jiné netransparentním hospodařením svazu. Spolek dříve také čelil kritice za kontroverzní výroky svého předsedy Jaroslava Vodičky, který byl v minulosti krajským zastupitelem v Ústeckém kraji za koalici SPD a Strany práv občanů.
před 19 hhodinami
Načítání...