Průlomový zákon o právech pasažérů v letadlech soud USA zrušil

New York - Federální odvolací soud zrušil zákon státu New York, který nařizoval leteckým společnostem poskytovat cestujícím ve zpožděných letadlech na zemi jídlo, nápoje a přístup na toalety. Soud konstatoval, že právo regulovat leteckou dopravu mají pouze federální orgány.

Stát New York přijal průlomový zákon poté, kdy loni 14. února kvůli sněhové bouři čekala letadla společnosti JetBlue s tisíci pasažéry na letišti JFK v New Yorku až deset hodin na start. Lidé časem nemohli používat přeplněné záchody, trpěli špatným větráním, měli hlad a žízeň, personál jim ale nebyl schopen pomoci.
   
Newyorský zákon o právech cestujících s účinností od začátku letošního roku trestal aerolinie pokutou 1000 dolarů za každého pasažéra, pokud společnost v dlouho zpožděných letadlech neposkytne lidem na palubě naplnění základních potřeb. Devět dalších států USA krok New Yorku následovalo a navrhlo podobné zákony.
   
Naopak výrazným odpůrcem nového nařízení je Sdružení letecké dopravy hájící zájmy aerolinií. Podle něho by soustava dílčích zákonů poškodila letecké společnosti, zvýšila jejich náklady a v konečném důsledku se odrazila na cenách letenek. Kromě toho dlouhá čekání letadel na zemi prý nejsou tak častá, aby to vyžadovalo zvláštní zákon. Letecké společnosti samy údajně pracují na tom, aby své služby cestujícím v takových případech zlepšily.
   
Déle než hodinu čekalo loni na start na amerických letištích 81.000 spojů, což je o 21 procent více než v roce 2006. Kongres USA a ministerstvo dopravy si potřebu ochrany zájmů cestujících prý uvědomují a navrhují kroky k jejímu posílení, žádný z nich ale není tak razantní jako newyorský zákon.
   
Ve Spojených státech měla loni zpoždění nebo byla vůbec zrušena více než čtvrtina všech letů. Americkému hospodářství tím vznikly následné škody přes devět miliard dolarů, tvrdí ředitel městské správy newyorských letišť William DaCota.
   
Hlavním důvodem zpoždění je počasí; na nepříznivém trendu se ale projevuje také rostoucí počet linek, omezená kapacita startovacích a přistávacích drah i leteckých koridorů a nezbytnost přísně dodržovat bezpečnostní pravidla letového provozu.
   
Stát New York se zatím nerozhodl, zda se odvolá k Nejvyššímu soudu USA, nebo svůj zákon přepíše. Rozhodnutí by měl v příštích dnech učinit newyorský ministr spravedlnosti Andrew Cuomo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Referendum v Chebu přípravu průmyslového parku nezastavilo, přišlo málo lidí

Příprava Strategického podnikatelského parku v Chebu bude pokračovat. K referendu, které se ve městě konalo v sobotu, nepřišlo dost lidí. Volit přišlo jen 20,71 procenta oprávněných voličů, pro platnost referenda bylo potřeba podle zákona 35 procent. Z 22 912 voličů přišlo vyjádřit svůj názor 4745 lidí. Podle starosty Chebu Jan Vrby (ANO) ti, kteří proti záměru nemají větší výhrady, k referendu nepřišli. Příprava dle něj může dál pokračovat.
před 6 hhodinami

Sjezd lékařské komory znovu zvolil prezidentem Kubka

Sjezd znovu zvolil prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka, který ji vede devatenáct let. Ve druhém kole volby proti němu neuspěl Zdeněk Mrozek, který vede vědeckou radu komory. Z prvního kola nepostoupil Jan Přáda, který byl dosud viceprezidentem. Sjezd rozhodl, že jeho nástupce volit nebude, volbu odložil na příští rok. Členy ČLK jsou povinně všichni v Česku praktikující lékaři, je jich přes šedesát tisíc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Řada alergologů se chystá do penze, nových je málo

V tuzemsku je málo alergologů. V celé zemi jich působí skoro 450, což nestačí. Téměř polovině lékařů s touto specializací je navíc přes šedesát let a řada z nich se chystá skončit. Nových je naopak málo. „Je to komplikovaný obor, vzdělání nějakou dobu trvá,“ uvedl ředitel Nemocnice Český Krumlov Vojtěch Remeň.
před 9 hhodinami

Lidé mohli v národní potravinové sbírce pomoct potřebným

Přibližně ve 2800 prodejnách se v sobotu konalo podzimní kolo národní sbírky potravin. Lidé v něm mohli darovat potřebným potraviny či drogerii. Pomoc následně putuje opuštěným seniorům, rodinám v krizi, lidem bez domova či s handicapem. Letos se zapojilo rekordních pět tisíc dobrovolníků. Sbírka bude pokračovat ještě on-line do poloviny listopadu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nový předseda Havel chce z TOP 09 „hodnotový maják“

Novým předsedou TOP 09 byl na sněmu zvolen Matěj Ondřej Havel. TOP 09 podle Havla nemá alternativu na politickém spektru. Chce z ní sebevědomou stranu, která dokáže čelit rostoucímu populismu. Končící šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzvala stranu, aby dělala politiku pro lidi, ne pro sebe. Nelze podle ní rezignovat na obranu demokracie. Prvním místopředsedou se stal Jiří Pospíšil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Na Českolipsku uctili zádušní mší památku kardinála Duky

V Jablonném v Podještědí na Českolipsku dominikáni uctili památku zesnulého kardinála Dominika Duky. V tamní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy se dopoledne konala zádušní mše svatá, při které věřící poděkovali za jeho život. Duka zemřel v úterý ve věku 82 let. Pohřeb se bude konat v sobotu 15. listopadu v katedrále svatého Víta.
před 14 hhodinami

Ukrajinská vlajka byla symbolem solidarity, míní Nerudová. „Anomálie,“ říká David

„Jsem přesvědčen, že na administrativních budovách v České republice nemá být jiná vlajka než vlajka České republiky,“ okomentoval europoslanec Ivan David (SPD) čtvrteční rozhodnutí nového předsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD) odstranit vlajku Ukrajiny ze sněmovní budovy. „To, že tam dlouhodobě byla ukrajinská vlajka, pokládám za anomálii,“ dodal. „Pro mě je to symbol, protože ta vlajka byla vyvěšena na znak solidarity se zemí, která byla napadena ruským agresorem,“ řekla v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou europoslankyně Danuše Nerudová (STAN).
před 16 hhodinami

Mikulášské skupiny mají poslední volná místa

Kvůli vysoké poptávce po návštěvách Mikuláše, anděla a čerta musejí mikulášské skupiny přidávat další dny, kdy budou obcházet rodiny. Někde nabízejí návštěvu už druhého prosince nebo ještě i sedmého prosince. Na tradiční nadílku v podvečer pátého prosince hlásí většina z nich už téměř plnou kapacitu.
před 21 hhodinami
Načítání...