Pro koalici nastává den D

Praha - Koaliční špičky ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dnes odpoledne čeká rozhodující jednání o osudu koalice. Jednat se má hlavně o úsporách pro rozpočty na příští dva roky, které v případě schválení mohou zažehnat vládní krizi. Tu vyvolaly Věci veřejné svou pohrůžkou o odchodu svých ministrů z kabinetu. Občanští demokraté a TOP 09 nyní podmiňují pokračování vlády právě dohodou o opatřeních ke snížení rozpočtových schodků. V opačném případě jsou pro předčasné volby, pro něž se vyslovily i opoziční ČSSD a KSČM. Ještě před koaličním jednáním se na společném jednání sešli poslanci a senátoři ODS, od rána jednala také výkonná rada Věcí veřejných a na Úřadu vlády se časně ráno setkali také zástupci ODS a TOP 09.

Mezi klíčovými body jednání je dohoda o rozpočtech na roky 2013 - 2014. ODS trvá na zvýšení DPH nebo nižší valorizaci důchodů. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) by bez dohody na těchto opatřeních vláda pozbývala svůj smysl. Dalším bodem jednání pak bude také revize programového prohlášení vlády. Z toho mají vypadnout body, které už kabinet kvůli finanční krizi nestihne splnit. Například takzvané odložené školné.

Předseda nejmenší vládní strany Radek John dnes před novináři uvedl, že opatření vedoucí ke snížení rozpočtového schodku nejsou pro VV problém: „My jsme nikdy neměli problém s tím, že jsme rozpočtově zodpovědní. Domluvy o snížení výdajů začaly před několika měsíci a dnes jde jenom o finalizaci,“ uvedl John. Větší problém ale zřejmě nastane při projednávání revize vládního prohlášení: „Tam se můžeme kousnout na jedné jediné stránce u jednoho jediného bodu,“ poznamenal John, podle kterého bude odpolední jednání komplikovanější.

Poslanci a senátoři ODS na společném jednání přijali usnesení, že oba kluby podporují kroky premiéra Petra Nečase a vedení strany. Vláda má prý smysl jen tehdy, pokud se podaří dohodnout snížení rozpočtového schodku pod tři procenta HDP v příštím roce. „Rovněž považujeme za nepřijatelné, aby si jeden z koaličních partnerů vynucoval personální změny ve vládě a změny priorit v programovém prohlášení,“ stojí v prohlášení obou klubů. V opačném případě by ODS preferovala předčasné volby. Zítra se kromě grémia a výkonné rady občanských demokratů sejde i mimořádný volební štáb, aby v případě krachu jednání doladil kampaň.

Vládní krizi rozpoutalo usnesení grémia VV z minulého úterý, které vyzvalo své ministry k podmíněnému odchodu z kabinetu. Ministři VV demise nakonec nepodali a strana krok v souvislosti s dalšími jednáními odsunula. ODS pak dala ve středu VV na jednání o budoucí podobě vlády týden. Vedle podmínky o dohodě na rozpočtových opatřeních nabídla revizi vládního programu a zrušení tří ministerstev.

Pokud se koalice dnes dohodne na těchto rozpočtových opatřeních, ve středu by je měla potvrdit vláda. Véčka ale navíc musí řešit i osud vlastní strany. Některé kraje volají po změnách ve vedení. Radek John to odmítl a v dopise vyzval spolustraníky, ať táhnou za jeden provaz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna se mimořádně sejde kvůli střetu zájmů Babiše

Poslanci budou na mimořádné schůzi z podnětu opozice debatovat o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotacích skupině Agrofert. Opoziční poslanci budou chtít také blokovat přijetí novely, která rozvolňuje zákon o střetu zájmů politiků. Podle průběhu projednávání ve sněmovně budou zvažovat i napadnutí u Ústavního soudu. Úpravy v úterý předložila skupina koaličních poslanců, kvůli tomu odpadne běžné připomínkové řízení.
před 48 mminutami

Zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Mašína

Zemřela Zdena Mašínová, bylo jí 92 let. Na sociálních sítích to uvedl historik Petr Blažek či Konfederace politických vězňů. Mašínová byla dcerou generála Josefa Mašína, který za protektorátu bojoval v domácím odboji proti nacistům, a sestrou členů odbojové skupiny bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Kvůli činnosti svých bratrů, kteří za dramatických okolností utekli na počátku 50. let z Československa na Západ, byla komunistickým režimem perzekvována.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoVýbor probíral přesun agendy závislostí pod ministerstvo zdravotnictví

Poslanci zdravotního výboru řešili ve středu přesun agendy závislostí a duševního zdraví z Úřadu vlády pod ministerstvo zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) trval na tom, že změna nebude znamenat propouštění ani finanční ztrátu. K propojování zdravotní i sociální oblasti už podle něj dochází. Zástupci služeb proti přesunu pod ministerstvo protestují, právě i kvůli nejistotě ohledně financování. Nesouhlas s přesunem pak vyjádřili i zástupci lidsko-právních organizací. Opozice mluví o ohrožení dotčených agend. Pracovníci Úřadu vlády, jehož některé agendy mají být převedeny pod různé resorty, zůstávají ve stávkové pohotovosti. V příštích dnech je čeká jednání s jednotlivými ministry – v pátek na ministerstvu práce a sociálních věcí.
před 10 hhodinami

Mrázová věří, že novela stavebního zákona projde a centrální úřad vznikne od ledna

Ve čtvrtek má sněmovna opět projednávat v rámci druhého čtení novelu stavebního zákona. O jejím obsahu a odhadovaném průběhu schvalování hovořila v pořadu Interview ČT24 ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). Soudí, že novela zřejmě nenabude účinnosti k 1. červenci, jak se původně předpokládalo, ale požádá kolegy, aby se tak stalo co nejdříve. K první etapě změn a vzniku centrálního Úřadu rozvoje území by mělo dojít od počátku roku 2027, řekla ministryně moderátorovi Jiřímu Václavkovi.
před 10 hhodinami

Zůna požaduje pro příští rok zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) požaduje pro příští rok zvýšit výdaje svého resortu na dvě procenta HDP, uvedl pro ČT. Výdaje by tak měly narůst na 190 miliard korun, což je meziročně o 35 miliard více. Obrana by letos měla hospodařit s částkou 154,79 miliardy korun, což odpovídá necelým 1,8 procenta HDP. Zároveň to je o více než 16 miliard korun méně než loni.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Američan, u kterého bylo podezření na ebolu, opustil Bulovku. Je zdravý

Během 21 dní trvající karantény se mu stýskalo po rodině, ale jinak americký pediatr a internista Patrick LaRochelle svou situaci zvládal. Cítil, že bude zdravý. Fakultní nemocnice Bulovka ho v půlce května přijala kvůli podezření na nákazu ebolou, ale žádné příznaky se u něj neprokázaly. Lékař je již na cestě do Spojených států amerických. Krátce před propuštěním s ním mluvila redaktorka ČT Denisa Čížková.
před 12 hhodinami

V půjčovnách zbývají poslední karavany. Lidé si připlácí za pohodlí

Půjčovny obytných aut a karavanů zažívají před začátkem prázdnin velký nápor zákazníků. Lidé, kteří plánovali vyrazit na rodinnou dovolenou v červenci a teprve nyní začínají hledat vůz, už u řady firem neuspějí. Oslovení provozovatelé hlásí na první prázdninový měsíc téměř stoprocentní obsazenost, termíny podle nich zmizely už během zimy. Půjčovny navíc sledují, že si Češi připlácejí za luxus a prostor.
před 14 hhodinami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...