Průměrné nájemné v Česku kleslo. Nejdražší zůstává v Praze, nejlevnější v Ústí nad Labem

Události: Nájemní bydlení v Česku zlevňuje (zdroj: ČT24)

Bytové nájemné v Praze a krajských městech na konci loňského roku kleslo mezikvartálně v průměru o 3,3 procenta na 237 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s 287 korunami, nejlevnější Ústí nad Labem s průměrným nájemným 170 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte. Ty na on-line konferenci Asociace nájemního bydlení zveřejnil manažer v oddělení nemovitostí firmy Petr Hána.

Za Prahou bylo nejvyšší nájemné v Brně (258 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (221 korun) a Zlíně (220 korun). Naopak po Ústí nad Labem byly nejlevnější Ostrava (175 korun), Karlovy Vary (178 korun) a České Budějovice (194 korun).

Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

Nájemné na konci loňského roku mezikvartálně kleslo v sedmi krajských městech, v sedmi stouplo. Nejvíce se snížilo v Praze, o 4,3 procenta, ve Zlíně (o 3,5 procenta) a v Brně (o 2,6 procenta). Nejvíce vzrostlo v Jihlavě (o 5,4 procenta), Hradci Králové (o 5,2 procenta) a v Ústí nad Labem (o tři procenta).

Průměrné nájemné v krajských městech ČR (v Kč/m2)
Zdroj: Deloitte

Ceny v Praze ovlivnila nabídka bytů pro turisty

V Praze nájemné kleslo mezikvartálně v průměru o 4,3 procenta na 287 korun za metr čtvereční. Nejdražší byly městské části Praha 2 , Praha 1 a Praha 3. Naopak nejnižší nájemné bylo v Praze 4 a v Praze 6.

„Změny se začaly projevovat již v únoru loňského roku, kdy se na trhu s nájemním bydlením najednou ve velkém začaly objevovat byty původně určené pro ubytování turistů. Souviselo to především se zásadním zpomalením cestovního ruchu během pandemie covidu-19. Tato situace se projevila zejména v Praze jako v největším českém turistickém centru,“ uvedl Hána. Efektem podle něj bylo, že v centru Prahy v prvním čtvrtletí 2020 pokleslo nájemné a postupně v průběhu roku byla ovlivněna průměrná cena nájemného v celé Praze.

Nájmy klesly v posledním čtvrtletí ve všech městských částech Prahy. „Tento stav je ovšem pouze přechodný, nájmy bytů původně určených pro turisty jsou spíše na měsíce než roky a většina vlastníků takových bytů se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování. V období po pandemii očekávám celkově stabilizaci trhu a následně opětovný růst cen nájmů, který ale bude postupný podle toho, jak se bude měnit příliv turistů a studentů,“ dodal Hána.

Průměrné nájemné v jednotlivých městských částech Prahy (v Kč/m2)
Zdroj: Deloitte

Odborným garantem indexu je Asociace nájemního bydlení. „Takzvaný Rent Index udává mezikvartální srovnání cen nájemních bytů. Jedná se o svého druhu první datově podložený index, který sleduje vývoj cen a trendů nájemního bydlení v České republice,“ uvedl viceprezident Jan Rafaj. Vzhledem k tomu, že jde o první údaj, meziroční srovnání není k dispozici. Deloitte k výpočtu indexu sbírá data z realitních portálů.