Rakovina tlustého střeva zabíjí stále více Čechů

Praha - Česko je stále na čele žebříčku ve výskytu rakoviny tlustého střeva. A nemocných je stále více - každým rokem přibývá 8 tisíc nových pacientů. Statisticky každý druhý zemře. Nejvíce postihuje lidi nad 50 let. Ti jsou přesto k varováním lékařů lhostejní, bezplatné testy na včasné zjištění příznaků jich kvůli studu nebo neochotě využije jen pětina.

Ke vzniku rakoviny ve tlustém střevě přispívá kromě genetické dispozice také stres, špatná strava a obezita. Choroba ohrožuje hlavně lidi nad 50, proto je pro ně domácí test na skryté krvácení ve stolici úplně zdarma. Podle lékařů ho ale bezplatně dostane každý, kdo o něj požádá. Problém je, že o něj není zájem. Z rizikové skupiny si ho udělá jen každý pátý – a to je málo.

Podnikatel Pavel Sobotka nad rakovinou vyhrál, také díky včasné diagnóze. Pozdní nález totiž snižuje šanci na úplné vyléčení. Problém českých pacientů je ale i ten, že skoro polovina otestovaných s pozitivním výsledkem nejde na další vyšetření. „Co se týče kolonoskopického vyšetření, já jsem ho absolvoval minimálně desetkrát a není to nic, co by člověk nezládl,“ uklidňuje obavy Pavel Sobotka.

2 minuty
Reportáž Edity Horákové
Zdroj: ČT24

Podle lékařů je proto důležitá osvěta. „Stud znamená nedostatek informovanosti. Informace stud odblokují,“ myslí si Julius Špičák, přednosta kliniky hepatogastroenterologie pražského IKEMu.

Pan Sobotka nyní bojuje za vznik Evropské onkologické agentury a svůj plán představil už i v Bruselu. Měla by sjednotit výzkumné síly z celé Evropy. Rakovina tlustého střeva si tu totiž vybírá až příliš vysokou daň - za jediný den na ní v Evropě zemře 548 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Osmdesát milionů v trezoru. Reportéři ČT se zabývali kauzou exšéfa Správy železnic

Policie při rozsáhlém zásahu kvůli možnému předražování zakázek na železnici a silnicích objevila v trezoru šéfa Správy železnic Jiřího Svobody osmdesát milionů korun v hotovosti. Svoboda, kterého správní rada mezitím odvolala, tvrdí, že peníze patří jeho sedmaosmdesátiletému otci. Proto se i o něj nyní zajímají detektivové. Policie zamířila i k šéfovi Ředitelství silnic a dálnic Radku Mátlovi. Jemu policie zabavila telefon a počítač. Pro Reportéry ČT natáčeli Ondřej Golis a Adéla Paclíková.
před 3 hhodinami

Koalice ANO, SPD a Motoristů trvá na nominaci Turka

Koalice ANO, SPD a Motoristů trvá na seznamu nominantů na ministry, jak ho už dříve schválila, včetně poslance a čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka. Po odpoledním jednání lídrů stran to uvedl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Šéf sněmovní frakce Motoristů Boris Šťastný předpokládá, že posun v nominaci Turka by mohlo přinést jednání prezidenta Petra Pavla s šéfem ANO Andrejem Babišem, který bude v úterý jmenován premiérem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Téměř na třetině stanic padly teplotní rekordy

Teplotní rekord pro 8. prosinec padl na 53 ze 172 meteorologických stanic, které fungují alespoň třicet let. Nejtepleji bylo v Žatci, kde teploměr dosáhl patnácti stupňů Celsia. Nové maximum má i nejstarší česká stanice v pražském Klementinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadprůměrně teplo má být i v dalších dnech, zejména v Čechách se vyjasní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V osadě Bedřiška zbourali dům, aktivisté protestovali na zastupitelstvu

V pondělí ráno proběhla demolice domu v bývalé hornické kolonii Bedřiška v Ostravě. Bourání začalo kolem půl sedmé, zhruba o půl deváté již dům, který v minulých dnech bránili aktivisté, nestál. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská kroky městského obvodu odsoudila. Podporovatelé osady Bedřiška pak před polednem protestovali proti demolici na jednání zastupitelstva a odpoledne na náměstí. Kromě verbální výměny názorů se vše obešlo bez incidentů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Česko je na prahu chřipkové epidemie

Tuzemsko stojí podle hlavní hygieničky Barbory Mackové na prahu chřipkové epidemie. Podle dat za minulý týden přibylo v Česku od týdne předchozího nemocných asi o šestinu, roste zejména počet nemocných dětí ve školním věku. Mezi různými infekcemi dýchacích cest se zvýšil podíl chřipky, pacientů za týden přibylo skoro o třetinu, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Klempíř považuje za prioritu stabilitu, financování a dostupnost kultury

Kandidát Motoristů na ministra kultury Oto Klempíř označil diskusi s prezidentem Petrem Pavlem za noblesní. Řekl, že jeho prioritou ve funkci by byla stabilita nebo financování kultury, aby měly instituce i umělci dlouhodobou jistotu. Chce také, aby byla kultura dostupná všem. S Pavlem se shodli na nutnosti chránit nezávislost veřejnoprávních médií. Následoval ho Boris Šťastný, nominovaný na post ministra sportu. Kandidát na ministra životního prostředí Filip Turek se omluvil ze zdravotních důvodů, proti jeho jmenování má hlava státu výhrady.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turek: Pokud to zdraví dovolí, sejdu se s prezidentem co nejdříve

Poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek je s vyhřezlou ploténkou v jedné z pražských nemocnic a pod silnými léky na bolest, řekl předseda sněmovní frakce Motoristů Boris Štastný po svém jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Od Turka mu předal omluvný dopis. Kandidát na ministra životního prostředí Turek řekl ČT24, že by se rád co nejdříve s Pavlem setkal, považuje to za zásadní. Nový termín pro případnou schůzku Hrad neoznámil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hejtmanem Karlovarského kraje se stal Petr Kubis

Zastupitelé Karlovarského kraje v pondělí zvolili novým hejtmanem Petra Kubise (ANO). V čele kraje střídá Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která v listopadu rezignovala z rodinných důvodů. Kubis je bývalým policistou a úřadujícím starostou Sokolova. V říjnu byl zvolen do sněmovny, poslaneckého mandátu se ale vzdal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...