Rath si vyslechl obvinění z převzetí několikamilionového úplatku

Praha – Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že obviněný poslanec a středočeský hejtman David Rath byl zadržen se sedmimilionovým úplatkem v ruce. Zahájit trestní stíhání poslance umožňuje Ústava ČR v případě, že byl zadržen při páchání trestného činu či těsně poté. Souhlas s odevzdáním poslance soudu vydala v pondělí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Sněmovna na své následující schůzi rozhodne, zda s konečnou platností stíhání připustí. Hejtmana Ratha v pondělí zadržela protikorupční policie. Obviněni už byli také všichni čtyři muži a tři ženy zadržení v této kauze.

Středočeský hejtman se momentálně nachází pod policejním dohledem ve své vile v Hostivici. Spolu s ním je tam i jeho manželka. V domě pravděpodobně probíhá další vyšetřování, policisté po šesté hodině přivezli i počítačku peněz; dá se proto předpokládat, že v hejtmanově domě nalezli další finanční obnos.

Davida Ratha včera zadržela protikorupční policie záhy poté, co převzal v krabici od bot sedmimilionový úplatek. Policejní postup se týkal i dalších sedmi lidí. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej potvrdil, že od pondělí jeho útvar provádí rozsáhlou realizaci. Státní zástupkyně Bradáčová uvedla, že policie sledovala hejtmana Ratha a další osoby už od loňského podzimu.

Předpokladem pro zadržení poslance, kterého chrání imunita, je jeho chycení přímo při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté.

Podmínky zadržení poslance nebo senátora jsou uvedeny v článku 27 Ústavy ČR:

(5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.

Všichni obvinění jsou podezřelí z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Rathovo zatčení souvisí s předraženými nákupy v Centru akutní medicíny v Kladně (jeho stavba vyšla na 1,25 miliardy korun) a také v příbramské nemocnici. Podle serveru Lidovky.cz měla skupina organizovat i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci zámku v Buštěhradě.

Rath po zadržení strávil noc v policejní cele, police mezitím obsadila klíčová místa: kladenskou nemocnici, sídlo krajského úřadu, Rathovu vilu v Hostivici i stavební společnost Konstruktiva Branko.

Jak policisté zasahovali?

V kladenské nemocnici vyzvedli batoh, který byl uložen v jednom z parkujících aut. Na ředitelství nemocnice nejdříve dorazili policisté v civilu, jeden z nich se postavil před vchod do kanceláře ředitelky nemocnice Kateřiny Pancové a prohlásil, že čeká na kolegy. Poté do areálu přijela dodávka s uniformovanými policisty. Zašli na ředitelství a poté zamířili k osobnímu vozu Škoda Fabia parkujícímu na místech vyhrazených pro vedení nemocnice. Vyzvedli z něj batoh a odjeli pryč. Odpoledne pak policisté znovu přivezli Ratha do jeho domu v obci Hostivice, kde po celý den hlídkují. Uzavřeli při tom okolí domu i ulici. Dům policie prohledala už dnes dopoledne, kdy si mimo jiné odvezla osobní počítač.

Policejní vůz před domem Davida Ratha v Hostivici
Zdroj: Tomáš Jůnek/ČTK

Sám hejtman ve svém dopoledním prohlášení ústy mluvčí krajského úřadu Berril Mischekové označil své zadržení za politický útok. Podle něj policie zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. „Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců,“ uvedla mluvčí s tím, že více případ komentovat nechtěl. „David Rath nemá zájem se zesměšňovat vysvětlením, které by některými novináři mohlo být interpretováno jako výmluvy,“ dodala mluvčí.

Ministr vnitra Jan Kubice prostřednictvím svého mluvčího Pavla Nováka zcela odmítl jakékoli nařčení z toho, že byla policejní akce zmanipulovaná nebo že policisté zneužili pravomoc. „Je to naopak důkaz, že je policie nezávislá a emancipovaná,“ míní Novák. Ministr se podle něj nemůže k případu podrobněji vyjádřit, protože trestní řízení nezná. Právo na poskytování informací si navíc vyhradila státní zástupkyně.

Rath také prý zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami. „Pokud ta situace bude opravdu vážná, jsem připraven jeho rozhodnutí a nabídku akceptovat,“ uvedl předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš. Stranické vedení jej později k rezignaci samo vyzvalo.

Z dalších obviněných jsou v tuto chvíli známá jména ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a spolupracovníka středočeského hejtmana a bývalého poslance za ODS Petra Kotta. Další obvinění nejsou známí, ví se ale, že jeden z mužů působí jako ředitel firmy, která opravovala křídlo kladenské nemocnice.

Kott, Pancová a jejich vazby na Ratha:

Současná ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová podle médií s Rathem spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu a před lety s ním vlastnila firmu Paracelsum, kde figurovala i Rathova manželka Eva. Pancová stála i v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, kterou nechal Rath založit v červenci 2009 a která měla zastřešit středočeské nemocnice. Je manželkou Petra Kotta.

Petr Kott byl v říjnu 2003 vyloučen z řad občanských demokratů kvůli tomu, že se v opilosti nezúčastnil důležitého parlamentního hlasování o reformě veřejných financí. Po svém vyloučení pak v roce 2006 jako jeden z mála pravicových politiků ve sněmovně podpořil kontroverzní zákon o neziskových nemocnicích, který prosazoval tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Za to si Kott podle médií vysloužil od ČSSD „trafiku“ v podobě řízení obnovené středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V čele pobočky stál zhruba rok.

