Příslušník StB šikanoval chartistky, tvrdil žalobce. Soudu však chyběly důkazy

Události: Soud s agentem StB kvůli akci Prevence (zdroj: ČT24)

Bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Václava Novotného ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 4 zprostil obžaloby ze šikany dvou signatářek Charty 77. Podle státního zástupce se Novotný podílel na odebrání invalidního důchodu obou žen v rámci akce StB s krycím názvem Prevence. Verdikt není pravomocný a žalobce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Novotný čtvrteční jednání a rozhodnutí nechtěl komentovat.

Novotný čelí obžalobě z toho, že v roce 1978 zařídil, aby někdejší televizní redaktorka Otta Bednářová a manželka novináře Karla Kyncla Jiřina Kynclová přišly o invalidní důchod. Obě ženy podepsaly Chartu 77.

Podle soudu se ale neprokázalo, že by Novotný rozhodnutí o důchodech nějak ovlivnil. „To, že pracoval jako příslušník StB, nesvědčí o tom, že se měl dopustit jednání, které je mu kladeno za vinu. O tomto jednání nebyl předložen žádný důkaz,“ odůvodnila rozhodnutí předsedkyně trestního senátu. Novotný verdikt nekomentoval.

Akce Prevence postihla stovky odpůrců komunistického režimu v Praze a Středočeském kraji. Spočívala ve znemožnění nebo ztížení jejich profesního a společenského uplatnění různými opatřeními, například odnímáním invalidních důchodů, řidičských průkazů nebo odpojováním telefonních linek.

„Nakonec jsem skončila jako šatnářka a uklízečka,“ vzpomínala v roce 2014 Bednářová, kterou komunistický režim poslal i do vězení. „Když se vrátila, měla 45 kilo, byla vyhublá, protože jí nedávali dietní stravu,“ doplňuje její syn.

Státní zástupce pro Novotného navrhoval symbolický trest, tříletou podmínku s pětiletým odkladem. Podle něj Novotného vinu prokazují zejména listinné důkazy. Obhájce naopak žádal zproštění obžaloby. „Já mohu jenom říci, že jsem na nikoho nepůsobil, nikoho jsem nepřesvědčoval,“ uvedl Novotný ve své závěrečné řeči.