Poslanci v rámci mimořádné schůze v úvodním kole po více než šestihodinové debatě podpořili novelu trestního práva. Novela by měla přispět k omezení počtu vězňů, snížení recidivy i k úsporám ve státním rozpočtu. Předlohu v prodloužené tříměsíční lhůtě posoudí ústavně-právní výbor. Sněmovna v úvodním kole podpořila také novelu o vyšší peněžité pomoci obětem trestných činů.
Poslanci v prvním čtení podpořili změny v trestním právu
Navrhované změny mají podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) přispět k modernizaci trestního práva. Zpravodajka Helena Válková (ANO) označila navrhovanou reformu za smysluplnou, ale s řadou neuralgických bodů. Česko podle ní trpí nejen přeplněností věznic, ale i zastaralým systémem trestání.
Hnutí SPD podle poslankyně Vladimíry Lesenské souhlasí se snižováním trestní represe, některé navrhované změny ale pokládá až za vysoce nebezpečné pro společnost. Nepřijatelná je podle ní zejména úprava takzvaných měkkých drog. Lesenská kvůli ní prosazovala zamítnutí předlohy už v úvodním kole, avšak neuspěla.
- Větší přednost alternativním trestům
- Finanční postih místo vězení
- Nižší sazba za opakovanou krádež
- Nižší sazba za schvalování terorismu na internetu
- Uvolnění pravidel pro pěstování konopí
- Zmírnění trestní odpovědnosti u neplacení alimentů
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti
Vládní novela trestního zákoníku dává větší přednost alternativním trestům včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Omezeně uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí. Ministerstvo spravedlnosti si od změn slibuje to, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní se trestní řízení a sníží se recidiva i výdaje státu. Nově předloha trestá takzvanou deepfake pornografii.
Advokát a prezident Unie advokátů Tomáš Sokol míní, že primárním důvodem změn ve způsobu trestání není snaha řešit problém přeplněných věznic, ale spíše modernizace systému trestání. „Systém trestání a kriminalizace je nevyhovující, zastaralý a nemoderní. Je třeba hledat lepší cesty.“ Snížení počtu vězňů je tak podle něj pouze vedlejším efektem novely.
Podle advokáta mohou peněžité tresty sloužit jako dostatečný prostředek, aby si dotyčný příště dával pozor a protiprávní činnost již neopakoval. „Věřím, že v některých případech může být peněžitý trest významnějším zásahem než například podmíněný trest,“ doplnil.
Alternativní tresty
Peněžité tresty budou moci soudy ukládat podle novely za jakýkoliv trestný čin. U závažných činů, například znásilnění, jej ale nebude možné uložit jako jediný trest. Návrh snižuje také sazbu za opakovanou krádež nebo za schvalování terorismu na internetu.
U zanedbání povinné výživy mají být napříště trestné jen případy, kdy neplacení alimentů vystaví vyživovaného člověka nebezpečí nouze. S dekriminalizací výživného „v žádném případě“ nesouhlasila poslankyně ANO Taťána Malá.
Součástí novely je také sporný čin činnosti pro cizí moc, který už sněmovna schválila navzdory odporu opozice v novele takzvaného lex Ukrajina. Podle Válkové je třeba dle jejího názoru vágní vymezení tohoto činu opravit.
Legalizace samopěstování konopí
Legální má být podle předlohy samopěstování nanejvýš tří konopných rostlin a držení nejvýše padesáti gramů konopí doma a pětadvaceti gramů venku. Pěstování čtyř až pěti rostlin má být přestupkem, více rostlin trestným činem.
Opoziční Piráti ale upozorňovali na to, že ze tří rostlin je možné získat až 300 gramů. „Omezení nemá žádnou logiku,“ poznamenal k navrhovanému legálně drženému množství konopí bývalý pirátský předseda Ivan Bartoš. Podle Blažka ale musí být úprava konopí taková, aby mezi poslanci získala většinovou podporu.
Novela dále rozšiřuje výčet pohnutek u takzvaných předsudečných trestných činů, tedy trestných činů spáchaných z nenávisti. Přísněji by tak nově měly být postihované například i cílené útoky na zdravotně postižené. K dalším změnám patří to, že trest zákazu plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži a zákazu přijímání dotací půjde uložit i fyzickým osobám, nejen právnickým.
Při sněmovním projednání by se do novely mohl dostat takzvaný dětský certifikát. Jedná se o výpis z rejstříku trestů, který se bude vydávat zájemcům o práci s dětmi.
Vondráček věří v dohodu, Benda je připraven k diskuzi
Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) opoziční hnutí návrh vnímá hlavně jako příležitost trestní zákoník změnit. Dodal, že ministr spravedlnosti přislíbil naslouchání opozici či vytvoření neformální pracovní skupiny. „Jestliže to takhle dopadne a bude nějaká dohoda, tak je ještě reálné, že ten zákon do konce volebního období přijmeme,“ odhadl Vondráček.
Místopředseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) připomněl, že tuzemsko má téměř nejvíce vězňů na počet obyvatel v celé Evropě. „Nedává to žádný smysl, potřebovali bychom, aby věznice nebyly naplněné osobami, které nesplnily vyživovací povinnost nebo případně porušily nějaký stanovený zákaz,“ je přesvědčený.
Vondráček dále doplnil, že ANO má konkrétní připomínky k využití peněžitého trestu nebo k dekriminalizaci některých jednání. „Moje představa je taková, že vytvoříme množinu pozměňovacích návrhů, na kterých se shodne jak koalice, tak opozice,“ nastínil.
Benda potvrdil, že je „absolutně připraven“ se o znění návrhu bavit a prohlásil, že věří, že se na něm s opozicí půjde domluvit. Podle něj by měla být dohoda ideálně velmi rychlá. „Pokud se k druhému, třetímu čtení dostaneme někdy v březnu, v dubnu, tak už dnes cítím, kolik tam bude populistických návrhů, které budou směřovat jenom k volbám a které budou říkat: ‚ještě musíte zavřít ty a ty za to a to,‘“ prohlásil.
Sněmovna podpořila i vyšší pomoc pro oběti trestných činů
Poslanci vedle novely trestního zákoníku podpořili také novelu o vyšší peněžité pomoci pro oběti trestných činů. Ta se má odvíjet od průměrné hrubé mzdy, což by mělo zajistit i pravidelnou valorizaci. Současný stav platný jedenáct let stanoví konkrétní částky, případně jejich horní hranici. Náklady státu se zvýší pravděpodobně o více než polovinu. Na pokrytí podle důvodové zprávy postačí úhrady od obviněných určené na pomoc obětem, které ale odvádějí do státního rozpočtu.
„Peněžitá pomoc přestává pozvolna plnit svůj hlavní účel, tedy přispět k překlenutí zhoršené životní situace způsobené vlivem spáchaného trestného činu,“ stojí ve zdůvodnění novely, kterou předložili poslanci ze čtveřice koaličních klubů v čele s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a z opozičních ANO a Pirátů. Navrhovaný výpočet částek pomoci zachovává podle zdůvodnění jejich poměr k průměrné mzdě z roku 2013.
Předloha také rozšiřuje okruh lidí, kteří by mohli žádat o pomoc v postavení pozůstalých, o osoby žijící v takzvaných faktických manželstvích, tedy o druhy a družky. Zvyšuje také příjmy Probační a mediační služby z peněžitých trestů uložených soudem o pět procentních bodů na deset procent, podle loňských dat by získala asi 15 milionů korun navíc. Součástí je také novela zákona o soudech a soudcích upravující vzdělávání soudců.