České věznice plní řetězení trestů i vysoká recidiva

Česko patří v Evropské unii mezi státy s nejvyšším počtem vězňů na sto tisíc obyvatel, hůř jsou na tom jen Maďarsko a Polsko. Podle advokáta, odborníka na trestní právo a vysokoškolského pedagoga Tomáše Gřivny je problém jak v systému trestání, tak ve vysoké recidivě. Pomoci snížit počet vězňů by mohla vládou schválená novela trestního zákoníku. Gřivna ale neočekává, že by výraznějším způsobem přispěla k celkovému snížení počtu vězněných osob.

Podle dat Eurostatu z roku 2022 bylo v Česku 181 vězňů na sto tisíc obyvatel. V rámci EU přitom průměrně vycházelo na sto tisíc obyvatel pouze 108 osob odsouzených k trestu odnětí svobody. Stejně vězňů jako v tuzemsku bylo na sto tisíc obyvatel i na Slovensku. Horší už byly jen Maďarsko (200) a Polsko (190). Nejčastěji jsou lidé v Česku ve vězení za krádeže, maření úředního rozhodnutí, porušování osobní svobody nebo zanedbání povinné výživy.

Podle Gřivny je jedním z důvodů vysokého počtu vězňů takzvané řetězení trestů. K tomu dochází v momentě, kdy osoba opakovaně spáchá nějaký trestný čin, přičemž už po prvním spáchání takového činu jí je uložen alternativní trest. Tím může být například podmíněný trest odnětí svobody nebo obecně prospěšné práce. Pokud se daná osoba neosvědčí ve zkušební době nebo nevykoná obecně prospěšné práce, může se trest změnit na nepodmíněný. Na to pak může navazovat další odsouzení, které je třeba taktéž podmíněné a až třetím odsouzením je nepodmíněný trest odnětí svobody.

„Předchozí dvě se změní z podmíněného na nepodmíněné a v tu chvíli (člověk) vykonává třeba tři tresty po sobě v nějaké výměře. A když se ty tresty sečtou, tak dají dohromady poměrně dlouhou dobu trestu odnětí svobody,“ vysvětlil problematiku Gřivna. Současná legislativa je podle něj nastavena tak, že se takové situace mohou stávat.

Dalším problémem je podle něj to, že se sice častěji ukládají alternativní tresty v podobě například peněžitého, jenže i ty se mnohdy zároveň ukládají s podmínkou odnětí svobody. A i pokud tomu tak není, může se stát, že osoba peněžitý trest nezaplatí, na základě čehož ji čeká odnětí svobody.

S recidivou novela nepomůže, míní Gřivna

Velkým problémem je podle Gřivny také recidiva. „Neumíme pracovat s odsouzenými, kteří páchají opakovaně trestnou činnost. „U nich se pobyt na svobodě a ve vězení cyklicky střídá a nejsme schopni je resocializovat tak, aby opakovaně trestné činy nepáchali,“ vysvětlil.

Recidiva dosahuje více než sedmdesáti procent, což v září za problém označil i bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). „Bohužel to je fenomén, který se žádnému ministrovi nepodařilo změnit,“ prohlásil tehdy. „Lidé si musí uvědomit, že pokud chceme menší recidivu, to znamená méně pachatelů, a tedy méně nákladné vězeňství, musíme více investovat do toho, aby tam vězeň znovu nepřišel,“ zmínil Pospíšil. Podle něj je u odsouzenců třeba vytvářet pracovní návyky, umožňovat jim kontakt s rodinou a zajišťovat, aby mohli pracovat nebo se dovzdělávat.

Ministři věří, že vláda stihne do konce volebního období prosadit novelu trestního zákoníku, kterou ve středu kabinet schválil. Dosud největší novela tohoto trestního předpisu účinného od roku 2010 počítá především s častějšími peněžními tresty místo vězení.

Vedle rozšíření alternativních trestů počítá i s mírnějším postihováním drobné kriminality nebo částečným uvolněním pravidel pro pěstování a držení konopí. Ministerstvo spravedlnosti si od rozsáhlé novely slibuje, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní trestní řízení a sníží recidivu i výdaje státu. Podle ministrů je předpis v souladu se zahraničními trendy. „Naše trestání je nemoderní, zastaralé a odkláníme se od celého zbytku EU, což samozřejmě není dobře,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) k posílení peněžitého trestu oproti trestu odnětí svobody.

Podle Gřivny se ale novela týká spíše osob, které nejsou recidivisty. „Pokud jde o recidivisty, tak si myslím, že novela úplně funkční nebude,“ sdělil. Chybí mu i řešení zmíněné problematiky řetězení trestů. „Není tam jasné pravidlo pro řetězení trestů tak, aby soud byl nucen nad tím více přemýšlet a ukládat tresty v nějaké rozumné výměře,“ zmínil.

V jiných případech by ale podle Gřivny novela být nápomocná mohla. „Samozřejmě jsou tam nějaké další možnosti, jako například, že se dekriminalizuje z větší části trestný čin zanedbání povinné výživy, jehož pachatelé jsou dosti často také ve výkonu trestu. Tam lze předpokládat, že by to pozitivní efekt ve smyslu snížení části vězeňské populace mohlo mít,“ konstatoval.

Neočekává ale, že by novela výrazněji pomohla k celkovému snížení počtu vězňů.

Převýchova nefunguje, když je málo personálu

V září bylo ve výkonu trestu téměř 17 800 vězňů, kteří byli rozprostření v pětadvaceti věznicích po celém Česku. Jejich kapacita byla podle tehdejších údajů plná z devadesáti osmi procent.

Podle Gřivny vězeňský systém situace zvládá, ale pouze v nezbytném rozsahu. „Je to otázka efektivní práce s těmi, kdo jsou ve výkonu trestu. Samozřejmě, když vězeňský personál není dostatečně početný a není tam dostatek sociálních kurátorů a podobně, tak není čas individuálně na osoby ve výkonu trestu působit, což se zase negativně projevuje na tom, že selhává převýchova,“ vysvětlil podstatu problému. „Já osobně bych si představoval důkladnější, pečlivější, detailnější práci s vězni, aby se dosáhlo jejich resocializace,“ dodal.

Situace podle Gřivny není ideální a blíží se na hranu. „Ale myslím si, že úplně přeplněné věznice nemáme,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 13 mminutami

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 13 mminutami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 25 mminutami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 30 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 38 mminutami

Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo čtyři sta litrů nafty

Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží soupravy zhruba čtyři sta litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Policie vykolejení vlaku prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zjistila ČT.
před 1 hhodinou

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Roste počet lidí pobírajících náhradní výživné. Může za to větší informovanost

Počet příjemců náhradního výživného meziročně vzrostl o necelých patnáct procent, zvýšila se i průměrná vyplacená částka na dva tisíce korun měsíčně, potvrdil ČT Úřad práce. Podle odborníků se okruh osob rozšiřuje zejména díky širšímu povědomí o této dávce. Náhradní výživné stát vyplácí na nezaopatřené děti, kterým jeden z rodičů nehradí soudem stanovené výživné. Částka činí maximálně tři tisíce korun měsíčně.
před 6 hhodinami
Načítání...