Pravé léto očekávejte až po 10. červenci

Praha - Začátek léta přinese déšť a nejvyšší teploty do 26 stupňů, podobné počasí vydrží až do 10. července. I pak bude ale červenec na tropické teploty chudý, zato vydatně zaprší. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následujících 30 dní má být teplotně průměrných a srážkově nadprůměrných.

Až do konce června bude převládat velká oblačnost, občas déšť nebo přeháňky a ojediněle i bouřky. Ačkoliv 21. června začíná astronomické léto, rtuť teploměru se bude v následujících dnech pohybovat jen mezi 15 až 21 stupni Celsia, jen uprostřed tohoto týdne a koncem měsíce se může vyšplhat až ke 26 stupňům. V noci se může ochladit na deset, postupně na pouhých šest stupňů. 

Ani první dny prázdnin nepřinesou slunečné počasí. „Měl by převládat proměnlivý charakter počasí s velkou oblačností a četnějšími srážkami. Ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno očekáváme jen přechodné a krátkodobé,“ hlásí meteorologové na prvních deset červencových dní. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů, při vyjasnění se může oteplit na 28 stupňů. Po západu slunce však bude jen 15 až devět stupňů. Červenec je přitom v Česku nejteplejším měsícem roku. 

Letní počasí by mělo nastat až mezi 10. a 20. červencem. „V této dekádě očekáváme typicky letní charakter počasí se střídáním oblačných a slunečných dní, ale slunečných bude přibývat,“ stojí v předpovědi ČHMÚ. Místy se vyskytnou přeháňky a bouřky, zejména odpolední a večerní bouřky z tepla. Odpoledne se mohou lidé těšit na 23 až 26 stupňů, postupně mohou teploměry atakovat třicítku. Nejnižší noční teploty mají být mezi 16 až deseti stupni. 

Wimbledon patrně proprší

V předešlých dvou ročnících bylo počasí docela příznivé, pršelo jen málo. Letošní rok vypadá o poznání hůř. Celý první týden turnaje by mělo v Londýně převládat počasí s dešťovými přeháňkami nebo i občasným deštěm. Uprostřed týdne budou nejvyšší denní teploty jen kolem 16 stupňů Celsia.