Ransdorfův příběh se podobá kauze, před kterou varoval pořad ČT Na stopě

Europoslanec Miloslav Ransdorf a tři Slováci zadržení v curyšské bance jsou podle švýcarské justice obvinění z majetkových trestných činů. Ransdorf už vysvětloval okolnosti svého zadržení vedení KSČM. Do sídla komunistů přinesl dokumenty, které podle něj vyvracejí, že se dopustil zločinu. Rozhodně také odmítl, že by naletěl podvodníkům. Jeho dosavadní popis celé záležitosti připomíná kauzu podvodníka Vladimíra Huňka, který také lidi vábil na velké dědictví ve Švýcarsku.

Nedorozumění kolem pojmu „obviněný“ vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému. Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění, jako je tomu v Česku.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová proto nejprve uvedla, že Ransdorf a tři Slováci ještě obvinění nejsou. V České republice se totiž obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu až doručením usnesení o zahájení trestního stíhání. „Po provedeném trestním vyšetřování se řízení buď zastaví, nebo se vznese obžaloba u soudu,“ uvedla na vysvětlenou Bouvardová. 

Ransdorf odmítá, že by naletěl

Ransdorf svou kauzu v úterý vysvětloval vedení komunistů. „Doložil dokumenty, které vyvrací domněnky, že se dopustil nějakého trestného činu,“ řekl po schůzce s europoslancem předseda komunistů Vojtěch Filip. Za Ransdorfa se ale šéf strany postavil i s argumentem, že Švycaři ho ani neobvinili. Později se ale ukázalo, že už politik obviněný je.   

Ransdorf ale odmítá, že by naletěl podvodníkům. „Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které prokazovaly, že dědictví je reálná záležitost,“ řekl na tiskové konferenci. Chybu podle svých slov možná udělal v tom, že nepočítal s tím, jak mocný bankovní sektor ve Švýcarsku je: „V podstatě to je spolu s policií rozhodující síla ve státě.“

Jde o spojitost s případem podvodníka Vladimíra Huňka?

Kauza Miloslava Ransdorfa se podobá případu, před kterým varoval již dříve pořad České televize Na stopě. V minulosti odsouzený podvodník Vladimír Huněk sliboval lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku. Podle jedné z obětí podvodníka k tomu také předložil řadu dokumentů, které na první pohled působily věrohodně.

Nahrávám video

Mezi dokumenty patřil i údajný dopis ze stejné banky, ve které byl zadržen Ransdorf. A shodují se i iniciály V. H. nebo rok úmrtí údajné bohaté emigrantky. Ransdorf ale vylučuje, že by naletěl podvodníkům a odmítá komentovat, zda zastupoval právě Huňka. Na dotaz, zda ho Ransdorf zastupoval, České televizi neodpověděl ani Huněk.

Bohužel jsem asi někomu šlápl na kuří oko, ale rozhodně vylučuji, že bych naletěl podvodníkům.
Miloslav Ransdorf
europoslanec za KSČM

Politik také uvedl, že pro něj kauza nekončí: „Udělám vše pro to, abych očistil své jméno, které bylo pošpiněno ve sdělovacích prostředcích… Mám na mysli také to, aby ani smítko pochybnosti neulpělo na komunistické straně, která mě do Evropského parlamentu vyslala.“

Nahrávám video

Policie europoslance ve čtvrtek zadržela ve švýcarské bance spolu se třemi Slováky. Jeden z nich je stále ve vazbě. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusila o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Transakce se měla týkat částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Ransdorf rozhovoru pro média ale už dříve řekl, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po občance Švýcarska, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. V žádném případě podle něj nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Imunita by europoslanci nepomohla

Na Ransdorfa se po návratu do Česka vztahuje imunita europoslance. V případě obvinění o ni ale podle předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL) politici téměř vždy přijdou. „Na území Evropské unie nemůže být europoslanec zadržen nebo stíhán pro názory vyslovené v souvislosti se svou funkcí v EP. To ale není případ, kdy je přistižen při nějakém trestném činu,“ řekl České televizi.  Švýcarsko navíc není členem EU. 

Kauza se bude řešit i přímo v Evropském parlamentu. Europoslanec Jiří Maštálka (KSČM) o ní bude informovat kolegy z předsednictva Ransdorfovy domovské frakce. „Doufám, že ještě máme čas, abychom ten obraz napravili, a to i společnou prací. Co se týká vylučování, to zcela jistě nepřipadá v úvahu. Myslím, že kolegové vezmou informaci na vědomí a pokud budou mít doplňující dotazy, musí si je kolega Ransdorf vysvělit sám,“ řekl České televizi. Předsednictvo levicové frakce Evropského parlamentu požaduje, aby Ransdorf přišel kauzu vysvětlit na mimořádné jednání skupiny v pondělí do Štrasburku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 7 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 13 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 15 hhodinami
Načítání...