Rodičovský příspěvek by mohl vzrůst až na 300 tisíc. Doplatek při narození dalšího dítěte ale na vládě asi narazí

5 minut
Vláda počítá s růstem rodičovského příspěvku až na 300 tisíc korun
Zdroj: ČT24

Programové prohlášení vlády počítá s růstem rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun. S dalším návrhem pak přišli poslanci. Chtějí, aby v případě, že do rodiny přibude další dítě, rodiče o nevyčerpanou část příspěvku nepřišli. Babišova vláda ale tento nápad v úterý zřejmě nepodpoří.

Rodiče s jedním dítětem nyní mohou čerpat příspěvek ve výši maximálně 220 tisíc korun. Částka je ale už několik let stejná. Plán na její zvyšování se proto dostal i do programového prohlášení vlády.

Rodiče by změnu pochopitelně uvítali. „Nejnáročnější v rámci financí je první rok, kdy se pořizuje plná výbavička, příkrmy, plíny,“ popisuje Zuzana Koláčková Borovková, která je nyní doma s malou dcerou.

Bývalý ministr Petr Krčál (ČSSD) počítal od ledna s navýšením o 40 tisíc korun. O stejnou částku chtěl zvyšovat i v dalším roce. „Předpokládám, že do konce roku 2021 bychom zvýšili příspěvek na 300 tisíc ve dvou krocích, protože celkový náklad je spočítaný přes osm miliard korun,“ uvedl. Konkrétní úpravy už ale budou na jeho nástupkyni Janě Maláčové (ČSSD).

Navýšení podporuje i pravicová opozice. „Je ale povinností vlády a pana ministra, aby hledal úsporná opatření, aby na navýšení byly finanční prostředky,“ poznamenal místopředseda sněmovního sociálního výboru Jan Bauer (ODS). 

Část poslanců pak přišla s návrhem, aby rodiče, kteří před narozením dalšího dítěte nestihnou příspěvek dočerpat, o zbytek dávky na starší dítě nepřišli. „Rozdíl, který rodič nedočerpá, by byl vyplacen u první dávky na dítě, které bude v tu chvílí mladší,“ upřesnil člen sněmovního sociálního výboru Aleš Juchelka (ANO).

Vláda bude návrh projednávat v úterý a zřejmě k němu dá záporné stanovisko. Rodičovský příspěvek je určen rodiči k náhradě jeho nákladů při péči o malé dítě, napsali do předběžného stanoviska kabinetu vládní legislativci. „Konstrukce dávky proto nezohledňuje počet dětí, o který je pečováno, s výjimkou situace, kdy se jedná o děti současně narozené,“ dodali. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Analýza: K říjnovým sněmovním volbám přišli méně často lidé ve středním věku

V říjnových sněmovních volbách hlasovali méně často než další věkové skupiny lidé ve středním věku od zhruba 25, 27 do 45 let. Výrazně podprůměrná byla účast žen kolem třiceti a čtyřiceti let, volit jich přišlo 58 procent. Nejmladší voliči se naopak nechali zmobilizovat, lidé v důchodovém věku prokázali výraznou disciplínu, vyplývá z analýzy datových souborů šesti agentur (STEM, Kantar, Ipsos, Median, NMS a Data Collect), které spojily své informace do rozsáhlého souboru o více než 7500 respondentech.
před 1 hhodinou

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 1 hhodinou

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
před 1 hhodinou

ŽivěSenátními kandidáty na ombudsmana jsou Jirsa a Kostolanská

Senát vybral Jaromíra Jirsu a Evu Kostolanskou jako kandidáty na ombudsmana, vybírat z nich bude sněmovna. Dále souhlasil s dalším působením Česka v takzvané koalici ochotných. Na rozdíl od sněmovny odsoudil protiukrajinské výroky šéfa SPD Tomia Okamury. Projednávat má též záměr vlády zrušit televizní a rozhlasové poplatky.
03:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 2 hhodinami

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně.
12:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kauza Čapí hnízdo trvá dlouho, míní Válková. Podle Pospíšila to není důvod k nevydání Babiše

Mandátový a imunitní výbor sněmovny začal řešit žádost o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) ke stíhání. Šéfka výboru Helena Válková (ANO) uvedla, že výpovědi aktérů kauz ji nepřekvapily a utvrdily ji v některých postojích. Člen sněmovního ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (TOP 09) očekává, že rozhodování bude asi „mnohem více stranické“ než v jiných kauzách z minulosti. Řekli to v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
před 6 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 8 hhodinami
Načítání...