Prezident Zeman uvedl, že si váží státního zástupce Šarocha za odvahu

Prezident Miloš Zeman si váží státního zástupce Jaroslava Šarocha za jeho odvahu v kauze Čapí hnízdo. Jím vypracovaná zpráva týkající se trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných by podle Zemana měla být veřejná. Prezident to uvedl v televizi Barrandov.

Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch ve věci Čapí hnízdo změnil právní názor a jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Deníku N uvedl, že se Šaroch rozhodl trestní stíhání zastavit. Podle nejvyššího státního zástupce v kauze zřejmě dosud není rozhodnuto.

Prezident Zeman poukázal na to, že Šaroch musel během roku v kauze Čapí hnízdo zpracovat 20 tisíc stran materiálu, což je podle něj neuvěřitelné číslo. Uvedl, že sdílí názor, aby si výslednou devadesátistránkovou zprávu mohl přečíst každý, kdo o to má zájem. Zeman dále řekl, že si Šarocha váží za to, že změnil svůj právní názor, i za jeho odvahu. Dokázal se podle něj postavit „mediální smečce“.

Podle Městského státního zastupitelství v Praze nelze odhadnout, jak dlouho nyní bude vedoucí státní zástupce Martin Erazím studovat předložený spis. Jestliže Erazím dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Andrej Babiš od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Sám to označuje za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.