Podle tisku měl Kott coby šéf středočeské VZP pomoci Rathově firmě získat smlouvu na ordinaci v Hostivici u Prahy. Příslušnou smlouvu Kott údajně podepsal i přesto, že expertní komise vznik další ordinace ve městě nedoporučovala. Po odchodu z VZP se stal spolupracovníkem hejtmana Davida Ratha. Podle médií byl Kott koordinátorem pro převod pěti středočeských krajských nemocnic na neziskové nemocnice a za organizaci Krajská nemocnice Středočeského kraje vyjednával se zdravotními pojišťovnami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoV Česku je nedostatek krytů. Alternativou mohou být garáže i sklepy

V Česku je nedostatek bezpečnostních krytů. Aktuálně jich hasiči evidují jen přes patnáct set. V případě ohoržení by jejich kapacita vystačila jen pro zlomek obyvatel. Praha proto začne vyhledávat vhodné prostory pro takzvané improvizované úkryty, tedy bezpečná místa, kde by lidé přečkali jen nezbytně nutnou dobu. Typově jde například o podzemní chodby, sklepy, nebo podzemní parkoviště. S vytipováním budou pomáhat hasiči i univerzity. Zároveň ale vznikají i nové kryty, které staví soukromé firmy.
před 44 mminutami

Obstrukce nejsou v dějinách tuzemských parlamentů nic nového

Pomalu se blíží opět schůze sněmovny, 25. srpna by měla projednat prezidentem vetovaný zákon, který mění rozpočtová pravidla. Už teď někteří poslanci počítají s dlouhou debatou a koalice mluví o opozičních obstrukcích. Ještě před rokem byli v opačných rolích. Jak ukázal sněmovní archiv, za první republiky byly spory politiků mnohem bouřlivější.
před 1 hhodinou

Ministry čeká první jednání po vládních dovolených, zabývat se budou suchem

Ministři se v pondělí sejdou na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se budou mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
před 5 hhodinami

Spotřeba energií roste navzdory zdražování na trhu

Kvůli válce s Íránem v prvním pololetí vzrostly velkoobchodní ceny na energetickém trhu – u plynu o více než polovinu, u ropy o pětinu. Ve stejném období stoupla také spotřeba plynu i elektřiny asi o tři procenta. Více energií odebíraly domácnosti i podnikatelé, analytici v tom vidí důkaz ekonomického oživení. Zároveň upozorňují na pomalejší plnění zásobníků plynu než v minulých letech, a to po celé Evropě. V těch tuzemských je momentálně 64 procent. Podle resortu průmyslu by ale v zimě mělo být suroviny dost.
před 9 hhodinami

VideoS bojem proti svalové atrofii pomáhá genová terapie. Pojišťovna ale nehradí vše

Pětiletá Zuzana bojuje se spinální svalovou atrofií. Nemoc jí oslabila svaly od kolen dolů. Vrozené onemocnění jí diagnostikovali v šestnácti měsících. Záhy podstoupila genovou terapii. Díky léčbě už dokáže Zuzana ujít kratší vzdálenosti sama nebo s chodítkem. Jenže léčba stojí přes půl milionu korun ročně, a to nad rámec pomoci poskytované z pojištění. S podporou přišla matčina kamarádka Zuzana Pilzová, která založila sbírku a pro její propagaci jede na kole se dvěma dětmi sedmnáctidenní cestu od Středozemního moře až k Jadranu.
před 10 hhodinami

VideoVyhodnotit přesun lidskoprávních agend chce vládní zmocněnkyně na konci roku

Uplynul měsíc a půl od převodu lidskoprávních agend z Úřadu vlády pod čtyři ministerstva. Fungování chce vládní zmocněnkyně pro lidská práva Taťána Malá (ANO) vyhodnotit na konci roku. Proti změnám protestovala opozice i část odborníků – zhruba padesát jich z poradních orgánů odešlo. „Nikdo z nás – z těch odcházejících – neříká, že není možné změnit stav, který byl. Ale domníváme se, že by se k takové změně mělo přistoupit na základě odborných analýz a podkladů,“ sdělila rezignující šéfka výboru pro práva cizinců Magda Faltová. Podle ní jsou změny nekoncepční i proto, že rozdělují související agendy.
před 10 hhodinami

Nejtepleji bylo ve Strážnici, a to 37,6 stupně. V pondělí mají dorazit bouřky

Výstrahu před vedry, která původně platila na celý víkend téměř pro celou zemi, omezili v neděli meteorologové už jen na většinu území Moravy a Slezska. Tam na řadě míst opět padly teplotní rekordy pro daný den. Nejvyšší teplotu naměřili ve Strážnici – 37,6 stupně Celsia. V pondělí pak většinu Česka zasáhnou silné bouřky s nárazy větru a kroupami, vyplývá z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Na opravy silnic kraje příspěvek od státu nedostanou, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že kraje příští rok nedostanou ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) peníze na opravy silnic nižších tříd. Regiony podle něj mají na účtech na opravy peněz dost z rozpočtového určení daní. Pravidelnou podporu dostávaly kraje od roku 2015, to bylo ale podle premiéra jen něco navíc. O postoji vlády v uplynulém týdnu informoval liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.