Putinovi se ustupovat nedá, řekl Benešík. Koten se obává většího konfliktu

25 minut
Události, komentáře: Člen výboru pro bezpečnost Radek Koten a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík o projevu Vladimira Putina
Zdroj: ČT24

Ustupováním ruskému vládci Vladimiru Putinovi se míru nedosáhne, naopak povede podobně jako v roce 1938 k větší válce, míní předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Člen sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) v pořadu Události, komentáře odmítl, aby se Evropa Putinovi podřizovala, na druhou stranu pochybuje, že dokáže Rusko uzbrojit.

Šéf Kremlu Vladimir Putin podmínil zahájení mírových jednání stažením všech ukrajinských vojáků z oblastí, které Moskva nezákonně anektovala a které ani momentálně plně neovládá. Zároveň žádá garanci, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinova slova za ultimátum. Někdejší ruský vládce Dmitrij Medvěděv navíc nedávno prohlásil, že Rusko musí maximálně škodit zemím, které na něj uvalily sankce, nebo se dokonce zaměřovat na jejich občany.

„Rusko absolutně nestíhá na ukrajinské frontě, a taktika se tak změnila k uchylování se k těmto výrokům,“ myslí si Benešík. Rusko si podle něj klade za cíl podkopat důvěru občanů ve vlastní stát a instituce. „Je evidentní, že u části populace se to daří,“ dodal. Evropa podle něj má být jednotná a vyslat jasný signál, že je ochotná se bránit, ústupky by byly bláhovost.

Koten řekl, že se přístupem Západu Česko dostane do většího konfliktu. „Ten bude už rozjetý jako vlak a nepůjde zastavit,“ řekl. Prý by se tedy mělo co nejdříve jednat o míru na Ukrajině. Na druhou stranu odmítl, že by se měla Evropa zaleknout a Putinovi ve všem vyhovět. Má ale za to, že Evropa nedokáže Rusko uzbrojit například kvůli vysokým cenám energií, údajně způsobeným přijetím Green Dealu.

Podle Benešíka ale Rusko spoléhá na dodávky munice například ze Severní Koreje nebo Íránu. Evropa si na tyto spojence Ruska prý musí došlápnout. „Pokud jsou toto hlavní zdroje Ruska, pak je jasné samo o sobě, že je to papírový tygr,“ míní. Dodal, že podobné podmínky jako nyní Putin si kladl v roce 1938 nacistický vůdce Adolf Hitler vůči Československu, kdy jejich vyhovění vedlo ke druhé světové válce.

Žhářský útok

Oba diskutující se shodli, že je možné, že Rusko přechází od šíření dezinformací a hackerských útoků k útokům v reálném prostoru. K tomu podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohlo dojít i v Česku při teroristickém útoku na autobusy v Praze. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je zapojení ruských tajných služeb do útoku vysoce pravděpodobné.

Benešík přiznal, že k informacím bezpečnostních služeb, které zapojení Ruska naznačují, neměl osobně přístup. „Nicméně pokud se opravdu potvrdí, že za tímto útokem v Praze stojí Ruská federace, tak potom je to součást jakési rozšířené taktiky hybridní války vůči zemím Evropské unie,“ prohlásil. Také připomněl, že pro Česko nejde o nic nového, protože Rusko spáchalo útok a vraždu dvou Čechů už v roce 2014 ve Vrběticích. „Teď se to děje v uvozovkách v mírnější podobě i jinde v Evropě,“ zmínil Benešík.

Koten se k informacím o zapojení Ruska staví o něco skeptičtěji. „Musíme si skutečně počkat na výsledky vyšetřování,“ podotkl a relativizoval i slova premiéra a ministra vnitra o „vysoké pravděpodobnosti“ zapojení ruských tajných služeb do teroristického útoku v Praze. „Ona může být vysoká pravděpodobnost, že zítra bude pršet, nebo třeba nebude pršet.“ Koten nicméně míní, že nelze nic podcenit a ani predikovat, jak nebo zda budou probíhat útoky Ruska na Česko.

„Mně překvapilo, když se ta informace objevila uprostřed víkendu,“ řekl také s tím, že ve čtvrtek se sešel sněmovní výbor pro bezpečnost, na kterém ale varování před možnými útoky nezaznělo. Podle něj to mohlo být kvůli tomu, že se o den později v pátek a také v sobotu konaly volby do Evropského parlamentu. Myslí si tak, že cílem bylo neodradit občany od účasti ve volbách. „Ta informace se objevila téměř stejně nebo se kryla s uzavřením volebních místností,“ prohlásil Koten.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 4 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 4 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 5 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 5 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 8 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...