Poslanci poslali lidovecký návrh volebního zákona do druhého čtení, zachovává 14 krajů

Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel lidovecký návrh novely volebního zákona. Zpravodaji Marku Výbornému (KDU-ČSL) prošel i požadavek na zkrácené projednání ve výborech na dvacet dnů. Návrh počítá se zachováním čtrnácti krajů – k čemu se nově přihlásila i SPD, která dříve preferovala vytvoření jediného celorepublikového volebního obvodu. Na jediném volebním obvodu nyní trvá už pouze ANO. Během interpelací premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že k žádnému rozvolňování opatření po skončení současného lockdownu nedojde.

Ústavní soud rozhodl, že je nevyhovující kombinace různě velkých volebních krajů a D'Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty. Politici tak dostali za úkol dohodnout se na novém způsobu přepočtu hlasů. Ústavní soud také zrušil uzavírací klauzule pro volební koalice, které potřebovaly za každého člena pět procent hlasů navíc až do počtu 20 procent u čtyřkoalic.

Od jedenácti hodin začala schůze Poslanecké sněmovny, na které poslanci v prvním čtení projednali návrh, který předložili lidovci již před rozhodnutím Ústavního soudu. „Náš návrh plně respektuje poměrný volební systém. Mandáty jsou přidělovány z celostátní úrovně na úroveň krajskou,“ řekl Marek Výborný v úvodním slově.

Prvním krokem má podle návrhu být přidělení mandátů stranám podle celostátního výsledku, a potom v rámci stran rozděleny mezi kandidáty z krajů. Počítá zároveň s přepočtem zbylých mandátů ve druhém skrutiniu. Volebním koalicím novela umožňuje vstoupit do sněmovny již při pětiprocentním zisku.

Jen ANO chce jeden obvod

Dosud se zdálo, že bude mezi zákonodárci spor hlavně o to, zda má zůstat čtrnáct volebních krajů, nebo se má stát celá republika jediným obvodem. Variantu jednoho obvodu preferovalo ANO a také SPD, která však od tohoto požadavku ustoupila. „Chceme přispět ke konsenzu. (…) Po diskusi v širokém politickém spektru ustupujeme z jednoho volebního obvodu a jsme ochotni přistoupit na variantu 14 volebních krajů, jak je to v zákoně dnes,“ uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Hnutí ale žádá, aby zůstala zvýšená uzavírací klauzule pro koalice.

ANO na vytvoření jediného celorepublikového obvodu trvá. Argumentovala pro něj například bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová, podle níž je to lepší než aby některé strany v malých regionech vůbec nebyly zastoupeny. I podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) je jeden volební obvod nejspravedlivější, ale přiznal, že ostatní strany si to nemyslí. ANO nesouzní ani se svým koaličním partnerem. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky by neměla sněmovna ani teoreticky řešit možnost nahrazení 14 volebních krajů jedním obvodem. Zdůraznil, že to nemá podporu v Senátu.

Komunisté jsou podle předsedy strany Vojtěcha Filipa pro návrat k volebnímu modelu z 90. let, kdy mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Vládní návrh přijde na řadu v úterý

Sněmovní strany se sice na prvním jednání po rozhodnutí Ústavního soudu dohodly, že použijí lidovecký návrh jako základ pro změny volebního zákona, ale z dalších událostí vyplývá, že tomu tak nejspíše nebude. Lidovci prosazovali již na únorové schůzi zařazení a zrychlené projednání svého návrhu, což však neprošlo. Vláda naopak před koncem února schválila hned dvě své varianty volebního zákona. Liší se tím, zda zůstane čtrnáct volebních krajů, anebo bude celá republika jediným obvodem.

Radek Vondráček dal najevo, že by lidovecký návrh jako „legislativní nosič“ měl posloužit spíše jako záloha. O prvním z vládních návrhů totiž bude jednat sněmovna na další mimořádné schůzi příští úterý. I ČSSD podle předsedy klubu Jana Chvojky podporuje, aby opoziční verze volebního zákona prošla prvním čtením, a ústavně právní výbor ji potom posuzoval současně s vládním návrhem.

Objevit by se mohl ještě další návrh. Během čtvrteční rozpravy jeho přípravu avizoval předseda ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). Ve svém vystoupení podotkl, že jako poslanec, který hlasoval pro dosavadní znění volebního zákona nesouhlasí s rozhodnutími Ústavního soudu, který jeho části zrušil.

Poslanci ve svých vystoupeních opakovaně kritizovali, že Ústavní soud vyhlásil svůj nález až počátkem února, stížnost předtím posuzoval tři a půl roku. Marek Výborný ovšem upozornil, že lidovecký návrh byl ve sněmovně již od roku 2019, a tedy se mohli i sami poslanci změnami volebního systému zabývat s větším předstihem před volbami. Patrik Nacher (ANO) naopak kritizoval i to, že Ústavní soud v minulosti D'Hondtovu metodu nezrušil, ačkoli se volebním zákonem z roku 2001 zabýval, a nyní svůj postoj změnil, ačkoli v mezidobí proběhlo pět sněmovních voleb.

Mimořádná schůze k lidoveckému návrhu byla „vložena“ do pokračování řádné schůze, jejímž čtvrtečním tématem jsou interpelace. Dopoledne odpovídali členové vlády na písemné interpelace. Od 14:30 navázaly ústní interpelace.

Prémie pro vítěze jako problém?

Podle politologa z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáše Lebedy je nejlepším řešením systém dvou skrutinií. „Myslím si, že kdyby se na to podívali skuteční odborníci na volební systémy, tak 90 procent jednoznačně řekne: ‚Ano, to, jak rozhodl váš Ústavní soud, je situace pro systém dvou skrutinií',“ uvedl v ČT. 

Prémie pro vítěze voleb je podle Lebedy extrémně neobvyklá. „Je to trochu něco jiného než poměrný systém, který víc zvýhodňuje silné strany. Prémie pro vítěze je, že z těch stran vybereme jednu, která získala nejvíce hlasů, ta získá nějaký objem mandátů jenom za to, že byla první. Ale to už není poměrný systém, protože toto je princip většinového systému,“ řekl s tím, že by to podle něj mohlo opět skončit u Ústavního soudu. 

Do 16 hodin poslanci interpelovali předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Ten na dotaz pirátského poslance Martina Jiránka, co vláda plánuje po ukončení nynějšího třítýdenního lockdownu, odpověděl, že by lidé neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření.

Případné uvolnění bude podle Babiše záviset na dodržování restrikcí a na postupu očkování, situace to zatím neumožňuje. Žádný plán Babiš nesdělil.

„My určitě rozvolňovat nebudeme, není na to důvod,“ řekl premiér. Chtěl by, aby se život v Česku co nejdříve vrátil do normálu. Podle něj je nejprve třeba snížit nárůst nakažených a počet hospitalizovaných s koronavirem.

„Něco slibovat skutečně nechci, protože jsme slibovali už mockrát,“ uvedl Babiš. „Ani nechci dávat nějaké predikce. Nejsem schopen tady říkat nějaká konkrétní čísla. Zkrátka ta predikce není možná,“ řekl. Pokud Piráti vědí přesně, co se stane, měli by to sdělit, uvedl premiér. „Potřebujeme odlehčit českému zdravotnictví. A podle toho, jak se to vyvine, budeme reagovat,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 6 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...